SORELA v Ostrově

SORELA v Ostrově

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

398 m n. m.

Popis

V Ostrově se nachází ucelený soubor budov postavených v architektonické slohu zvaném "socialistický realismus" (zkráceně "sorela", hovorově jako "socreal").

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Socialistický realismus je umělecký směr schválený v roce 1932 Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu jako závazná směrnice pro všechny oblasti umění. Stal se postupně závazným i v ostatních komunistických zemích. Ideově vycházel z oslavy vládnoucího režimu a měl poukazovat na úspěchy režimu v reálném životě lidí.

  SORELA v Ostrově 

  Uvedený umělecký směr byl v Československu prosazován po roce 1948 a deklaratorně se k němu přihlásila 1. celostátní konference českých a slovenských architektů v roce 1953.

  SORELA v Ostrově 

  Sorela (socialistický realismus v architektuře) je ztvárněna na řadě budov ve městě. Mezi mě patří především Dům kultury na Mírovém náměstí, obchodní dům (v parteru bytových domů) tamtéž, další budovy zejména na Hlavní třídě a řada bytových domů ve starší hromadné bytové zástavbě.

  SORELA v Ostrově 

  Právě město Ostrov je příkladem jednoty architektonického výrazu Socialistického realismu, jak po stránce urbanistické (výlučná pravoúhlá struktura a výšková vyrovnanost staveb), tak po stránce architektonické (ústřední prostor náměstí s budovou kulturního domu a vnější provedení budov doplněné zdobnými prvky, jakými jsou například římsy, atiky, pilastry, robusní zábradlí a plastiky spadající do tohoto uměleckého směru).

  SORELA v Ostrově

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Chlumec a napoleonská bojiště roku 1813 v jeho okolí

  Chlumec a napoleonská bojiště roku 1813 v jeho okolí

  Chlumec je město v podhůří Krušných hor, necelých 10 km severozápadně od centra Ústí nad Labem, Žije v něm téměř 4 500 obyvatel. Město a jeho okolí má zajímavou historii.

  Teplice – Hadí lázně

  Teplice – Hadí lázně

  Hadí lázně jsou jednou z lázeňských budov severočeského města Teplice, jeho čtvrti Šanov. Stojí na okraji Šanovského parku, konkrétně Sadů čs. Armády. Kolem nich vede ulice s příznačným názvem U Hadích lázní.

  Všestudy – zřícenina kostela sv. Michaela archanděla

  Všestudy – zřícenina kostela sv. Michaela archanděla

  Všestudy jsou obec na východním okraji okresu Chomutov. Nad rybníkem ve východní části vesnice stojí katolický kostel sv. Michaela archanděla. Přestože jde o zříceninu, je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Duchcov – Soví věž

  Duchcov – Soví věž

  Zvonice kostela Církve československé husitské je stavební součástí kostela. Je vysoká 42 m a říká se jí Soví věž. Kromě toho, že skutečně slouží jako zvonice, je rovněž vyhlídkovou věží.

  Městská věž v Chomutově

  Městská věž v Chomutově

  Městská věž v Chomutově je jednou z dominant náměstí 1. máje a celé městské památkové zóny. Těsně přiléhá ke gotickému děkanskému kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Je vysoká 54 metrů a lze na ní v turistické sezóně vystoupat.