Sorela v Horním Slavkově

Sorela v Horním Slavkově

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Horní Slavkov

Nadmořská výška

558 m n. m.

Popis

Nejen Ostrov či Poruba a Havířov, ale i menší město - Horní Slavkov má „štěstí“ na socialistický realismus v architektuře. Dnešní album přináší ukázku takové Sorely.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jak už je pospáno ve výletu do města Ostrova, socialistický realismus, řešený Sorela či  Socreal byl prosazován v 50. letech minulého století v celé kulturní tvorbě, tedy i v architektuře.

  Sorela v Horním Slavkově

  Dnešní připojené album předkládá ukázku takovéto architektury jež měla představovat radostný postoj pracujícího lidu k tomu, jak byla naše republika vedoucí politickou silou řízena. Co na tom, že na plastice vyobrazené jásající děti se třeba později nedostali na střední školu jenom proto, že se jejich otec znelíbil těm, kdo rozhodovali o osudech lidí.

  Sorela v Horním Slavkově

  Je pikantní, že rozlehlé náměstí v uvedeném urbanistickém slohu nese jméno ulice Dlouhá, která je ve skutečnosti opravdu dlouhá, prochází téměř celým sídlištěm a náměstí podivně obtáčí.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kynžvartský kámen

  Kynžvartský kámen

  Kynžvartský kámen je asi 6 metrů vysoký osamělý žulový balvan přibližně homolového tvaru s dobře vyvinutými pseudoškrapy. Stojí téměř osaměle ve vzrostlém lese jižně od Lázní Kynžvart. Je chráněn jako přírodní památka.

  Karlovy Vary – Vyhlídka Tři kříže

  Karlovy Vary – Vyhlídka Tři kříže

  Vyhlídkový altán stojí před Třemi kříži na stejnojmenném vrchu nad městskou čtvrtí Drahovice, severně až východně od lázeňského území města. Poskytuje nádherný výhled na město Karlovy Vary a jeho okolí.

  hrad a zámek Klenová

  hrad a zámek Klenová

  Mezi nejnavštěvovanější památky západních Čech patří romantická zřícenina gotického hradu Klenová…

  Nepomuk – městské centrum

  Nepomuk – městské centrum

  Nepomuk – město v jihovýchodní části Plzeňského kraje, cca 35 km od Plzně a 25 km od Klatov. Městem vede mezinárodní silnice E49 spojující Karlovy Vary a České Budějovice. Město je známé jako rodiště sv. Jana Nepomuckého.

  Vyhlídková věž jako součást Vávrovy lávky

  Vyhlídková věž jako součást Vávrovy lávky

  Vyhlídková věž jako součást Vávrovy lávky (viz předchozí výlet) stojí na severním levém břehu řeky Ohře na okraji sportovního a rekreačního areálu.