Podkrušnohoří - Krupka - hrad Rosenberg

Podkrušnohoří - Krupka - hrad Rosenberg

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Krupka

Nadmořská výška

350 m n. m.

Popis

Město Krupka se nachází pod Krušnými horami cca 6 km severně od Teplic. Nad městskou památkovou zónou se nachází upravovaná zřícenina hradu Rosenberg.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zřícenina hradu Rosenberg se nachází v nadmořské výšce 350 m na vrcholu ostrožny, kterou obtéká Horský potok, nad historickou částí města Krupka.

  Podkrušnohoří - Krupka - hrad Rosenberg

  Gotický hrad byl zalsožen na počátku 14. století, dotkly se jej i husitské války, vystřídala se zde řada majitelů a neobydlený zůstal od roku 1621. V posledních letech 17. stolení nechali Šterberkové z materiálů získaných z trosek hradu postavit úřední dům zvaný Horský zámek.  Tento objekt v současné době slouží jako restaurace a hotel.

   Podkrušnohoří - Krupka - hrad Rosenberg

  Hrad má dvě části, a to horní a dolní. Z horního hradu v severní části se dochovaly pouze zbytky hradeb a zdí donjonu a paláce, v současné době se zde vyjímá opravená čtyřboká zastřešená věžovitá stavba. Zachovalejší je jižní (dolní) část hradu, kde jsou opraveny zbytky dělových věží, parkán a uprostřed věžový objekt, po jehož zdech je vytvořeno venkovní schodiště opatřené zábradlím, ústící na otevřené plošině ve výšce cca 5 metrů. Tento objekt je tak vyvýšeným výhledovým místem.  

  Podkrušnohoří - Krupka - hrad Rosenberg 

  Ze zříceniny hradu si z výšky můžeme prohlédnout Husovu ulici, která je historickou částí města, je jeho památkovou zónou. V ulici se nacházejí a z hradu jsou viditelné zejména dva kostely – gotický městský kostel Nanebevzetí Panny Marie a spatříte špitální kostel sv. Ducha.    

  Podkrušnohoří - Krupka - hrad Rosenberg

  Za dobrého počasí je z parkánu hradu nebo z vyhlídky uprostřed jeho jižní části velmi dobrý výhled na Teplicko, zejména pak horu Doubravku a na západní vrcholy Českého středohoří Milešovku a Kletečkou. Za pomoci přibližovací techniky je viditelné i jezero Milada u Chabařovic a některá sídliště krajského města Ústí nad Labem. Dobře viditelná je i telekomunikační věž na vrcholu Bukové hory. Při pohledu jižním směrem spatříme část města a na vyvýšenině bývalou výletní restauraci Vilémova výšina. 

   Podkrušnohoří - Krupka - hrad Rosenberg

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Stropník Krušné hory

  Stropník Krušné hory

  Pěkný a časově nenáročný výlet z Dlouhé Louky na vrch Stropník. Úžasné výhledy na České středohoří a Teplicko.

  NS přírodou a dějinami Oseka

  NS přírodou a dějinami Oseka

  NS přírodou a dějinami Oseka patří díky své pestrosti k nejzajímavějším naučným stezkám.

  Klášterec na Ohří

  Klášterec na Ohří

  Patnáctitisícové město se nachází v Chomutovském okrese v údolí řeky Ohře mezi Krušnými horami a Doupovskými vrchy. Město proto obklopuje zajímavá krajina. Historické centrum města je městskou památkovou zónou.

  Teplice – Hadí lázně

  Teplice – Hadí lázně

  Hadí lázně jsou jednou z lázeňských budov severočeského města Teplice, jeho čtvrti Šanov. Stojí na okraji Šanovského parku, konkrétně Sadů čs. Armády. Kolem nich vede ulice s příznačným názvem U Hadích lázní.

  Sfingy u Měděnce

  Sfingy u Měděnce

  Sfingy lze nalézt na území o rozloze 0,6 ha. Nacházejí se v Krušných horách na katastru Kamenné, místní části obce Měděnec v okrese Chomutov. Předmětem ochrany jsou až 15 metrů vysoké skalní útvary vzniklé ve čtvrtohorách.