Hrad Loket – procházka kolem hradu

Hrad Loket – procházka kolem hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Loket

Nadmořská výška

427 m n. m.

Popis

Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Je častým cílem turistických výletů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Loket se tyčí na vysoké žulové skále, která je obtékána řekou Ohře. Tvar meandru v podobě ohnutého lokte, který zde řeka vytváří, dal název jak hradu, tak městu v jeho podhradí.

  hrad Loket 

  Hrad Loket pochází z počátku 13. století, první zmínky o něm však pocházejí z roku 1234.

  hrad Loket 

  Byl původně postaven jako hradní pevnost, chránící české pohraničí před německými nájezdníky. Hrad měl význam nejen strategický, ale i politický a reprezentační. Král Václav I. zde přijímal význačné návštěvy, dokonce i římského císaře Konráda.

   hrad Loket

  Později byl hrad užíván i Lucemburky. V dobách sporů se šlechtou zde našla úkryt i královna Eliška s dětmi. Poté, kdy byla odtud Eliška vykázána do Mělníka, byl zde vězněn a později hlídán tříletý kralevic Václav (pozdější král Karel IV.). Přesto si Karel IV. později hrad oblíbil a zahrnul jej mezi tzv. nezcizitelné hrady (podobně jako Karlštejn). V husitských dobách stál hrad na straně císaře Zikmunda. Husity byl dobýván dvakrát (1420 a 1427), nebyl však dobyt. Po několikaletých sporech s měšťany, kdy byl jimi i dobýván, Zikmund  zastavil hrad svému kancléři Kašparu Šlikovi. V 16. století se však Šlikové postavili Habsburkům. Hrad jim byl proto konfiskován a připadl městu, které stálo na straně Habsburků. Loket se pak stal správním centrem celého kraje.

  hrad Loket 

  V době třicetileté války a hlavně po ní hrad ztratil svůj význam. Byl využíván například jako vězení. V 19. století byl částečně přestavován (přitom byl zbořen dřívější románský palác).

  hrad Loket 

  Krátkodobě lepší časy zažil hrad v době romantismu, kdy zde například slavil své 74. narozeniny J.W. Goethe za přítomnosti mladičké Ulriky von Levetzow. Jako trestnice však byl hrad užíván až do 20. století.

  hrad Loket 

  V roce 1950 byl hrad s historickou částí města prohlášen za městskou památkovou rezervaci.

   hrad Loket

  Od 90. let minulého století je hrad v majetku města. Je využíván ke kulturním a společenským akcím a slouží též turistickým účelům, je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v západních Čechách. K vidění je zde výstava porcelánu, zbraní a útrpného práva v podzemí. Přístupné jsou vnitřní prostory hradu i vyhlídková věž. V objektu hradu se nachází restaurace.

  hrad Loket 

  Hrad je otevřen pro veřejnost celoročně, přístupný je z náměstí T.G. Masaryka. Parkovat lze buď na náměstí (za úplatu), nebo na parkovišti před mostem.

  hrad Loket 

  Prohlídce samotného hradu se budeme věnovat při některém z příštích výletů.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – Smetanovy sady v jarním odpoledni

  Karlovy Vary – Smetanovy sady v jarním odpoledni

  Smetanovy sady se nacházejí na rozhraní „obchodní“ části a lázeňské zóny v Karlových Varech přímo naproti hlavní poště. Na opačném konci parku stojí Alžbětiny lázně.

  Křížový pramen v Mariánských Lázních

  Křížový pramen v Mariánských Lázních

  Pavilon Křížového pramene v Mariánských lázních stojí v bezprostřední blízkosti Hlavní kolonády. Vyvěrá v něm samotný Křížová pramen a jsou do něj čerpány vody z pramenů Rudolfova a Karolinina.

  NPP Upolínová louka pod Křížky

  NPP Upolínová louka pod Křížky

  Upolínová louka je typickým komplexem podmáčených a rašelinových luk s chráněnými druhy rostlin a živočichů.

  kostel sv. Martina, Nejdek

  kostel sv. Martina, Nejdek

  Barokní kostel sv. Martina vytváří hlavní dominantu náměstí Karla IV. ve městě Nejdek.

  Mariánské Lázně – Lesní pramen

  Mariánské Lázně – Lesní pramen

  Lesní pramen vyvěrá v severní části Mariánských Lázní v Martínkově parku mezi ulicemi Třebízského a Chopinovou. Stojí zde menší kolonáda se třmi odběrovými místy uvnitř. Naproti ní stojí hudební pavilon.