Novoměstská radnice

Novoměstská radnice

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Novoměstská radnice je komplex historických budov s dominantní 70 metrů vysokou radniční věží s vyhlídkovým ochozem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Novoměstská radnice se nachází na rozhraní Karlova náměstí a Vodičkovy ulice. Patří k nejvýznamnějším stavbám Prahy 2, dříve nazývané Nové Město pražské. To založil v roce 1348 Karel IV. a radnice s Karlovým náměstím měla být jakousi obdobou Staroměstského náměstí.

  Novoměstská radnice na Praze 2

  Novoměstskou radnici tvoří několik budov. Jejich výstavba probíhala v několika etapách. Jako první bylo postaveno v letech 1377-1398 východní křídlo nacházející se ve Vodičkově ulici.  Poté postupně přibývaly další části historického komplexu radnice.

  Novoměstská radnice

  Největší dominantu Novoměstské radnice téměř 70 metrů vysoká radniční věž, postavená v letech 1452-1456. Má 4 podlaží a na vyhlídkový ochoz vede 212 schodů.

  Novoměstská radnice s radniční věží

  Přízemí věže sloužilo dříve jako věznice. Povídat by o ní mohl chodský rebel Jan Sladký Kozina...

  Novoměstská radnice - bývalé vězení

  V prvním patře byla gotická kaple zasvěcena Panně Marii a patronu české země sv.Václavovi. V roce 1722 byla kaple přestavěna v barokním stylu, ve které zaujme především nástropní alegorická freska Práva a Spravedlnosti a bohatá podstropní výzdoba. Nejvyšší patro věže obýval hlásný, který z ní vytruboval hodiny.

  Novoměstská radnice a 70m vysoká radniční věž

  Na východní straně věže je přidělán zbytek řetězu, který sloužil k uzavření ulice pro zajištění nočního klidu. Přeci jenom kola povozů ještě neměla dnešní pneumatiky a vydávala docela hlasité zvuky.

  Novoměstská radnice-zbytek řetězu sloužícího k uzavření ulice

  Na zeď věže byl v roce 1760 zasazen český (pražský) loket –etalon, kde si kupci cejchovali své dřevěné míry a nakupující si mohli zde zkontrolovat správně naměřené míry.

  Novoměstská radnice- český (pražský) loket –etalon

  Asi dva metry nad zemí ze strany od Karlova náměstí je vytesán do pískovcového kvádru radniční věže již ne moc čitelný latinský název SIGNA TE SIGNA TEMERE ME TANGIS ET ANGIS a ROMA TIBI SUBITO MOTIBUS IBIT AMOR. Jde o tkz.Palindron, text čitelný zprava i zleva, vytesaný do zdi v roce 1640, který ale zřejmě pouze nahradil stejný text z doby gotické. Stejný nápis se měl nacházet i na bráně středověkého Říma. Význam nápisu není ani dodnes plně vysvětlen a existuje několik verzí výkladu.

  Novoměstská radnice - palindron

  V roce 1559 zachvátil radnici požár. Při opravách se mezi gotiku vmísil i renesanční styl. Poté prošla budova Novoměstské radnice ještě několika úpravami. Mimo jiné byla obnovena velká renesanční okna hlavního sálu a renesanční štíty. V přízemí byla vybudována obřadní svatební síň pro Prahu 2.

  Novoměstská radnice

  V současné době se na radnici konají svatební obřady, různé kulturní a společenské akce, pravidelné výstavy a to vše v reprezentativních prostorách gotického Mázhausu, v Konšelském salonku, ve Velkém sále a dalších recepčních salonkách spojených s kavárnou projektovanou architektem Girsou v 70.letech.

  Novoměstská radnice

   Novoměstská radnice je od roku 1962 národní kulturní památkou.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  4D Center Praha

  4D Center Praha

  4D Center Praha je nejbarevnější budovou světa.

  Franz Kafka Museum

  Franz Kafka Museum

  Muzeum Franze Kafky se nachází v malebné části Prahy na Malé Straně.

  Štefánikova hvězdárna

  Štefánikova hvězdárna

  Hvězdárna sloužící veřejnosti k celoročnímu pozorování oblohy velkými dalekohledy.

  dům U Kamenného zvonu

  dům U Kamenného zvonu

  Dům U Kamenného zvonu je považovaný za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze.

  Petřín

  Petřín

  Petřínský vrch patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším místům v Praze.