SORELA v Ostrově

SORELA v Ostrově

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

398 m n. m.

Popis

V Ostrově se nachází ucelený soubor budov postavených v architektonické slohu zvaném "socialistický realismus" (zkráceně "sorela", hovorově jako "socreal").

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Socialistický realismus je umělecký směr schválený v roce 1932 Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu jako závazná směrnice pro všechny oblasti umění. Stal se postupně závazným i v ostatních komunistických zemích. Ideově vycházel z oslavy vládnoucího režimu a měl poukazovat na úspěchy režimu v reálném životě lidí.

  SORELA v Ostrově 

  Uvedený umělecký směr byl v Československu prosazován po roce 1948 a deklaratorně se k němu přihlásila 1. celostátní konference českých a slovenských architektů v roce 1953.

  SORELA v Ostrově 

  Sorela (socialistický realismus v architektuře) je ztvárněna na řadě budov ve městě. Mezi mě patří především Dům kultury na Mírovém náměstí, obchodní dům (v parteru bytových domů) tamtéž, další budovy zejména na Hlavní třídě a řada bytových domů ve starší hromadné bytové zástavbě.

  SORELA v Ostrově 

  Právě město Ostrov je příkladem jednoty architektonického výrazu Socialistického realismu, jak po stránce urbanistické (výlučná pravoúhlá struktura a výšková vyrovnanost staveb), tak po stránce architektonické (ústřední prostor náměstí s budovou kulturního domu a vnější provedení budov doplněné zdobnými prvky, jakými jsou například římsy, atiky, pilastry, robusní zábradlí a plastiky spadající do tohoto uměleckého směru).

  SORELA v Ostrově

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Sakrální stavby na Mědníku a Měděnci

  Sakrální stavby na Mědníku a Měděnci

  Na Mědníku se nacházejí dvě sakrální stavby. Jde o zajímavé kaple, z nichž jedna je na vrcholu a druhá na jižním úbočí. V městečku Měděnec se nachází katolický kostel, jenž je kulturní památkou.

  Krušné hory – dřevěný flájský kostelík

  Krušné hory – dřevěný flájský kostelík

  Ačkoliv „flájský“, stojí v Českém Jiřetíně – litvínovské části Krušných hor. Dostal se tam v době stavby Flájské přehrady a pozdějšího napuštění přehradního jezera. Jeho základy dodnes stojí v bývalé (nyní zatopené) obci Fláje.

  Krušné hory - přehrada Fláje

  Krušné hory - přehrada Fláje

  Flájská přehrad byl postavena na Flájském potoce na území bývalé obce Fláje. Jde o unikátní pilířovou přehradu, jedinou svého druhu v České republice. Za ní vznikla údolní nádrž zásobující pitnou vodou celé území Mostecka.

  Věžový vodojem v Teplicích

  Věžový vodojem v Teplicích

  Vypadá jako UFO. Věžový vodojem v Teplicích – dominantní, zdaleka viditelná stavba nad teplickým sídlištěm Nová Ves. Stojí ve vzdálenosti cca 150 m od pomníku Hanse Kudlicha. Však této stavbě musel pomník ustoupit.

  Státní zámek Duchcov

  Státní zámek Duchcov

  Zámek v Duchcově stojí v historické (nyní jižní) části města. Zámek je přístupný z náměstí Republiky. Je obklopen rozlehlou zahradou. Je kromě jiného spojován s působením Giacoma Casanovy jako knihovníka ve službách Valdštejnů.