České středohoří - Hazmburk

České středohoří - Hazmburk

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Libochovice

Nadmořská výška

418 m n. m.

Popis

Hazmburk (v překladu Zaječí hrad nebo Zajícův hrad) je zřícenina hradu v Českém středohoří nad vesnicí Klapý nedaleko města Libochovice. Vystupuje nad okolní krajinu a poskytuje pěkný kruhový výhled.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zřícenina hradu se nachází na čedičovém vrchu shodného názvu v nadmořské výšce 418 m. Hrad sestává ze dvou částí – tzv. Dolního hradu a Horního hradu. Dolnímu hradu vévodí kruhová věž, zvaná Černá věž, která je nepřístupná. Její vrcholový ochoz je osazen jakýmsi technologickým zařízením.

  Hazmburk

  Dominantním prvkem Horního hradu je čtyřboká věž zvaná Bílá, jež slouží jako rozhledna. Na jejíž vrchol je možno vystoupit po vnitřním schodišti. Z této věže je nádherný výhled po celém okolí, za dobrého počasí na velkou část Českého středohoří. Obě věže jsou přibližně stejně vysoké, cca 25 metrů. Bílá věž se však nachází na samém vrcholu kopce, kdežto Černá věž na jeho úbočí.

  Hazmburk

  Hrad, jehož trosky se nacházení na vrchu Klapý, byl postaven patrně v první polovině 14. století. V jiných pramenech se uvádí jako doba jeho vzniku již polovina 8. století. Obýván byl údajně již Lučany, později pak Lichtemburky a Zajíci, poté, když byl opuštěn na počátku 17. století náležel králi a pak se jeho vlastníky stali Šternberkové, Dietrichsteinové od roku 1858 až do zestátnění v roce 1945 Herbersteinové. I v současné době je Hazmburk státním hradem.

  Hazmburk

  Kromě toho, že je zřícenina cílem mnoha turistických výletů, je i místem různých kulturních akcí

  Náš výstup vedl od parkoviště nad vesnicí Klapý po žlutě značené pohodlné cestě, která se na severu napojuje na cestu s červeným značením. Ta nás dovedla až k cíli. Cesta od parkoviště ke zřícenině je dlouhá přibližně 2 kilometry. 

  Hazmburk

  Zřícenina hradu Hazmburk, vzhledem k tomu, že je výraznou dominantou nad okolní krajinou, je velmi dobře viditelná z různých vrcholů Českého středohoří

  (například z Milé, Košťálova, Lovoše či Mostky – viz některé ukázky fotografií).

  Jsem si vědom toho, že Hazmburk navštívilo mnoho výletníků, ale třeba pro ně budou nové alespoň fotografie pohledů na tuto zříceninu z jiných míst.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kalvárie

  Kalvárie

  Kalvárie je přírodní rezervace s charakteristickými třemi vysokými kříži na jejím vrcholu.

  Libčeves – kostel Stětí sv. Jana Křtitele

  Libčeves – kostel Stětí sv. Jana Křtitele

  Libčeves – kostel Stětí sv. Jana Křtitele

  Písečný vrch

  Písečný vrch

  Vrch, který neláká svoji výškou, ale především svým geologickým, archeologickým a botanickým významem.

  vrcholová kniha Oblík

  vrcholová kniha Oblík

  Oblík sice nepatří k nejvyšším vrcholům Českého středohoří, ale k jedněm z nejzajímavějších....

  Zichovecký kromlech

  Zichovecký kromlech

  Přibližně 4 km jižně od městyse Panenský Týnec (známého podle nedostavěného chrámu) se nachází vesnice Zichovec. Zajímavostí (a to nejen místní) je replika kamenného kruhu na břehu místního rybníka.