Ústí nad Labem – Větruše

Ústí nad Labem – Větruše

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Ústí nad Labem

Nadmořská výška

250 m n. m.

Popis

Větruše je název vyvýšeniny nad řekou Labe v krajském městě Ústí nad Labem. Nachází se zde vyhlídková terasa a zámek, jehož součástí je vyhlídková věž, hotel a restaurace. Místo je výletním cílem, je odtud krásný výhled na město.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nejprve trocha historie. Název Větruše patrně pochází z německého názvu Wittrusch. Tímto názvem byl označován hrad, údajně postavený v 9. stol. na vyvýšenině zvané Soudný vrch. V polovině 19. stol., kdy zde byla postavena výletní restaurace, bylo místo přejmenováno na Ferdinandovu výšinu (na počest císaře Ferdinanda). V roce 1945 byl místu vrácen název Větruše. Na konci 19. století byla výletní restaurace přestavěna do podoby zámku. V průběhu 20. století zámek několikrát změnil majitele a od poloviny 80. let minulého století, kdy byl uzavřen, zámek chátral. Teprve po roce 2000  odkoupilo zámek město Ústí nad Labem, které zajistilo jeho rekonstrukci. V roce 2005 byl areál otevřen pro veřejnost. V roce 2007 došlo vlivem sesuvu půdy ke zřícení opěrných zdí venkovní terasy, která musela být pro veřejnost uzavřena. Po rekonstrukci byla v roce 2009 opět zpřístupněna veřejnosti. V roce 2010 byla zprovozněna lanovka z centra města a v roce 2012 byl zprovozněn hotel v objektu zámku, který nese název výšiny – Větruše..

   

  Vrch Větruše s hotelem a vyhlídkovou věží je jednou z dominant města Ústí nad Labem. V některých pramenech je uváděn jako severní výběžek vrchu Ořechovka (385 m n.m.) Je dobře viditelný jednak z centra města (v albu fotografií jsou dva snímky pořízené z nákupního centra Forum), ale také z Mariánské skály, z nábřeží poblíž Mariánského mostu, od hradu Střekova a rovněž ze sídlišť na severním okraji města. Vrch je přístupný i autem po úzké klikaté silnici odbočkou z čtyřproudé Žižkovy ulice ve směru od Trmic do centra města. Nájezd na tuto silnici je dosti nenápadný, pod benzínkou vpravo mezi domy a pak vzhůru do kopce.

   

  I za zhoršené viditelnosti je dobrý výhled téměř na celé město, zejména na jeho historické a nákupní centrum, sídliště na severním okraji města, vzdálené části Nestěmice a Mojžíř a dále Kozí vrch poblíž obce Povrly, na Mariánskou skálu a tři mosty přes řeku Labe, na protilehlou městskou část Střekov se stejnojmenným hradem na pravém skalnatém břehu řeky. Za příznivého počasí bude patrně ještě lepší výhled na město a okolí z vyhlídkové věže, tu příležitost si však nechám až na to příznivější počasí.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Přehrada Fláje

  Přehrada Fláje

  K přehradě Fláje, jež se nalézá v Krušných horách (739 m n.m.)lze dojet autem autobusem na kole. Jedná se o vodní dílo, které stojí za návštěvu

  vodní hrad Budyně

  vodní hrad Budyně

  Vodní gotický hrad, později přestavěný na zámek, leží na okraji městečka Budyně nad Ohří.

  vrcholová kniha Blešenský vrch

  vrcholová kniha Blešenský vrch

  Vrcholová kniha je umístěna na vrchu, kde dříve údajně stával hrad Blešno.

  vrcholová kniha Kuzov

  vrcholová kniha Kuzov

  Vrch s dvěma skalnatými vrcholy a pěkným výhledem do okolí.

  Pomník napoleonských válek, Vraný

  Pomník napoleonských válek, Vraný

  Pomník napoleonských válek je vzpomínkou na setkání tří císařů před důležitou bitvou s Napoleonem.