České středohoří - Hazmburk

České středohoří - Hazmburk

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Libochovice

Nadmořská výška

418 m n. m.

Popis

Hazmburk (v překladu Zaječí hrad nebo Zajícův hrad) je zřícenina hradu v Českém středohoří nad vesnicí Klapý nedaleko města Libochovice. Vystupuje nad okolní krajinu a poskytuje pěkný kruhový výhled.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zřícenina hradu se nachází na čedičovém vrchu shodného názvu v nadmořské výšce 418 m. Hrad sestává ze dvou částí – tzv. Dolního hradu a Horního hradu. Dolnímu hradu vévodí kruhová věž, zvaná Černá věž, která je nepřístupná. Její vrcholový ochoz je osazen jakýmsi technologickým zařízením.

  Hazmburk

  Dominantním prvkem Horního hradu je čtyřboká věž zvaná Bílá, jež slouží jako rozhledna. Na jejíž vrchol je možno vystoupit po vnitřním schodišti. Z této věže je nádherný výhled po celém okolí, za dobrého počasí na velkou část Českého středohoří. Obě věže jsou přibližně stejně vysoké, cca 25 metrů. Bílá věž se však nachází na samém vrcholu kopce, kdežto Černá věž na jeho úbočí.

  Hazmburk

  Hrad, jehož trosky se nacházení na vrchu Klapý, byl postaven patrně v první polovině 14. století. V jiných pramenech se uvádí jako doba jeho vzniku již polovina 8. století. Obýván byl údajně již Lučany, později pak Lichtemburky a Zajíci, poté, když byl opuštěn na počátku 17. století náležel králi a pak se jeho vlastníky stali Šternberkové, Dietrichsteinové od roku 1858 až do zestátnění v roce 1945 Herbersteinové. I v současné době je Hazmburk státním hradem.

  Hazmburk

  Kromě toho, že je zřícenina cílem mnoha turistických výletů, je i místem různých kulturních akcí

  Náš výstup vedl od parkoviště nad vesnicí Klapý po žlutě značené pohodlné cestě, která se na severu napojuje na cestu s červeným značením. Ta nás dovedla až k cíli. Cesta od parkoviště ke zřícenině je dlouhá přibližně 2 kilometry. 

  Hazmburk

  Zřícenina hradu Hazmburk, vzhledem k tomu, že je výraznou dominantou nad okolní krajinou, je velmi dobře viditelná z různých vrcholů Českého středohoří

  (například z Milé, Košťálova, Lovoše či Mostky – viz některé ukázky fotografií).

  Jsem si vědom toho, že Hazmburk navštívilo mnoho výletníků, ale třeba pro ně budou nové alespoň fotografie pohledů na tuto zříceninu z jiných míst.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  štola Stradonice

  štola Stradonice

  Štola Stradonice o délce asi 120 metrů je oblíbeným zimovištěm ohrožených druhů netopýrů.

  památný strom Oldřichův dub

  památný strom Oldřichův dub

  U Oldřichova dubu údajně došlo k osudovému setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy.

  Kuzov

  Kuzov

  Přírodní památka Kuzov s dvěma skalnatými hřebeny obklopenými borovicovým lesem.

  Vrchol Milá

  Vrchol Milá

  Vrchol Milá- přijeli jsme do stejnojmenné vesnice Milá a odtud po turistické značce došli na vrchol

  Stříbrník (České středohoří)

  Stříbrník (České středohoří)

  Stříbrník (nebo také Červený vrch či Červeňák) je malý vrch dosahující výšky 271 m. Nachází se nad obcí Dobroměřice cca 5 km severně od Loun. Stojí na něm turistická chata s rozhlednou.