České středohoří - Hazmburk

České středohoří - Hazmburk

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Libochovice

Nadmořská výška

418 m n. m.

Popis

Hazmburk (v překladu Zaječí hrad nebo Zajícův hrad) je zřícenina hradu v Českém středohoří nad vesnicí Klapý nedaleko města Libochovice. Vystupuje nad okolní krajinu a poskytuje pěkný kruhový výhled.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zřícenina hradu se nachází na čedičovém vrchu shodného názvu v nadmořské výšce 418 m. Hrad sestává ze dvou částí – tzv. Dolního hradu a Horního hradu. Dolnímu hradu vévodí kruhová věž, zvaná Černá věž, která je nepřístupná. Její vrcholový ochoz je osazen jakýmsi technologickým zařízením.

  Hazmburk

  Dominantním prvkem Horního hradu je čtyřboká věž zvaná Bílá, jež slouží jako rozhledna. Na jejíž vrchol je možno vystoupit po vnitřním schodišti. Z této věže je nádherný výhled po celém okolí, za dobrého počasí na velkou část Českého středohoří. Obě věže jsou přibližně stejně vysoké, cca 25 metrů. Bílá věž se však nachází na samém vrcholu kopce, kdežto Černá věž na jeho úbočí.

  Hazmburk

  Hrad, jehož trosky se nacházení na vrchu Klapý, byl postaven patrně v první polovině 14. století. V jiných pramenech se uvádí jako doba jeho vzniku již polovina 8. století. Obýván byl údajně již Lučany, později pak Lichtemburky a Zajíci, poté, když byl opuštěn na počátku 17. století náležel králi a pak se jeho vlastníky stali Šternberkové, Dietrichsteinové od roku 1858 až do zestátnění v roce 1945 Herbersteinové. I v současné době je Hazmburk státním hradem.

  Hazmburk

  Kromě toho, že je zřícenina cílem mnoha turistických výletů, je i místem různých kulturních akcí

  Náš výstup vedl od parkoviště nad vesnicí Klapý po žlutě značené pohodlné cestě, která se na severu napojuje na cestu s červeným značením. Ta nás dovedla až k cíli. Cesta od parkoviště ke zřícenině je dlouhá přibližně 2 kilometry. 

  Hazmburk

  Zřícenina hradu Hazmburk, vzhledem k tomu, že je výraznou dominantou nad okolní krajinou, je velmi dobře viditelná z různých vrcholů Českého středohoří

  (například z Milé, Košťálova, Lovoše či Mostky – viz některé ukázky fotografií).

  Jsem si vědom toho, že Hazmburk navštívilo mnoho výletníků, ale třeba pro ně budou nové alespoň fotografie pohledů na tuto zříceninu z jiných míst.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Železniční muzeum Zlonice (Lisovice)

  Železniční muzeum Zlonice (Lisovice)

  Železniční muzeum vystavuje průmyslové lokomotivy, nákladní vozy a zabezpečovací zařízení vyrobené do roku 1939 se zaměřením především na dopravu v cukrovarech.

  Oblík

  Oblík

  Národní přírodní rezervace s jedinečným modelovým územím stepní vegetace a zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů.

  Památník „STÍN“ v Zichovci

  Památník „STÍN“ v Zichovci

  Neobvyklý památník k poctě válečného letce RAF se nachází v obci Zichovec na hranici okresů Louny a Kladno, ve vzdálenosti cca 4 km od Panenského Týnce.

  vrcholová kniha Kuzov

  vrcholová kniha Kuzov

  Vrch s dvěma skalnatými vrcholy a pěkným výhledem do okolí.

  vyhlídka Smrtka

  vyhlídka Smrtka

  Vyhlídka Smrtka se nachází na Českolipsku nedaleko obce Stvolínky