Sorela v Horním Slavkově

Sorela v Horním Slavkově

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Horní Slavkov

Nadmořská výška

558 m n. m.

Popis

Nejen Ostrov či Poruba a Havířov, ale i menší město - Horní Slavkov má „štěstí“ na socialistický realismus v architektuře. Dnešní album přináší ukázku takové Sorely.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jak už je pospáno ve výletu do města Ostrova, socialistický realismus, řešený Sorela či  Socreal byl prosazován v 50. letech minulého století v celé kulturní tvorbě, tedy i v architektuře.

  Sorela v Horním Slavkově

  Dnešní připojené album předkládá ukázku takovéto architektury jež měla představovat radostný postoj pracujícího lidu k tomu, jak byla naše republika vedoucí politickou silou řízena. Co na tom, že na plastice vyobrazené jásající děti se třeba později nedostali na střední školu jenom proto, že se jejich otec znelíbil těm, kdo rozhodovali o osudech lidí.

  Sorela v Horním Slavkově

  Je pikantní, že rozlehlé náměstí v uvedeném urbanistickém slohu nese jméno ulice Dlouhá, která je ve skutečnosti opravdu dlouhá, prochází téměř celým sídlištěm a náměstí podivně obtáčí.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Libštejn

  vrcholová kniha Libštejn

  Vrcholová kniha se nachází v plzeňském kraji na zřícenině hradu Libštejn.

  Andělská hora – kostel Nejsvětější Trojice

  Andělská hora – kostel Nejsvětější Trojice

  Původně poutní kostel na trojúhelníkovém pozemku barokního hřbitova se nachází stranou obce Andělská hora vpravo od silnice vedoucí z Karlových Varů směrem na Prahu. Je významnou architektonickou památkou.

  Smírčí kříže u Lokte

  Smírčí kříže u Lokte

  Před sjezdem do Lokte od Nového Sedla či sjezdem z dálnice mezi Sokolovem a Karlovými Vary stojí po levé straně silnice naproti finským domkům trojice smírčích křížů. Kříže jsou však lépe viditelné vpravo při opačném výjezdu z Lokte.

  rozhledna Diana

  rozhledna Diana

  Rozhledna Diana se nachází v jednom z nejkrásnějších měst u nás, v Karlových Varech.

  Přeštice - kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Přeštice - kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve městě Přeštice v Plzeňském kraji stojí na pahorku nad historický jádrem města. Je výškovou dominantou města a je jednou z předních památek českého baroka.