Pramenáč

Pramenáč

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Nadmořská výška

909 m n. m.

Popis

Protáhlý vrchol jednoho z nevyšších míst severní části Krušných hor, dosahující výšky 909 m n.m. Nachází se v oblasti Teplicka a je také jeho nejvyšší horou a druhou nejvyšší horou severovýchodní části Krušných hor.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • K Pramenáči se dostaneme odbočkou (silnice 382) ze silnice č 27 spojující města Dubí a Osek

  na Teplicku. Po silnici č. 382 (směr Moldava) dojedeme do obce Mikulov. Nad touto obcí je možno navštívit štolu Lehnschafter, která je jedním z nerozsáhlejších děl pro těžbu stříbra v této oblasti. My však pokračujeme dál, neboť cílem naší cesty je Pramenáč. Nad Mikulovem projedeme serpentýny a povšimneme si odbočky k chatě Vitiška. Zde nalezneme vhodné parkoviště.

  Pramenáč 

  Pohodlná cesta od chaty Vitiška kolem cesty Mikuláška na vrchol není značena obvyklým turistickým značením, je však dobře označovaná místním „krušnohorským cykloturistickým“ značením. Po této cestě dojdeme k přístřešku, kde je možno si odpočinout před prudším stoupáním vlevo po cestě zpevněné makadamem. Ta pokračuje již jako pohodlnější a dovede nás na vrchol stoupání, k samotnému vrcholu, který je vyznačen vysokým křížem, dojdeme několik metrů po pěšince vlevo od cesty.

  Pramenáč 

  Pramenáč

  Na vrcholu je osazen kříž s tabulkou informující o nadmořské výšce a na balvanu poblíž kříže se nachází značka a rovněž nápis s informací o nadmořské výšce daného místa.

  Pramenáč

  Z cesty vedoucí přes celou vrcholovou planinu lze nalézt místo s báječným výhledem na Teplicko a České středohoří.

  Pramenáč Pramenáč je součástí hornatého masivu tvořeného ryolitem (ryolit je vyvřelá hornina světlé barvy, která se zvětráním zbarvuje do červena). Proto kolem jeho vrcholu nalezneme větší počet skalisek načervenalé barvy. Vrchol Pramenáče i jeho úbočí jsou porostlá převážně smrkem.

  Pramenáč 

  Při cestě zpět se u přístřešku vydáme vlevo po hlavní cestě a po cca 200 m od přístřešku objevíme pod vrcholem zajímavé skály. U skály nacházející se vpravo v lesním porostu nalezneme místo, odkud jsou nádherné výhledy na Teplicko a České středohoří.

  Pramenáč
  V těchto místech je možno nalézt rovněž kamenné slunce. To se mi však pro nedostatek informací objevit nepodařilo, tak snad příště …

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory – horské středisko Bublava

  Krušné hory – horské středisko Bublava

  Horská obec Bublava leží v západní části Krušných hor v těsném sousedství města Kraslice, na něž téměř navazuje a vzhledem k nadmořské výšce lze hovořit o tom, že se nachází nad Kraslicemi na úbočí Olověného vrchu..

  Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

  Jezeří – zřícenina mauzolea Čertova kaple

  Na úbočí Krušných hor, pod zámkem Jezeří se nachází zřícenina nedostavěné pohřební kaple rodu Lobkowiczů. Ke zřícenině v hloubi lesa se lze dostat ze dvou stran- viz popis.

  Hrad Loket II. – prohlídka hradu

  Hrad Loket II. – prohlídka hradu

  Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Kromě impozantního vnějšího vzhledu nabízí i zajímavé vnitřní prostory. Je častým cílem turistických výletů.

  Tatrovice – kostel sv. Erharda

  Tatrovice – kostel sv. Erharda

  Tatrovice jsou malá obec v Karlovarské kraji a nachází se na úpatí Krušných hor. V dolní části obce stojí pozoruhodný kostel sv. Erharda. Spolu s přilehlou Olivetskou kaplí a dalšími stavbami je chráněn jako kulturní památka České republiky

  Klínovec – vyhlídková věž

  Klínovec – vyhlídková věž

  Na Klínovci kromě dominantní věže televizního vysílače stojí rovněž momentálně nefunkční hotel s nedávno rekonstruovanou vyhlídkovou věží. Z této rozhledny je báječný kruhový výhled.