Českým rájem v zimě

Českým rájem v zimě

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Zbavte se vžité představy, že v zimě to není ono ...

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Většina z nás si kraj Českého ráje přijede užít v létě. Máme utkvělou představu, že v zimě bez zeleně to nebude to pravé vořechové. To se mi honilo hlavou, když jsme se o svátečním povánočním dni nechali zavézt do Borku pod Troskami. Na nádražíčku jsme vystoupili do lehce mrazivého jitra, skoro bez sněhu, zato pod Troskami se muselo poprat sluníčko s mlhou.


  Dvoje Trosky na jedné fotce, to se hned tak nepovede ...

  Hned u nádraží jsme minuli Muzeum motocyklů a vyrazili po žluté směrem k rybníkům v Podtroseckém údolí. Ta mlha nízko nad zemí slibovala romantické focení, ale ejhle to překvapení – rybníky jsme našli bez vody, tedy jenom s potůčky v jejich středu (Rokytnický, Hrudka), na Vidláku bylo vody tak pro přistání pro labutě. Teplé občerstvení v restauraci na hrázi Vidláku přišlo vhod a my pokračovali údolím dál. Je zajímavé, co vše objevíte v zimě, když listnáče odhalí, co skrývají. Těch nových skal a hele támhle se skrývá chatička, kdo by to v létě tušil a tady ten výhled do krajiny taky nebyl.


  I zima dokáže být kouzelná ...

  Když se žlutá rozešla s červenou, zůstali jsme věrni červené a nechali se vést údolím na Hrubou skálu. Psy jsme měli raději stále pod dozorem, protože tady mezi stromy můžete zahlédnout, když je nevyrušíte,  i muflony. Prosmekli jsme se kolem hřbitova a už zdálky nás nad silnicí zdravila bílá budova hotelu Štekl. Ježiši a nad silnicí taky skála, po které v létě není ani vidu – to je Prachovna i se svou vyhlídkou do kraje.


  Některé skály v jejich kráse v létě prostě neuvidíte ,,,

  Po svařáčku na Hrubici jsme hned za zatáčkou na chvilku byli turistické červené nevěrní. Je to pro nás taková vánoční tradice, zahnout na žlutou k Mariánské vyhlídce a hned pod ní zapálit svíčku na Symbolickém hřbitovu horolezců a chvilku postát. Je půl třetí odpoledne,a protože chceme ještě něco vidět, popř. i nafotit, sázíme na jistotu, do Turnova vyrážíme po „ zlaté“ červené nad Skalním městem. I když tu naše kroky vedly už mnohokrát, nenecháme si ujít zastavení u hájenky vedle Arboreta, ani žádnou z místních vyhlídek – Na Kapelu,  U Lvíčka, s výhledem na Kozákov. Známe je všechny, jen té odhalené kamenné krásy jaksi přibylo a nízké slunce spějící k západu jim dává jinou atmosféru.  Před občerstvením u Valdštejna nás vítá nová dřevěná socha, vypadá to, že se bytost ze dřeva právě klube na svět.


  Kozákov z Mariánské vyhlídky ...


  Symbolický hřbitov horolezců ...


  Večerní slunce ve skalách ...


  Začíná se šeřit, mezi holými buky na nás pokukuje hrad Valdštejn, jenže nás začíná honit čas, vlastně spíš světlo. Natahujeme nohy a na Hlavatici  si užíváme dva v jednom – západ slunce a zrození nočně osvětleného Turnova. Chvilinku postojíme a naše cesta z kopce do Turnova již vede tmou.  Neva, když míjíme Židovský hřbitov, můžeme se o to víc bát, ještě že jsme za zídkou. Do vlaku usedáme po 16 km výletu příjemně unavení s tím, že v létě bychom toho stihli vidět a navštívit mnohem víc, ale i tak to stálo za to.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vyhlídka Václava Čtvrtka (Přivýšina)

  vyhlídka Václava Čtvrtka (Přivýšina)

  Vyhlídka Václava Čtvrtka se nachází na východním hřebenu Prachovských skal na vrchu zvaný Přivýšina.

  Sedmihorky-Hrubá Skála-Valdštejn

  Sedmihorky-Hrubá Skála-Valdštejn

  Atraktivní okruh s nádhernou krajinou Českého ráje s vysokými pískovcovými skálami.

  hrad Pařez

  hrad Pařez

  Pozůstatky celoročně volně přístupného skalního hradu Pařez se nacházejí na okraji Prachovských skal.

  Železný Brod - Skleněné městečko

  Železný Brod - Skleněné městečko

  Jednou za čas se Železný Brod stane skleněným městečkem.

  Kozákov

  Kozákov

  Kdyby praotec Čech nebyl línej a došel až na Kozákov ... ten by koukal, ten by viděl.