Ústí nad Labem – Větruše

Ústí nad Labem – Větruše

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Ústí nad Labem

Nadmořská výška

250 m n. m.

Popis

Větruše je název vyvýšeniny nad řekou Labe v krajském městě Ústí nad Labem. Nachází se zde vyhlídková terasa a zámek, jehož součástí je vyhlídková věž, hotel a restaurace. Místo je výletním cílem, je odtud krásný výhled na město.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nejprve trocha historie. Název Větruše patrně pochází z německého názvu Wittrusch. Tímto názvem byl označován hrad, údajně postavený v 9. stol. na vyvýšenině zvané Soudný vrch. V polovině 19. stol., kdy zde byla postavena výletní restaurace, bylo místo přejmenováno na Ferdinandovu výšinu (na počest císaře Ferdinanda). V roce 1945 byl místu vrácen název Větruše. Na konci 19. století byla výletní restaurace přestavěna do podoby zámku. V průběhu 20. století zámek několikrát změnil majitele a od poloviny 80. let minulého století, kdy byl uzavřen, zámek chátral. Teprve po roce 2000  odkoupilo zámek město Ústí nad Labem, které zajistilo jeho rekonstrukci. V roce 2005 byl areál otevřen pro veřejnost. V roce 2007 došlo vlivem sesuvu půdy ke zřícení opěrných zdí venkovní terasy, která musela být pro veřejnost uzavřena. Po rekonstrukci byla v roce 2009 opět zpřístupněna veřejnosti. V roce 2010 byla zprovozněna lanovka z centra města a v roce 2012 byl zprovozněn hotel v objektu zámku, který nese název výšiny – Větruše..

   

  Vrch Větruše s hotelem a vyhlídkovou věží je jednou z dominant města Ústí nad Labem. V některých pramenech je uváděn jako severní výběžek vrchu Ořechovka (385 m n.m.) Je dobře viditelný jednak z centra města (v albu fotografií jsou dva snímky pořízené z nákupního centra Forum), ale také z Mariánské skály, z nábřeží poblíž Mariánského mostu, od hradu Střekova a rovněž ze sídlišť na severním okraji města. Vrch je přístupný i autem po úzké klikaté silnici odbočkou z čtyřproudé Žižkovy ulice ve směru od Trmic do centra města. Nájezd na tuto silnici je dosti nenápadný, pod benzínkou vpravo mezi domy a pak vzhůru do kopce.

   

  I za zhoršené viditelnosti je dobrý výhled téměř na celé město, zejména na jeho historické a nákupní centrum, sídliště na severním okraji města, vzdálené části Nestěmice a Mojžíř a dále Kozí vrch poblíž obce Povrly, na Mariánskou skálu a tři mosty přes řeku Labe, na protilehlou městskou část Střekov se stejnojmenným hradem na pravém skalnatém břehu řeky. Za příznivého počasí bude patrně ještě lepší výhled na město a okolí z vyhlídkové věže, tu příležitost si však nechám až na to příznivější počasí.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Hněvín

  Hrad Hněvín

  Hrad Hněvín se nachází v Mostě, jeho nadmořská výška je 399 m n.m. Naskýtá se z něj pohled na celé Mostecko

  Zřícenina hradu Košťálov

  Zřícenina hradu Košťálov

  Zřícenina hradu Košťálov se nachází v blízkosti Lovosic u Třebenic

  Opičí hlava (skála a vyhlídka)

  Opičí hlava (skála a vyhlídka)

  Jeden z pískovcových útvarů v v Havraním dolu zvaném Úštěcké Švýcarsko připomíná hlavu opice...

  Nedvězí

  Nedvězí

  Z vrcholku Nedvězí je vidět za dobrého viditelnosti až 1/3 Čech.

  Muzeum české vesnice, Peruc

  Muzeum české vesnice, Peruc

  Muzeum ukazuje stroje, nářadí a dalšími předměty používané dřívější generací na českém venkově.