Heřmanice - rozhledna a sklárna Spiderglass

Heřmanice - rozhledna a sklárna Spiderglass

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jizerské hory, Ještěd a Frýdlantsko

Nejbližší město

Frýdlant

Popis

Předvánoční návštava vísky u polských hranic s návštěvou rozhledny a sklárny.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Předvánoční čas, ač bez sněhu, i letos všude láká k návětěvám různých vánočních trhů, jenže těch lidí je na nich na naše psy přeci jenom trochu moc. A tak jsme to udělali minulou sobotu šalamounsky, došli jsme se procházkou podívat na advent do heřmanické sklárny, pěkně jsme se 17 km prošli cestami v polích a k tomu ještě stihli vyběhnout na novu rozhlednu. Prostě zase vše v jednom.

  Silnice na Albrechťáku má svou neopakovatelnou atmosféru ... letos na ni přibyl nový pomníček motorkáře :-(

  Ráno jsme si přivstali a autobusem z Liberce vyjeli na "Albrechťák". Za časné vstávání nás odměnilo vycházející sluce, které prosvítalo stromořadím podél místní silnice (zelená turistická značka). Na Vysoký jsme tentokrát nelezli, ale těsně před ním jsme u nového turistické odpočívadla odbočili na modrou, podle poslední chalupy, která tu zbyla z bývalé vesnice, nás  cesta lesem a loukama dovedla až do Heřmanic. Tato vesnice těsně u polských hranic, byla v roce 2010 zdevastována povodní, proto nás mile překvapilo, že téměř na každém kroku vsí, vás doprovází dřevěné sochy a krásné vyřezávané dřevěné lavičky. Mít sebou správně stará děcka, určitě by provětrala i místíní dětské hřiště, které je nádherně vybavené a má své místo ve středu vesnice.

  Dřevěné sochy a skulptury nás provázeli celou vesnicí ...

  Betlém a smutní sněhuláci na křižovatce, nás utvrdili v tom, že tady jsou na vánoce připraveni. Památník a infodeska připomíná, čím si tu lidé prošli v čase povodní .

  K tomu není co dodat, jen trochu sněhu a vánoce mohou přijít...  Sklárna SpiderGlass rodiny Novotných stojí hned u silnice, takže se k ní dostanete jak autem tak i autobusem, jezdícím mezi Frýdlantem v Čechách a Libercem. Budova sklárny má v horním patře vzrokovnu, ve spodním dílnu a pec. Během adventních sobot bývá dílna vyklizena (letos naposledy 19.12.2016), aby mohla přivítat hosty. Pokoukali jsme jak se foukájí svícínky z technického skla, jak se paličkuje či jak se probrušují ornamenty do červeného skla. Prošli si vzrokovnu, kde nás překvapil betlém i velikost některých skleněných plastik. Mně osobně bylo mezi těmi různě tvarovanými skly moc pěkně, kždyť jsem před třiceti lety studovala, co všechno si ke sklu můžu dovolit :-). A tak mne hřálo u srdce, že to stále ještě někdo umí: dát sklu výraz a podrobit si jeho průhlednou křehkost.

  Ateliér SPIDERGLASS se specializuje na originální ručně zhotovené skleněné výrobky od nejmenších skleněných šperků (náramky, přívěsky, náušnice atd.) přes užitkové sklo (mísy, vázy, popelníky, svícny, talíře a další) po skleněné monumentální objekty - interiérové plastiky, skleněné stěny a volné kreativní sklářské variace. Hlavním technologickým postupem je tzv. spékaní a lehání skla neboli fusing. Používají zde vlastní keramické formy, které jsou originální svým designemVe sklárně je k vidění celý provoz s velkou fusingovou pecí, brusírnou skla a vzorkovny v rekonstruovaných půdních prostorách, z které se stala rozsáhlá galerie ateliérové produkce skla a šperku. Po předchozí objednávce - tel. 482 317 122, 603 145 927 e-mail: spiderglass@atlas.cz- je možno po celý týden (Po - Ne) provést odbornou exkurzy celého provozu, vzorkovny, galerie a prodejny výrobků firmy. Každoročně a již tradičně se ve sklářském ateliéru konají Vánoční trhy, kde můžete nakoupit exkluzivní skleněné zboží, navštívit galerii sklárny, posedět při degustaci moravských vín, poslechnout hudební doprovod živé kapely či shlédnout výrobu některých skleněných výrobků. Koná se tři soboty za sebou po celý prosinec každého roku.

