Pramenáč

Pramenáč

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Nadmořská výška

909 m n. m.

Popis

Protáhlý vrchol jednoho z nevyšších míst severní části Krušných hor, dosahující výšky 909 m n.m. Nachází se v oblasti Teplicka a je také jeho nejvyšší horou a druhou nejvyšší horou severovýchodní části Krušných hor.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • K Pramenáči se dostaneme odbočkou (silnice 382) ze silnice č 27 spojující města Dubí a Osek

  na Teplicku. Po silnici č. 382 (směr Moldava) dojedeme do obce Mikulov. Nad touto obcí je možno navštívit štolu Lehnschafter, která je jedním z nerozsáhlejších děl pro těžbu stříbra v této oblasti. My však pokračujeme dál, neboť cílem naší cesty je Pramenáč. Nad Mikulovem projedeme serpentýny a povšimneme si odbočky k chatě Vitiška. Zde nalezneme vhodné parkoviště.

  Pramenáč 

  Pohodlná cesta od chaty Vitiška kolem cesty Mikuláška na vrchol není značena obvyklým turistickým značením, je však dobře označovaná místním „krušnohorským cykloturistickým“ značením. Po této cestě dojdeme k přístřešku, kde je možno si odpočinout před prudším stoupáním vlevo po cestě zpevněné makadamem. Ta pokračuje již jako pohodlnější a dovede nás na vrchol stoupání, k samotnému vrcholu, který je vyznačen vysokým křížem, dojdeme několik metrů po pěšince vlevo od cesty.

  Pramenáč 

  Pramenáč

  Na vrcholu je osazen kříž s tabulkou informující o nadmořské výšce a na balvanu poblíž kříže se nachází značka a rovněž nápis s informací o nadmořské výšce daného místa.

  Pramenáč

  Z cesty vedoucí přes celou vrcholovou planinu lze nalézt místo s báječným výhledem na Teplicko a České středohoří.

  Pramenáč Pramenáč je součástí hornatého masivu tvořeného ryolitem (ryolit je vyvřelá hornina světlé barvy, která se zvětráním zbarvuje do červena). Proto kolem jeho vrcholu nalezneme větší počet skalisek načervenalé barvy. Vrchol Pramenáče i jeho úbočí jsou porostlá převážně smrkem.

  Pramenáč 

  Při cestě zpět se u přístřešku vydáme vlevo po hlavní cestě a po cca 200 m od přístřešku objevíme pod vrcholem zajímavé skály. U skály nacházející se vpravo v lesním porostu nalezneme místo, odkud jsou nádherné výhledy na Teplicko a České středohoří.

  Pramenáč
  V těchto místech je možno nalézt rovněž kamenné slunce. To se mi však pro nedostatek informací objevit nepodařilo, tak snad příště …

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Most na historické železnici z Mostu na Moldavu

  Most na historické železnici z Mostu na Moldavu

  Železniční most stojí ve východní části města Hrobu, zvané Mlýny. Překlenuje údolí potoka Bouřlivce. Vede po něm železniční trať z Louky u Litvínova do Moldavy, krušnohorské obce na samé hranici s německým Saskem.

  Litvínov

  Litvínov

  Litvínov se nachází v Pokrušnohoří v okrese Most. Žije v něm cca 25 tisíc obyvatel, pracujících zejména v hornictví, chemickém průmyslu, textilním průmyslu a ve službách.

  Zřícenina hradu Blansko

  Zřícenina hradu Blansko

  Severovýchodně od Ústí nad Labem se nachází vrch Blansko. Na jeho vrcholu stojí hrad, resp. zřícenina stejnojmenného hradu. Z vyhlídkové plošiny hradu je pěkný výhled do blízkého i vzdáleného okolí.

  Lavička Václava Havla v Ústí nad Labem

  Lavička Václava Havla v Ústí nad Labem

  Lavička Václava Havla je instalována v universitním kampusu v městské části Klíše krajského města Ústí nad Labem.

  Krušné hory – Puklá skála

  Krušné hory – Puklá skála

  Nápadná, rudě zabarvená skála na hřebenu Krušných hor je vzdálená cca 1 km od Flájské přehrady. Z vozovky v koruně hráze Flájské přehrady je skála také dobře viditelná.. Skála poskytuje krásné výhledy zejména na přehradní jezero a okolí.