Podkrušnohoří – město Krupka

Podkrušnohoří – město Krupka

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Krupka

Nadmořská výška

262 m n. m.

Popis

Město Krupka se nachází v Podkrušnohoří, cca 5 km severovýchodně od Teplic. Kolem města vede silnice spojující Teplice s Ústím nad Labem. Městskou částí Bohosudov prochází železniční trať Chomutov – Ústí nad Labem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Název města je odvozen od slova „krupý“, tedy velký, rozhlehlý. Původně hornické město se nachází na úpatí Krušných hor, proto na jeho území jsou velké rozdíly nadmořské výšky jeho jednotlivých částí. V okolí města se po celá staletí těžil především cín, po třicetileté válce i stříbro, v novodobé historii i jiné horniny.

  Podkrušnohoří – město Krupka 

  Správní část města nalezneme na Mariánském náměstí, jehož dominantou je kostel Panny Marie Sedmibolestné s budovami bývalého Jezuitského kláštera, v jehož jedné části sídlí Biskupské gymnázium. Městský úřad na Mariánském náměstí se nachází v areálu bývalého Františkánského kláštera, v jehož prostorách je rovněž výstavní síň a infocentrum.

  Podkrušnohoří – město Krupka 

  Za pozornost stojí Husitská ulice, která je městskou památkovou zónou. V ní lze nalézt kromě historických domů např. morový sloup, několik sakrálních staveb a muzeí, nad ulicí ční zříceniny hradu Rosenberg (Růžový hrádek), na jiném návrší pak bývalá výletní restaurace Vilémova výšina (objekt je v současné době v rekonstrukci). Z mnoha míst Krupky jsou krásné výhledy na České středohoří.

  Podkrušnohoří – město Krupka 

  Hrad Rosenberg, jehož zříceninu jsem navštívili 14.12.2015 pochází patrně ze 13 století, podobně jako nedaleký hrad Kyšperk, který navštívíme v nejbližší době.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Státní zámek Duchcov

  Státní zámek Duchcov

  Zámek v Duchcově stojí v historické (nyní jižní) části města. Zámek je přístupný z náměstí Republiky. Je obklopen rozlehlou zahradou. Je kromě jiného spojován s působením Giacoma Casanovy jako knihovníka ve službách Valdštejnů.

  Ostrov – Posvátný okrsek – kaple sv. Floriána

  Ostrov – Posvátný okrsek – kaple sv. Floriána

  Kaple sv. Floriána je dalším ze sakrálních objektů v areálu Posvátný okrsek, který je součástí bývalého piaristického kláštera ve městě Ostrově. Související výlety byly vloženy dne 04.05.2016 (Piaristický klášter), 21.02.2017 a 25.02.2017.

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Nad Horním Slavkovem směrem k osadě Bošířany se nachází kopec, zvaný Šibeniční vrch. Na jeho vrcholu stojí zajímavá kruhová kamenná stavba, která kdysi sloužila jako popraviště.

  Pokrušnohoří – přírodní památka Salesiova výšina

  Pokrušnohoří – přírodní památka Salesiova výšina

  Jde o přírodní vyvýšeninu v převážně bukovém lese v Podkrušnohoří nad městem Osekem, blízko k Litvínovu. V lese se nacházejí jakoby roztroušené balvany a hlavně skaliska tvořená křemencem. Lokalita je přírodní památkou.

  Klínovec (Krušné hory)

  Klínovec (Krušné hory)

  Klínovec, dosahující výšky 1244 metrů nad mořem, je hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor, nejvyšší bod okresů Karlovy Vary a Chomutov a také Karlovarského a Ústeckého kraje.