Mikulášská jízda na Hartenberg

Mikulášská jízda na Hartenberg

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Sokolov

Nadmořská výška

510 m n. m.

Popis

Zřícenina původního gotického hradu, přestavěného na zámek – Hartenberg, se nachází nad vsí Hřebeny, severně od Sokolova. Stojí na ostrohu na pravém břehu řeky Svatavy ve výšce 510 m n.m.. Je chráněnou kulturní památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Hartenberg byl postaven pravděpodobně kolem doku 1200. Založili jej vlastníci stejnojmenného rodu. Měnil majitele, vlastnili jej Hartenbergové, Maleříkové, Šlikové, Písnicové, Auerspergové. Hrad měl pohnutý osud, Byl obléhán, dobýván, pustošen, ničen zemětřesením. Od 17. do 19. století byl přestavován na zámek.

  Hartenberg

  Poslední majitelka, která jej na počátku 20. století zdědila po matce, byla v roce 1945 odsunuta do Německa. Poté byly správci objektu Statní lesy, které jej využívaly jako sklady a sýpky. V roce 1983 byla zvažována jeho rekonstrukce, vzhledem k nákladovosti však k realizaci záměru nikdy nedošlo. Mezi lety 1984 až 1991 byl zámek opakovaně úmyslně zapálen a proměnil se tak v trosky.

  Hartenberg

  V současné době je objekt vlastnictvím Bedřicha Loose, který zámek udržuje a snaží se jej postupně opravovat.

  Hartenberg

  Využíván je k tomuto účelu tzv. Hartenberg Workschop, jehož se účastní mnoho zahraničních dobrovolníků. Zdejší workschop je největším dobrovolnickým programem v Evropě.

  Hartenberg 

  Hartenberg je přístupný buď po silnici od Sokolova přes vesničku Hřebeny, nebo vlakem ze Sokolova do Kraslic s výstupní stanicí Hřebeny.

  Hartenberg

  Od nádraží k Hartenbergu vede do kopce  několik tras. Právě na této trati probíhá každoročně Mikulášská jízda na Hartenberg. Historické vagony jsou taženy parní lokomotivou (v letošním roce jí byla Šlechtična). Sklep nádražní budovy je proměněn v peklo, další malé peklo se nachází v jeskyni při pěšině mezi hradem a Cikánským dvorem. Cestou je možno se občerstvit před výstupem hned v blízkosti nádraží. Možnost občerstvení je jednak na nádvoří (nikoliv však celoročně) a pak na Cikánském dvoře a v krčmě u Čertova ocasu. Mikulášská jízda je doplněna celodenním kulturním programem určeným zejména dětem.

  Hartenberg

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Železniční most nad Mikulovem v Krušných horách

  Železniční most nad Mikulovem v Krušných horách

  Na horské trati do Moldavy v Krušných horách kromě velkého přemostění přes údolí v Hrobu nalezneme další z železničních mostů. Je jím kratší most přes hluboké údolí nad Mikulovem.

  Státní zámek Jezeří

  Státní zámek Jezeří

  Rozlehlý barokní zámek stojí na úbočí svahů Krušných hor v Mostecké oblasti. Nachází se přímo nad hnědouhelným dolem. Přístupný je z města Horní Jiřetín, poblíž většího Litvínova.

  vrcholová kniha Jezerka

  vrcholová kniha Jezerka

  Hora Jezerka nebo též Seeberg (706m) leží v NPR Jezerka v Krušných horách mezi Vysokou Pecí a Jezeřím.

  lázně Teplice

  lázně Teplice

  Lázně Teplice s nádhernou architekturou a honosnými lázeňskými domy patří k nejstarším českým lázním.

  Teplice – Kamenné lázně

  Teplice – Kamenné lázně

  Kamenné lázně v Teplicích se nacházejí na okraji Šanovského parku (sadů Čs. Armády) v ulici U Hadích lázní. V současné době spíše jako lázeňský hotel, poskytující určité lázeňské služby přímo v objektu.