Teplice – vrch Doubravka

Teplice – vrch Doubravka

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Teplice

Nadmořská výška

393 m n. m.

Popis

Doubravská hora (nebo také Doubravka) je jediným a tudíž dominantním vrchem ve východní části severočeského města Teplice. Na vrcholu se nacházejí upravené zříceniny středověkého hradu. Lokalita nabízí výhled zejména západ a sever.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Doubravská hora je jedním z nejzápadnějších vrchů Českého středohoří. Nachází se na východním okraji lázeňského města Teplice. V nadmořské výšce 393 m stojí upravené a zrekonstruované zříceniny středověkého hradu,
   

  Doubravka 

   

  Hrad Doubravka byl založen v 15. století, na konci 16. století byl přebudován v pevnost. Byl cílem mnoho útoků, v držení jej měli i Švédové. Po jejich odchodu byl na příkaz krajského hejtmana zbourán, neboť většinou sloužil spíše nepřátelům.


  Doubravka 

   

  V roce 1884 byl zrekonstruován a přeměněn na výletní restauraci. Objekt je v současné době v soukromém vlastnictví a je veřejnosti nepřístupný. Avšak z okolí staveb na valech je výborný výhled zejména směrem severním a západdním, tedy na Teplice, Podkrušnohoří a Krušné hory.


  Doubravka 

   

  Vrchol Doubravské hory je přístupný pěšky (třeba i s kočárkem) či na kole po kvalitní široké cestě z teplické čtvrti Šanov, resp. částí Pod Doubravkou či U Panoramy.
   

  Doubravka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Nádraží v Perninku

  Nádraží v Perninku

  Nádraží v Perninku, městečku v Krušných horách na Karlovarsku svojí nadmořskou výškou 900 m je po Kubově Huti na Šumavě druhou nejvýše položenou železniční stanicí u nás.

  Vyhlídka Vodojem s pohledem na Ostrov a Krušné hory

  Vyhlídka Vodojem s pohledem na Ostrov a Krušné hory

  Jihovýchodně od Ostrova poblíž vesničky Moříčov stojí objekt bývalého vodojemu. Na jeho střeše byla vybudována turistická vyhlídka.

  Fláje – zatopená obec

  Fláje – zatopená obec

  Fláje byly horskou vesnicí v Krušných horách v okrese Most v Ústeckém kraji. Na jejím místě se v nadmořské výšce 745 m nyní nachází údolní nádrž nad Flájskou přehradou.

  Krušné hory – rozhledna Bleiberg

  Krušné hory – rozhledna Bleiberg

  Olověný vrch (také zvaný Bleiberg) nad Bublavou, severně od Kraslic, dosahuje nadmořské výšky 802 m. Na jeho vrcholu stojí dřevěná chata s 16 m vysokou, osmibokou rozhlednou.

  Sakrální stavby na Mědníku a Měděnci

  Sakrální stavby na Mědníku a Měděnci

  Na Mědníku se nacházejí dvě sakrální stavby. Jde o zajímavé kaple, z nichž jedna je na vrcholu a druhá na jižním úbočí. V městečku Měděnec se nachází katolický kostel, jenž je kulturní památkou.