Hrad Loket – procházka kolem hradu

Hrad Loket – procházka kolem hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Loket

Nadmořská výška

427 m n. m.

Popis

Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Je častým cílem turistických výletů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Loket se tyčí na vysoké žulové skále, která je obtékána řekou Ohře. Tvar meandru v podobě ohnutého lokte, který zde řeka vytváří, dal název jak hradu, tak městu v jeho podhradí.

  hrad Loket 

  Hrad Loket pochází z počátku 13. století, první zmínky o něm však pocházejí z roku 1234.

  hrad Loket 

  Byl původně postaven jako hradní pevnost, chránící české pohraničí před německými nájezdníky. Hrad měl význam nejen strategický, ale i politický a reprezentační. Král Václav I. zde přijímal význačné návštěvy, dokonce i římského císaře Konráda.

   hrad Loket

  Později byl hrad užíván i Lucemburky. V dobách sporů se šlechtou zde našla úkryt i královna Eliška s dětmi. Poté, kdy byla odtud Eliška vykázána do Mělníka, byl zde vězněn a později hlídán tříletý kralevic Václav (pozdější král Karel IV.). Přesto si Karel IV. později hrad oblíbil a zahrnul jej mezi tzv. nezcizitelné hrady (podobně jako Karlštejn). V husitských dobách stál hrad na straně císaře Zikmunda. Husity byl dobýván dvakrát (1420 a 1427), nebyl však dobyt. Po několikaletých sporech s měšťany, kdy byl jimi i dobýván, Zikmund  zastavil hrad svému kancléři Kašparu Šlikovi. V 16. století se však Šlikové postavili Habsburkům. Hrad jim byl proto konfiskován a připadl městu, které stálo na straně Habsburků. Loket se pak stal správním centrem celého kraje.

  hrad Loket 

  V době třicetileté války a hlavně po ní hrad ztratil svůj význam. Byl využíván například jako vězení. V 19. století byl částečně přestavován (přitom byl zbořen dřívější románský palác).

  hrad Loket 

  Krátkodobě lepší časy zažil hrad v době romantismu, kdy zde například slavil své 74. narozeniny J.W. Goethe za přítomnosti mladičké Ulriky von Levetzow. Jako trestnice však byl hrad užíván až do 20. století.

  hrad Loket 

  V roce 1950 byl hrad s historickou částí města prohlášen za městskou památkovou rezervaci.

   hrad Loket

  Od 90. let minulého století je hrad v majetku města. Je využíván ke kulturním a společenským akcím a slouží též turistickým účelům, je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v západních Čechách. K vidění je zde výstava porcelánu, zbraní a útrpného práva v podzemí. Přístupné jsou vnitřní prostory hradu i vyhlídková věž. V objektu hradu se nachází restaurace.

  hrad Loket 

  Hrad je otevřen pro veřejnost celoročně, přístupný je z náměstí T.G. Masaryka. Parkovat lze buď na náměstí (za úplatu), nebo na parkovišti před mostem.

  hrad Loket 

  Prohlídce samotného hradu se budeme věnovat při některém z příštích výletů.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Radyně

  hrad Radyně

  Královský hrad Radyně stojí na stejnojmenném vrchu nad obcí Starý Plzenec nedaleko Plzně.

  Vyhlídkový altán Chebská stráž

  Vyhlídkový altán Chebská stráž

  Vyhlídkový empírový altán zvaný Chebská stráž (německy Egerwarte) se nachází na levém břehu vodní nádrže Skalka, cca 1 km od přehradní hráze Skalka u Chebu. Od ní je přístupný po červeném turistickém značení.

  Kynžvart – zámecký park

  Kynžvart – zámecký park

  Rozhlehlý park se nachází v širokém okolí zámku Kynžvart. Jeho větší část zaujímají travnaté plochy s jezírkem v severozápadním směru, severním směrem a jihozápadním směrem jde o lesopark.

  Karlovy Vary – Vyhlídka Tři kříže

  Karlovy Vary – Vyhlídka Tři kříže

  Vyhlídkový altán stojí před Třemi kříži na stejnojmenném vrchu nad městskou čtvrtí Drahovice, severně až východně od lázeňského území města. Poskytuje nádherný výhled na město Karlovy Vary a jeho okolí.

  U Báby – U Lomu

  U Báby – U Lomu

  Území žulových kamenů s gigantickými jedinci Dědkem a Bábou a také s učebnicovou ukázkou viklanů.