  Poseděli jsme v teple dílny u svařáku, občerstvení a živé muziky. Udělali si radost koupí neobvyklých dárků.

  Názorná ukázka práce se sklem ...

  Na věky vyryto do skla ...

  Téměř zapomenuté řemeslo, malba na sklo ...

  Ochutnávka od SpiderGlassu... po předchozí objednávce je možno dohodnout ve sklárně odbornou exkusi po-ne

  spiderglass@atlas.cz, 603 145 927 - p. Novotný Josef

  Mnohem více najdete ve fotoalbu...

  Kolem poledního jsme vyrazili vstřích slunečnému dni. A protože by byl hřích nevyužít dobré viditelnosti, zašli jsme si pár krokú zpět, abychom vyzkoušeli místní novou rozhlednu. Je celá postavená ze dřeva, na její vrchol vedou dvě schodiště a ve větru se vrchol mírně pohupoval. Ale rozhled stál za to, viděli jsme z jedné strany Jizerské hory včetně Smrku a Vysokého i Výhledů, z druhé pak nevšedně rozvinutý pohled na Lužické hory včetně nápadného Hvozdu. Jediné co nám nedělal moc velkou radost, byl pohled za hranici s Polskem, kde je vidět jak krajinu požírá povrchový důl a hned vedle vyrábí "mraky" elektrárna Turow.

  Nová rozhledna je skutečně zvlášní objekt ve tvaru okurky, na svědomí ji má trojice mladých architektů z Technické univerzity v Liberci. Stavba z modřínového dřeva byla otevřena v roce 2012 a dosahuje téměř 24 metrů výšky. Na vrchol se dostanete po 99 schodech, z něj se můžete kochat výhledem na Jizerské hory, Krkonoše nebo např. elektrárnu Turów v Polsku. V blízkosti zalesněného návrší se nachází menší parkoviště.

  Kodešova skála ...

  Na další cestu jsme se vydali po modré přes Dětřichov do Frýdlantu. Cestou jsme minuli místní zajímavost - Kodešovu skálu. Psi byli naštěstí za celý den tak uběhaní, že jim ve Větrově ani moc nevadilo, že šli po silnici uvázani na vodítku. V polích mezi Dětřichovem a Větrovem  jsme ještě jednou neodolala a vyfotila pás Lužických hor a několik krásných místních stromů - samotářů. A protože zima světlem šetří, zůstalo nám dost času zastavit se ještě na dobré pivo ve Frýdlantském pivovaru v zatáčce pod zámkem. Odtud jsme na vlak šli již pza tmy, ale spokojeni z příjemně ztráveného dne...

   

  Panoráááááma Lužických hor v polích nad Dětřichovem...

  A tak tam stál a koukal do polí ...

  Trasa výletu na větší mapce značena šrafovaně, dělá cca 17 km ... celé by to šlo jet na kole, psi byli uvázáni jen z Větrova do Frýdlantu a po Dětřichově

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zvonice v Železném Brodu

  Zvonice v Železném Brodu

  Zvonice, která se díky lidem narodila podruhé.

  Mohyla letců na Ještědském hřebenu

  Mohyla letců na Ještědském hřebenu

  Pomníček leteckého neštěstí zapomenut na Ještědském hřebenu.

  rozhledna Čihadlo u Všelibic

  rozhledna Čihadlo u Všelibic

  Vylézt na rozhlednu Čihadlo u Českého Dubu je pořádný adrenalin…

  Liberecká výšina a Jezdec

  Liberecká výšina a Jezdec

  Procházka za výhledem v okolí Liberce přes Jezdce na Libereckou výšinu.

  Libverda a jeho výhledy

  Libverda a jeho výhledy

  V lázních Libverda hlídají pro potěšení turistů krásné vyhlídky dřevěné sochy a Obří sud. A když si vezmete sebou kolo nezapomeňte si projet Singltrek.