Teplice – vrch Doubravka

Teplice – vrch Doubravka

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Teplice

Nadmořská výška

393 m n. m.

Popis

Doubravská hora (nebo také Doubravka) je jediným a tudíž dominantním vrchem ve východní části severočeského města Teplice. Na vrcholu se nacházejí upravené zříceniny středověkého hradu. Lokalita nabízí výhled zejména západ a sever.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Doubravská hora je jedním z nejzápadnějších vrchů Českého středohoří. Nachází se na východním okraji lázeňského města Teplice. V nadmořské výšce 393 m stojí upravené a zrekonstruované zříceniny středověkého hradu,
   

  Doubravka 

   

  Hrad Doubravka byl založen v 15. století, na konci 16. století byl přebudován v pevnost. Byl cílem mnoho útoků, v držení jej měli i Švédové. Po jejich odchodu byl na příkaz krajského hejtmana zbourán, neboť většinou sloužil spíše nepřátelům.


  Doubravka 

   

  V roce 1884 byl zrekonstruován a přeměněn na výletní restauraci. Objekt je v současné době v soukromém vlastnictví a je veřejnosti nepřístupný. Avšak z okolí staveb na valech je výborný výhled zejména směrem severním a západdním, tedy na Teplice, Podkrušnohoří a Krušné hory.


  Doubravka 

   

  Vrchol Doubravské hory je přístupný pěšky (třeba i s kočárkem) či na kole po kvalitní široké cestě z teplické čtvrti Šanov, resp. částí Pod Doubravkou či U Panoramy.
   

  Doubravka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel sv. Jakuba Většího ve Škrli

  Kostel sv. Jakuba Většího ve Škrli

  Řada sakrálních památek se řadí mezi nejstarší stavby na našem území. Jedna z nich stojí v malé vesničce Škrle v okrese Chomutov, na rozhraní okresů Chomutov, Most a Louny. Dominantou obce je kostel sv. Jakuba Většího ze 14. století.

  Einmannbunker v Louce u Litvínova

  Einmannbunker v Louce u Litvínova

  Jeden z pozůstatků 2. světové války je tzv Einmannbunker, nacházející se poblíž nádraží v Louce u Litvínova. Uvedené nádraží má na svém pozemku ještě jeden unikát.

  Tatrovice – kostel sv. Erharda

  Tatrovice – kostel sv. Erharda

  Tatrovice jsou malá obec v Karlovarské kraji a nachází se na úpatí Krušných hor. V dolní části obce stojí pozoruhodný kostel sv. Erharda. Spolu s přilehlou Olivetskou kaplí a dalšími stavbami je chráněn jako kulturní památka České republiky

  hrad Rýzmburk (Osek)

  hrad Rýzmburk (Osek)

  Rozsáhlá, volně přístupná zřícenina středověkého hradu postaveného v typickém gotickém stylu.

  Pomníček obětem katastrofy na dole Nelson III. u Oseka

  Pomníček obětem katastrofy na dole Nelson III. u Oseka

  Kromě již uvedeného pomníku obětí katastrofy na dole Nelson III u Oseka, který stojí v severní části Oseka a důlního vozíku v místě katastrofy (viz výlety 18.06.2016) existuje malý nenápadný pomník poblíž místa katastrofy.