Podkrušnohoří – město Krupka

Podkrušnohoří – město Krupka

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Krupka

Nadmořská výška

262 m n. m.

Popis

Město Krupka se nachází v Podkrušnohoří, cca 5 km severovýchodně od Teplic. Kolem města vede silnice spojující Teplice s Ústím nad Labem. Městskou částí Bohosudov prochází železniční trať Chomutov – Ústí nad Labem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Název města je odvozen od slova „krupý“, tedy velký, rozhlehlý. Původně hornické město se nachází na úpatí Krušných hor, proto na jeho území jsou velké rozdíly nadmořské výšky jeho jednotlivých částí. V okolí města se po celá staletí těžil především cín, po třicetileté válce i stříbro, v novodobé historii i jiné horniny.

  Podkrušnohoří – město Krupka 

  Správní část města nalezneme na Mariánském náměstí, jehož dominantou je kostel Panny Marie Sedmibolestné s budovami bývalého Jezuitského kláštera, v jehož jedné části sídlí Biskupské gymnázium. Městský úřad na Mariánském náměstí se nachází v areálu bývalého Františkánského kláštera, v jehož prostorách je rovněž výstavní síň a infocentrum.

  Podkrušnohoří – město Krupka 

  Za pozornost stojí Husitská ulice, která je městskou památkovou zónou. V ní lze nalézt kromě historických domů např. morový sloup, několik sakrálních staveb a muzeí, nad ulicí ční zříceniny hradu Rosenberg (Růžový hrádek), na jiném návrší pak bývalá výletní restaurace Vilémova výšina (objekt je v současné době v rekonstrukci). Z mnoha míst Krupky jsou krásné výhledy na České středohoří.

  Podkrušnohoří – město Krupka 

  Hrad Rosenberg, jehož zříceninu jsem navštívili 14.12.2015 pochází patrně ze 13 století, podobně jako nedaleký hrad Kyšperk, který navštívíme v nejbližší době.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Litvínov - Valdštejnský zámek

  Litvínov - Valdštejnský zámek

  Valdštejnský zámek v Litvínově se nachází v Mostecké ulici v centru města. K zámku přiléhá park v anglickém stylu. Zámek slouží jako kulturní zařízení města.

  Komáří vížka

  Komáří vížka

  Jak již sám název připomíná, jde o malou věž, v tomto případě jako součást horského hotelu na vrchu Komáří hůrka.

  Zlatník

  Zlatník

  Zlatník je znělcový vrch vystupující nad obcí České Zlatníky.

  Zřícenina hradu Blansko

  Zřícenina hradu Blansko

  Severovýchodně od Ústí nad Labem se nachází vrch Blansko. Na jeho vrcholu stojí hrad, resp. zřícenina stejnojmenného hradu. Z vyhlídkové plošiny hradu je pěkný výhled do blízkého i vzdáleného okolí.

  Zámek v Klášterci nad Ohří

  Zámek v Klášterci nad Ohří

  Zámek se nachází v samém historickém centru města. V zámku se nachází muzeum porcelánu. Součástí areálu zámku je letohrádek Sala terrena. Kolem zámku se rozkládá rozhlehlý anglický park.