Podkrušnohoří – město Krupka

Podkrušnohoří – město Krupka

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Krupka

Nadmořská výška

262 m n. m.

Popis

Město Krupka se nachází v Podkrušnohoří, cca 5 km severovýchodně od Teplic. Kolem města vede silnice spojující Teplice s Ústím nad Labem. Městskou částí Bohosudov prochází železniční trať Chomutov – Ústí nad Labem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Název města je odvozen od slova „krupý“, tedy velký, rozhlehlý. Původně hornické město se nachází na úpatí Krušných hor, proto na jeho území jsou velké rozdíly nadmořské výšky jeho jednotlivých částí. V okolí města se po celá staletí těžil především cín, po třicetileté válce i stříbro, v novodobé historii i jiné horniny.

  Podkrušnohoří – město Krupka 

  Správní část města nalezneme na Mariánském náměstí, jehož dominantou je kostel Panny Marie Sedmibolestné s budovami bývalého Jezuitského kláštera, v jehož jedné části sídlí Biskupské gymnázium. Městský úřad na Mariánském náměstí se nachází v areálu bývalého Františkánského kláštera, v jehož prostorách je rovněž výstavní síň a infocentrum.

  Podkrušnohoří – město Krupka 

  Za pozornost stojí Husitská ulice, která je městskou památkovou zónou. V ní lze nalézt kromě historických domů např. morový sloup, několik sakrálních staveb a muzeí, nad ulicí ční zříceniny hradu Rosenberg (Růžový hrádek), na jiném návrší pak bývalá výletní restaurace Vilémova výšina (objekt je v současné době v rekonstrukci). Z mnoha míst Krupky jsou krásné výhledy na České středohoří.

  Podkrušnohoří – město Krupka 

  Hrad Rosenberg, jehož zříceninu jsem navštívili 14.12.2015 pochází patrně ze 13 století, podobně jako nedaleký hrad Kyšperk, který navštívíme v nejbližší době.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Střekov

  Hrad Střekov

  Hrad Střekov je poměrně zachovalá zřícenina stojící na skále nad pravým břehem řeky Labe mezi Ústeckými městskými čtvrtěmi Střekov a Brná. Jde o výraznou dominantu, která je známým a vyhledávaným turistickým cílem.

  Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

  Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

  Na úbočí Krušných hor, pod zámkem Jezeří se nachází zřícenina nedostavěné pohřební kaple rodu Lobkowiczů. Ke zřícenině v hloubi lesa se lze dostat ze dvou stran- viz popis.

  NS přírodou a dějinami Oseka

  NS přírodou a dějinami Oseka

  NS přírodou a dějinami Oseka patří díky své pestrosti k nejzajímavějším naučným stezkám.

  Karlovy Vary – Goethova rozhledna

  Karlovy Vary – Goethova rozhledna

  Východně od centra Karlových Varů a severovýchodně od jeho lázeňské čtvrti na návrší Hůrky stojí zajímavý objekt – Goethova rozhledna. V současné době objekt chátrá a je veřejnosti nepřístupný.

  Komáří vížka

  Komáří vížka

  Komáří vížka kopec Krušných hor kde se nachází restaurace, lanovka, ale i překrásný výhled do nížin