Krupka – sakrální stavby I

Krupka – sakrální stavby I

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Krupka

Nadmořská výška

262 m n. m.

Popis

V samotném centru města se nachází Mariánské náměstí s klášterním areálem a bazilikou Panny Marie Sedmibolestné. V areálu má sídlo Biskupské gymnázium. V jiném, dříve rovněž sakrálním objektu má dnes své sídlo vedení města.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Bazilika Panny Marie Sedmibolestné s ambity strojí v Bohosudově (dnes centru města Krupka).

  Krupka – sakrální stavby I

  V areálu se nachází i dřívější biskupská rezidence – nyní působiště Biskupského gymnázia. Je významným poutním místem, jedním z nejnavštěvovanějších v České republice.

  Bazilika byla postavena na počátku 18. stolení a od roku 1952 je chráněnou kulturní památkou.

  Krupka – sakrální stavby I 

  V centru města poblíž uvedené baziliky Panny Marie Sedmibolestné se nachází bývalý františkánský klášter, později dívčí klášterní škola. Stavba měla i později pohnutý osud. Býval zde hostinec a později ubytovna pro poutníky.

  Krupka – sakrální stavby I

  Do druhé světové války zde byla dívčí klášterní škola, během válečných let zde pobývali němečtí okupanti, po válce zde církev provozovala starobinec, později zde byl internační tábor pro církevní hodnostáře.

  Krupka – sakrální stavby I 

  Od roku 1952 obsadila areál naše armáda a od roku 1968 okupační sovětská vojska. Nyní po rekonstrukci areálu zde má své sídlo městský úřad, městská galerie a infocentrum.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Chlumec – kostel sv. Havla

  Chlumec – kostel sv. Havla

  Kostel sv. Havla stojí na náměstí v centru města Chlumce, a to na místě bývalého gotického kostela gotického chrámu zasvěceného sv. Gothardu z počátku 14. století. Kostel je zajímavý svojí architekturou a úpravou vnějších zdí kněžiště.

  Teplice – rozhledna Letná

  Teplice – rozhledna Letná

  Rozhledna s restaurací se nachází v teplické městské čtvrti Letná na vyvýšenině nad středem města. Poskytuje návštěvníkům skvělý výhled na město, na protilehlý vrch Doubravka, na České středohoří i Krušné hory.

  SORELA v Ostrově

  SORELA v Ostrově

  V Ostrově se nachází ucelený soubor budov postavených v architektonické slohu zvaném "socialistický realismus" (zkráceně "sorela", hovorově jako "socreal").

  Ostrov – město pod Krušnými horami

  Ostrov – město pod Krušnými horami

  Město Ostrov se nachází v Karlovarském kraji, cca 15 km od Karlových Varů v podhůří Krušných hor. Je známé také jako Ostrov nad Ohří - tak se jmenuje železniční stanice na hlavním vlakovém koridoru Karlovy Vary - Chomutov.

  Mistrovství ve svíčkové

  Mistrovství ve svíčkové

  ochutnávka svíčkové a i zábava i prohlídka zámku atd.