ulice Nerudova

ulice Nerudova

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Patrně nejznámější pražskou ulicí je ulice Nerudova, pojmenovaná po významném českém spisovateli a básníku Janu Nerudovi, který v ulici bydlel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Patrně nejznámější pražskou ulicí je ulice Nerudova. Nachází se v historické části Prahy 1 a stoupá od Malostranského náměstí směrem k Pražskému hradu. Už jen z tohoto důvodu je turisticky velice využívaná, ale nejen proto…

  ulice Nerudova

  Název Nerudova dostala po smrti významného českého spisovatele a básníka Jana Nerudy. Ten bydlel v této ulici v letech 1845-1859 v domě č.47 U Dvou slunců. Neopakovatelnou atmosféru tohoto místa promítl i do svých děl Večerní šplechty a Malostranské povídky. Na domě je od roku 1895 na jeho počest připevněna velká pamětní deska.

  ulice Nerudova - pamětní deska Jana Nerudy

  Kdysi touto ulicí vedla královská cesta, po které jezdili budoucí panovníci ke své korunovaci do chrámu sv.Víta na Pražský hrad. V období od 14 do 17.století byla ulice v horní části rozdělena Strahovskou branou a padacím mostem, jež byly součástí městského opevnění, oddělující Malou Stranu od Strahova a Hradčan. Ulice nad branou se tehdy nazývala Dláždění. Část ulice pod branou, dnešní Nerudova, nesla název Strahovská a poté německý Sporengasse, česky Ostruhová.

  ulice Nerudova

  V Nerudově ulici lze spatřit historické portály domů, starobylé zdobené dveře a poměrně velké množství dochovaných domovních znamení (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/403). Ty ve středověku zastávaly funkci dnešního číslování ulic a podle svého domovního znamení nesly jméno i některé domy jako například U Tří housliček, U dvou slunců nebo  U červeného lva.

  ulice Nerudova

  Z jednotlivých domů patří k nejvýznamnějším barokní palác Morzinský (U Mouřenínů) s č.5. Je charakteristický mohutnými bohatě profilovanými nadokenními římsami a balkonem, jehož podpírají dvě heraldické sochy Maurů. Nad portály jsou alegorická poprsí Den a Noc, postavy jinocha a spící dívky.Na antice paláce je ještě alegorie čtyř dílů světa, čtyř proto, neboť tehdy se vědělo pouze o Evropě, Asii, Africe a Americe.

  ulice Nerudova -barokní palác Morzinský

  Další významný dům má č.20 a je v současné době sídlem italské ambasády. Nazývá se Thun-Hohenštejnský palác (bývalý Kolovratský palác) a byl postaven v roce 1721 pro hraběte Vincence Kolovrata. Je to vrcholové architektonické barokní dílo z dílny Jana Santiniho-Aichla. Zaujme zejména vchodovým portálem zdobeným heraklickými orly a sochami Jupitera s orlem a jeho ženy bohyně Juony s pávem. Autorem tohoto plastického průčelí je známý sochař Matyáš Bernard Braun.

  ulice Nerudova - Thun-Hohenštejnský palác (bývalý Kolovratský palác)

  Velice známý je i dům č.12 U Tří housliček, jehož domovní znamení tvoří troje housle v barokním rámu z 18.století vytvořené na památku tří pražských houslařských rodin, které dům po sobě vlastnili. Jeden z majitelů byl světově proslulý houslista Tomáš Edinger.

  ulice Nerudova - dům č.12 U Tří housliček

  V Nerudově ulici se nachází i kostel Panny Marie Andělské a sv.Kajetána. Je celkem nenápadný, neboť  nemá žádné věže. V letech 1691-1717 ho postavil řeholní řád kajetánů.

  ulice Nerudova - kostel Panny Marie Andělské a sv.Kajetána

  I když v ulici „vyrostlo“poměrně dost malých obchůdků nabízející  různé suvenýry Prahy a další sortiment lákající turisty, přesto si drží Nerudova ulice stále svůj osobitý ráz.

  ulice Nerudova

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Müllerova vila (Loosova vila)

  Müllerova vila (Loosova vila)

  Müllerova (Loosova) vila vypadá zvenku stroze a funkcionalisticky, vnitřek vily je však pojat naprosto originálně.

  Sv. Jan Nepomucký – obnovená relikvie na Karlově mostě

  Sv. Jan Nepomucký – obnovená relikvie na Karlově mostě

  Obnovená relikvie na Karlově mostě v podobě kované mříže s reliéfem Svržení Jana Nepomuckého.

  Nový svět

  Nový svět

  Jedna z nejmalebnějších a nejromantičtějších pražských uliček nacházející se jen kousek od Pražského hradu.

  ZOO Praha

  ZOO Praha

  Vysoce moderní zoologická zahrada s největším a nejnákladnějším pavilonem Indonéské džungle v dějinách českých zoologických zahrad.

  Franz Kafka Museum

  Franz Kafka Museum

  Muzeum Franze Kafky se nachází v malebné části Prahy na Malé Straně.