Soutok Labe s Vltavou

Soutok Labe s Vltavou

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Nadmořská výška

156 m n. m.

Popis

Tam u Mělníka, tam kde se stýká Labe s Vltavou ...

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Výlet byl naplánován vlastně kousek vedle ... na horu Říp, protože co by to bylo za českého turistu, jehož noha by nestanula na naší legendární hoře o:). A když už jsem se do tohoto kraje vypravili, chtěla jsem vidět na vlastní oči, ještě jedno všem Čehům známé místo ... kdo by tu písničku neznal: … tam u Mělníka, kde se stékají naše dvě největší řeky. Mělník ač stojí v rovině, má svůj krásný vršek se zámkem a kostelem na samém špičce. Kostel sv. Petra a Pavla má svou 60m vysokou věž v níž ukrývá hodiny a zvony a kterou je možno navštívit za účelem rozhlédnutí se po okolí.

  Kostel sv. Petra a Pavla v mělníku, pohled ze spodu od řeky ... jeho věž nám poskytne možnost vyhlídky

  Římskokatolický kostel sv. Petra a Pavla v Mělníku je jedním z nejstarších kostelů v Čechách. Trojlodnímu gotickému kostelu vévodí 60 m vysoká věž čtvercového půdorysu s barokním zakončením. Pod kněžištěm chrámu se nachází krypta s kostnicí. Zdejší farnost má status proboštství jako upomínku na kolegiátní kapitulu, která zde existovala od počátku 11. století do roku 1421. Ačkoliv první přímá písemná zmínka pochází až z r.1172, kdy kostel po zásahu blesku vyhořel, jsou počátky kostela kladeny již do doby kolem r. 1000. Zprvu byl pravděpodobně zasvěcen jen sv. Petrovi. Kolem r. 1380 proběhla přestavba původní románské baziliky v gotickém slohu. V letech 1483-1488 byla postavena nynější věž a ze stejné doby pochází také chrámové trojlodí, přičemž počátkem 16. století  došlo ještě ke zvýšení hlavní chrámové lodi. Svou nynější podobu získal kostel v roce 1520, menší úpravy proběhly ještě po požárech v letech 1555 (renesanční štíty) a 1681 (barokní cibulovitá báň věže), jakož i při komplexní obnově kostela v letech 1910-1916. Kostel je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka. Od roku 2002 je duchovní správa zdejší farnosti svěřena saletinům. Poslední rekonstrukce v r. 2007 daly kostelu dnešní ušlechtilou podobu.

  Zvon, který jsme míjeli při výstupu na věž, by nás v poledne na stejné trase, asi uplně ohlušil ...

  Vystoupily jsme nahoru na věž a podzimním zlatavém poledni se kochali pohledem na svět pod sebou. V dálce byl viděn i Říp a mělnická elektrárna. Nejdříve mne poněkud zaskočilo že soutoky pod námi jsou vlastně dva, ale bylo mi vysvětleno že to blíž k nám, je jen hořínské historické zdymadlo, postavené na hořínsko-vraňanském kanále dlouhém 11 km, vybudovaném 1902-1905, pro zlepšení splavnosti dolního toku Vltavy. Zdymadlo má dvě plavební komory a překonává spád 8,5 m. Pak už jsem jen zírala jak nejdelší řeka v České republice - 430 km (433 km) dlouhá Vltava končí svou pouť v Labi u Mělníka- 156 m n. m. (pramení na Šumavě a vzniká soutokem Vydřího potoka a Černého potoka coby Teplá Vltava ve výšce 890 m.n.m. ). Když jsme sestoupily z vyhlídky na věži, bylo právě poledne a tak jsme si mohly vychutnat, krásnou souhru místních zvonů - skutečně stojí za to, počkat si na dvanáctou a  zaposlouchat se do ní. Chvilku jsme ještě poseděli na sluníčku na terase před kostelem a zámkem. Pak jsem kostel obešli z druhé strany, abychom se mrkly do ponuré síně místní kostnice.

  Tohle ještě není slavný soutok, to je hořínské zdymadlo ...

  Tak a to je ONO ... soutok Labe s Vltavou, jen sluníčko mi nepřálo mít na fotce také nebe ...

  Pohled na druho stranu ... je vidět jak na Labi leží mělnická elektrárna

  Pod presbytářem kostela sv. Petra a Pavla se nachází krypta, jejíž prostor slouží jako kostnice, a to od 30.let 16.stol. Její vznik souvisí se hřbitovem, který obklopoval celý kostel. Jeho prostor se však nemohl zvětšovat a je tedy logické, že po určité době již nestačil, zvláště pak v době morových epidemií. Proto byly ostatky vybírány a ukládány do kostnice. Mělnická kostnice sloužila svému účelu do r.1775, kdy bylo pohřbívání u kostela zastaveno a přeloženo na hřbitov u kostelíky sv.Ludmily. Zrušena měla být i kostnice, avšak Mělničtí toto vyřešili jejím uzavřením. Později se proto mohla stát studijním materiálem pro profesora Jindřicha Matiegku, zakladatele české antropologie. Jím byla kostnice v letech 1915 – 1919 upořádána, na což nás upozorňuje pamětní deska u vstupu. Sestoupíme-li po schůdcích dolů do krypty, uvidíme ostatky 10 – 15 000 osob. Z nich sestavená stěna na západní straně nese název Kalvárie, vkládáním lebek mezi dlouhé kosti v dalších částech vznikly jednoduché obrazy kotvy a srdce, symbolizující naději a lásku, či nápis „Ecce mors“ (Ejhle smrt). Na tabulce si můžeme přečíst nápis: „Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy. … přiznám, že jsme zas docela rádi vynořili z temného sklepení ven, do obyčejného krásného slunečného dne.

  Z toho množství kostí, jednoho až mrazí ...

  Závěrečný pohled na Mělník z výšky ...

  A kdyby vám výhled na soutok byl málo, zkuste navštívit také Mělnické podzemí ...

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jeskyně Mordloch a Sedm chlebů

  Jeskyně Mordloch a Sedm chlebů

  Zajímavé až mrazivé místo svou historií nacházející se uprostřed kouzelné krajiny kokořínských lesů.

  Soutok Labe s Vltavou

  Soutok Labe s Vltavou

  Tam u Mělníka, tam kde se stýká Labe s Vltavou ...

  Naučná stezka Dubsko-Kokořínsko

  Naučná stezka Dubsko-Kokořínsko

  Nenáročná naučná stezka převážně kolem mokřadů horního toku Liběchovského potoka.

  Hřídelík

  Hřídelík

  Zbytky nevelkého hrádku s vytesaným skalním tunelem o délce 10 metrů.

  Kamenný most, Holany

  Kamenný most, Holany

  Naprosto úžasný kamenný most vypadající jak ze středověku se nachází nedaleko obce Holany.