Valdštejnská kaple v Litvínově

Valdštejnská kaple v Litvínově

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

338 m n. m.

Popis

Valdštejnská hřbitovní kaple se nachází v Pietním parku v Žižkově ulici. Park se rozkládá na místě dřívějšího městského hřbitova, jehož dominantní stavbou byla tato kaple.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Valdštejnská kaple manželů Karolíny a Františka Adama z Valdštejna se nachází v Pietním parku na místě zrušeného městského hřbitova v Žižkově ulici.

  Valdštejnská kaple v Litvínově 

  V roce 1823 dostalo ředitelství panství v Duchcově od Františka Adama z Valdštejna příkaz k založení nového hřbitova v Horním Litvínově, což bylo podmínkou ke zrušení starého hřbitova za kostelem. Bylo zvoleno místo na na severovýchodním okraji tehdejšího Horního Litvínova na okraji lesa při cestě do Horního Lomu a Loučné. Hrabě Valdštejn si navzdory rodové tradici vymínil, že po své smrti bude pohřben v Litvínově právě v blízkosti lesa I tím projevil svůj vztah k městu. Zemřel však již v polovině téhož roku přímo na zámku v Horním Litvínově. Hraběnka Karolína nechala v roce 1829 postavit na hřbitově kapli v klasicistním slohu. Na své přání byla i ona po své smrti v roce 1844 pohřbena v této kapli po boku manžela.

  Valdštejnská kaple v Litvínově 

  Severní část hřbitova založeného na příkaz Františka Adama z Valdštejna byla zrušena po roce 1950, celý hřbitov byl zrušen v 8o letech minulého století po otevření nového hřbitova u Lomské silnice. Na místě bývalého hřbitova byl vytvořen Pietní park, jehož dominantním prvkem je Valdštejnská kaple.

  Valdštejnská kaple v Litvínově 

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Střekov

  Hrad Střekov

  Hrad Střekov je poměrně zachovalá zřícenina stojící na skále nad pravým břehem řeky Labe mezi Ústeckými městskými čtvrtěmi Střekov a Brná. Jde o výraznou dominantu, která je známým a vyhledávaným turistickým cílem.

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park leží v bezprostřední blízkosti Lázní Evženie na levém břehu řeky Ohře, jižně od historického centra města. Na okraji parku se nalézá infocentrum se stáčírnou kláštereckých minerálních vod.

  Skály na Pramenáči

  Skály na Pramenáči

  Skály na Pramenáči nemají obvyklou šedou barvu. Jsou zabarveny do červena. Lze je tedy považovat za přírodní zajímavost.

  Loketské městské opevnění – východní část

  Loketské městské opevnění – východní část

  Tato část opevnění navazuje na jižní část (viz výlet 02.03.2018). Chránila historické centrum města od východu až jihovýchodu.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Rozhledna se nachází v Sokolově na vrchu Hard (nad nemocnicí) ve výšce 455 m n.m. Přístupná je z Hornické ulice vedle budovy Policie ČR. Ze zaskleného ochozu je skvělý výhled na Sokolov a jeho okolí.