Krušné hory – Loučná (Mostecko)

Krušné hory – Loučná (Mostecko)

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

956 m n. m.

Popis

Loučná je nejvyšší horou severovýchodní části Krušných hor a nejvyšší horou Mostecka. Dosahuje nadmořské výšky 956 m. Za dobrého počasí poskytuje krásný výhledy na Mostecko.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nejvyšší hora severní části Krušných hor. Je nižší, než její jmenovkyně, jež se nachází v blízkosti Klínovce. Nejbližším větším městem je Litvínov. Loučná je tvořena horskou planinou pokrytou jednotlivými skalisky. Na vrcholové plošině se kromě rozsáhlých suťových hald nachází dvě skupiny skalisek z loučensko-flájského žulového porfyru. Jejich povrch je mrazovým zvětráváním upraven do podoby tzv. mrazových srubů.

  Krušné hory – Loučná (Mostecko)

  Hlavní vrchol se nachází v oplocené oboře. Tvoří jej cca 10 m vysoká skála. Vedle ní stojí nový retranslační stožár a železná pozorovací věž, v 50. letech 20. století využívaná Československou armádou. 

  Krušné hory – Loučná (Mostecko)

  Přístupné vrcholové skalisko vně obory (rovněž vysoké cca 10 m) je o několik desítek metrů níže a je osazeno křížem. Na tomto skalisku je umístěna rovněž vrcholová kniha v kovové schránce. 

  Krušné hory – Loučná (Mostecko)

  Loučná je přístupná z Dlouhé Louky nebo z Meziboří, a to po modrém turistickém značení.

  Za předpokladu pěkného počasí by bylo možno vidět velkou část Českého středohoří, podkrušnohorskou kotlinu, hřeben severní části Krušných hor a střední část Krušných hor.

  Krušné hory – Loučná (Mostecko)

  Pro svůj výlet jsem zvolil trasu z Dlouhé Louky a otvorem ve vratech jsem pronikl do oplocené části obory, v níž se nachází skutečný vrchol. To mi umožnilo vyfotografovat několik zajímavých skalisek v oplocené části vrcholu.

  V době mojí návštěvy Loučné však počasí pohledům do podhůří příliš nepřálo. Tak snad někdy příště…..

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Boží vyhlídka v Krušných horách

  Boží vyhlídka v Krušných horách

  Krušné hory mají svoji novou rozhlednu. Tou je Boží vyhlídka na kopci nad horským městem Boží Dar.

  Most – vrch Hněvín

  Most – vrch Hněvín

  Vrch Hněvín se nachází v severní části města Mostu. Je jednou z jeho dominant. Na vrcholu stojí hrad s rozhlednou. Terasy kolem a rozhledna poskytují kruhový pohled na město a jeho okolí, na Krušné hory, Podkrušnohoří a na České středohoří.

  Zřícenina tvrze Šumná

  Zřícenina tvrze Šumná

  Na úpatí vrchu Šumná (nebo také Šumburk) nad městem Klášterec nad Ohří se nacházejí zříceniny dříve panského sídla. Původně to byl poplužní dvůr Schönburg, později přestavěný na barokní tvrz Šumná.

  Mezinárodní letiště Karlovy Vary

  Mezinárodní letiště Karlovy Vary

  V katastru karlovarské čtvrti Olšová Vrata (cca 5 km od centra Karlových Varů) se nachází letiště. Sice malé, pro civilní lety, ale mezinárodní. Architektonicky zajímavá je odbavovací hala.

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Budova Císařských lázní (známých také jako Lázně I) se nachází v Karlových Varech na jižním konci lázeňského území naproti světoznámému Grandhotelu Pupp. V současné době není k léčebným účelům využívána.