Bečov nad Teplou – státní hrad a zámek

Bečov nad Teplou – státní hrad a zámek

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

350 m n. m.

Popis

Bečov nad Teplou je město v Karlovarském kraji. Žije zde necelá tisícovka obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Ve městě se nachází státní hrad a zámek. V místním zámku je umístěn relikviář svatého Maura.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Bečov nad Teplou se nachází se v CHKO Slavkovský les v Karlovarském kraji.

  Bečov nad Teplou

  Městem prochází regionálně významná silnice I/20 spojující Karlovy VaryPlzeň. Silnice II/208 a II/230 napojují širší okolí města. Město leží na železniční trati Karlovy Vary – Mariánské Lázně. Ve městě je jedno nádraží a dvě zastávky v dalších částech města. Na území města se nachází státní hrad a zámek a zajímavá botanická zahrada.

  Bečov nad Teplou 

  Státní hrad a zámek v Bečově nad Teplou představují ojedinělý soubor dochovaných kulturních památek nesmírné historické hodnoty. Zachovalý středověký hrad se tyčí nad řekou Teplá a představuje jeden z nejlépe dochovaných hradů v Čechách. Barokní zámek v jeho podhradí pak nabízí možnost zhlédnout unikátní mobiliář sv. Maura, druhou nejcennější zlatnickou movitou památku na území ČR. Vedle expozice relikviáře sv. Maura si mohou návštěvníci prohlédnout zámecké interiéry s dobovým vybavením a sbírkami a areál zámeckého parku.

  Bečov nad Teplou 

  Poblíž řeky Teplé, na okraji Bečova, byla šlechtickým rodem Beaufort-Spontini před 2. světovou válkou vybudována unikátní botanická zahrada (Beaufortské alpinum), v současné době je obnovovaná. Okolí města je kopcovité a hojně zalesněné.

   Bečov nad Teplou

  K zaparkování auta jsme zvolili Školní ulici v horní části města, pěšky jsem došli na náměstí,

  Prohlédli jsem si exteriéry hradu a zámku a celé městské centrum. Narazili jsme zde na muzeum hraček a muzeum motocyklů (muzeu se budu věnovat v některém z dalších výletů).

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Mariánské Lázně – kolonáda Rudolfova a Karolínina pramene

  Mariánské Lázně – kolonáda Rudolfova a Karolínina pramene

  Kolonáda Rudolfova a Karolínina pramene se nachází na konci lázeňské promenády ve směru od Hlavní kolonády a Zpívající fontány směrem ke Casinu a lázeňskému hotelu Nové lázně.

  Hromnické jezírko

  Hromnické jezírko

  Velice zajímavé jezírko se nachází na Plzeňsku nedaleko Třemošné...

  Poutní místo Skoky

  Poutní místo Skoky

  Poutní místo Skoky se nachází na Karlovarsku nedaleko města Žlutice.

  Svatošské skály

  Svatošské skály

  Národní přírodní památka Svatošské skály s podobou zkamenělého svatebního průvodu a s přilehlým houpacím mostem se nachází na území chráněné oblasti Slavkovský les.

  hrad Přimda

  hrad Přimda

  Přimda je považovaná hned po Pražském hradu za druhý nejstarší kamenný hrad u nás.