SORELA v Ostrově

SORELA v Ostrově

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

398 m n. m.

Popis

V Ostrově se nachází ucelený soubor budov postavených v architektonické slohu zvaném "socialistický realismus" (zkráceně "sorela", hovorově jako "socreal").

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Socialistický realismus je umělecký směr schválený v roce 1932 Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu jako závazná směrnice pro všechny oblasti umění. Stal se postupně závazným i v ostatních komunistických zemích. Ideově vycházel z oslavy vládnoucího režimu a měl poukazovat na úspěchy režimu v reálném životě lidí.

  SORELA v Ostrově 

  Uvedený umělecký směr byl v Československu prosazován po roce 1948 a deklaratorně se k němu přihlásila 1. celostátní konference českých a slovenských architektů v roce 1953.

  SORELA v Ostrově 

  Sorela (socialistický realismus v architektuře) je ztvárněna na řadě budov ve městě. Mezi mě patří především Dům kultury na Mírovém náměstí, obchodní dům (v parteru bytových domů) tamtéž, další budovy zejména na Hlavní třídě a řada bytových domů ve starší hromadné bytové zástavbě.

  SORELA v Ostrově 

  Právě město Ostrov je příkladem jednoty architektonického výrazu Socialistického realismu, jak po stránce urbanistické (výlučná pravoúhlá struktura a výšková vyrovnanost staveb), tak po stránce architektonické (ústřední prostor náměstí s budovou kulturního domu a vnější provedení budov doplněné zdobnými prvky, jakými jsou například římsy, atiky, pilastry, robusní zábradlí a plastiky spadající do tohoto uměleckého směru).

  SORELA v Ostrově

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Stropník Krušné hory

  Stropník Krušné hory

  Pěkný a časově nenáročný výlet z Dlouhé Louky na vrch Stropník. Úžasné výhledy na České středohoří a Teplicko.

  vrcholová kniha Jezerka

  vrcholová kniha Jezerka

  Hora Jezerka nebo též Seeberg (706m) leží v NPR Jezerka v Krušných horách mezi Vysokou Pecí a Jezeřím.

  Hasištejn – předsunutá dělostřelecká bašta

  Hasištejn – předsunutá dělostřelecká bašta

  Pár desítek metrů od zříceniny hradu Hasištejn na úbočí Krušných hor stojí pozůstatky tehdy důležité součásti opevnění hradu – předsunutá dělostřelecká bašta. Návštěvníkům samotného Hasištejna ji lze doporučit k prohlídce.

  Most – vrch Hněvín

  Most – vrch Hněvín

  Vrch Hněvín se nachází v severní části města Mostu. Je jednou z jeho dominant. Na vrcholu stojí hrad s rozhlednou. Terasy kolem a rozhledna poskytují kruhový pohled na město a jeho okolí, na Krušné hory, Podkrušnohoří a na České středohoří.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Barokní zámek Červený hrádek stojí na severním okraji stejnojmenné obce poblíž města Jirkova. V prostorách zámku je k vidění řada expozic, nachází se zde restaurace a zámek rovněž poskytuje ubytovací služby jako hotel.