Hrad Loket – procházka kolem hradu

Hrad Loket – procházka kolem hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Loket

Nadmořská výška

427 m n. m.

Popis

Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Je častým cílem turistických výletů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Loket se tyčí na vysoké žulové skále, která je obtékána řekou Ohře. Tvar meandru v podobě ohnutého lokte, který zde řeka vytváří, dal název jak hradu, tak městu v jeho podhradí.

  hrad Loket 

  Hrad Loket pochází z počátku 13. století, první zmínky o něm však pocházejí z roku 1234.

  hrad Loket 

  Byl původně postaven jako hradní pevnost, chránící české pohraničí před německými nájezdníky. Hrad měl význam nejen strategický, ale i politický a reprezentační. Král Václav I. zde přijímal význačné návštěvy, dokonce i římského císaře Konráda.

   hrad Loket

  Později byl hrad užíván i Lucemburky. V dobách sporů se šlechtou zde našla úkryt i královna Eliška s dětmi. Poté, kdy byla odtud Eliška vykázána do Mělníka, byl zde vězněn a později hlídán tříletý kralevic Václav (pozdější král Karel IV.). Přesto si Karel IV. později hrad oblíbil a zahrnul jej mezi tzv. nezcizitelné hrady (podobně jako Karlštejn). V husitských dobách stál hrad na straně císaře Zikmunda. Husity byl dobýván dvakrát (1420 a 1427), nebyl však dobyt. Po několikaletých sporech s měšťany, kdy byl jimi i dobýván, Zikmund  zastavil hrad svému kancléři Kašparu Šlikovi. V 16. století se však Šlikové postavili Habsburkům. Hrad jim byl proto konfiskován a připadl městu, které stálo na straně Habsburků. Loket se pak stal správním centrem celého kraje.

  hrad Loket 

  V době třicetileté války a hlavně po ní hrad ztratil svůj význam. Byl využíván například jako vězení. V 19. století byl částečně přestavován (přitom byl zbořen dřívější románský palác).

  hrad Loket 

  Krátkodobě lepší časy zažil hrad v době romantismu, kdy zde například slavil své 74. narozeniny J.W. Goethe za přítomnosti mladičké Ulriky von Levetzow. Jako trestnice však byl hrad užíván až do 20. století.

  hrad Loket 

  V roce 1950 byl hrad s historickou částí města prohlášen za městskou památkovou rezervaci.

   hrad Loket

  Od 90. let minulého století je hrad v majetku města. Je využíván ke kulturním a společenským akcím a slouží též turistickým účelům, je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v západních Čechách. K vidění je zde výstava porcelánu, zbraní a útrpného práva v podzemí. Přístupné jsou vnitřní prostory hradu i vyhlídková věž. V objektu hradu se nachází restaurace.

  hrad Loket 

  Hrad je otevřen pro veřejnost celoročně, přístupný je z náměstí T.G. Masaryka. Parkovat lze buď na náměstí (za úplatu), nebo na parkovišti před mostem.

  hrad Loket 

  Prohlídce samotného hradu se budeme věnovat při některém z příštích výletů.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Lázně Kynžvart – kostel sv. Markéty

  Lázně Kynžvart – kostel sv. Markéty

  Kostel sv. Markéty stojí v Lázních Kynžvart na náměstí Republiky. Je zajímavý z hlediska stavební konstrukce. Za kostelem se nachází zrušený hřbitov se značně poškozenými kamennými zdmi s množstvím stojících i ležících náhrobků.

  Svatošské skály

  Svatošské skály

  Národní přírodní památka Svatošské skály s podobou zkamenělého svatebního průvodu a s přilehlým houpacím mostem se nachází na území chráněné oblasti Slavkovský les.

  Sorela v Horním Slavkově

  Sorela v Horním Slavkově

  Nejen Ostrov či Poruba a Havířov, ale i menší město - Horní Slavkov má „štěstí“ na socialistický realismus v architektuře. Dnešní album přináší ukázku takové Sorely.

  Chebský hrad a jeho okolí

  Chebský hrad a jeho okolí

  Chebský hrad se nachází v severní části historického centra města Chebu, vysoko nad řekou Ohří. Je veřejnosti přístupný. Mezi jeho nejzajímavější části patří kromě věže dvoupatrová kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.

  most Radošov

  most Radošov

  Unikátní dřevěný krytý most spojující břehy Ohře se nachází v obci Radošov u Karlových Varů.