Bečov nad Teplou – státní hrad a zámek

Bečov nad Teplou – státní hrad a zámek

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

350 m n. m.

Popis

Bečov nad Teplou je město v Karlovarském kraji. Žije zde necelá tisícovka obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Ve městě se nachází státní hrad a zámek. V místním zámku je umístěn relikviář svatého Maura.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Bečov nad Teplou se nachází se v CHKO Slavkovský les v Karlovarském kraji.

  Bečov nad Teplou

  Městem prochází regionálně významná silnice I/20 spojující Karlovy VaryPlzeň. Silnice II/208 a II/230 napojují širší okolí města. Město leží na železniční trati Karlovy Vary – Mariánské Lázně. Ve městě je jedno nádraží a dvě zastávky v dalších částech města. Na území města se nachází státní hrad a zámek a zajímavá botanická zahrada.

  Bečov nad Teplou 

  Státní hrad a zámek v Bečově nad Teplou představují ojedinělý soubor dochovaných kulturních památek nesmírné historické hodnoty. Zachovalý středověký hrad se tyčí nad řekou Teplá a představuje jeden z nejlépe dochovaných hradů v Čechách. Barokní zámek v jeho podhradí pak nabízí možnost zhlédnout unikátní mobiliář sv. Maura, druhou nejcennější zlatnickou movitou památku na území ČR. Vedle expozice relikviáře sv. Maura si mohou návštěvníci prohlédnout zámecké interiéry s dobovým vybavením a sbírkami a areál zámeckého parku.

  Bečov nad Teplou 

  Poblíž řeky Teplé, na okraji Bečova, byla šlechtickým rodem Beaufort-Spontini před 2. světovou válkou vybudována unikátní botanická zahrada (Beaufortské alpinum), v současné době je obnovovaná. Okolí města je kopcovité a hojně zalesněné.

   Bečov nad Teplou

  K zaparkování auta jsme zvolili Školní ulici v horní části města, pěšky jsem došli na náměstí,

  Prohlédli jsem si exteriéry hradu a zámku a celé městské centrum. Narazili jsme zde na muzeum hraček a muzeum motocyklů (muzeu se budu věnovat v některém z dalších výletů).

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Loket - prohlídka města

  Loket - prohlídka města

  Město s více než 3 tisíci obyvatel, na řece Ohři, mezi městy Karlovy Vary (8 km) a Sokolov (6 km), necelý 1 km od dálnice spojující Karlovy Vary s Chebem.

  Slavkovský les – vrch Lesný

  Slavkovský les – vrch Lesný

  Vrch Lesný se nachází nad Lázněmi Kynžvart na území Kynžvartské pahorkatiny a je tak se svými 983 metry nadmořské výšky nejvyšší horou Slavkovského lesa. Je současně nejvyšším bodem v okresu Cheb.

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

  Radošov má svůj krytý most, Cheb svoji krytou lávku. Podobnou lávku má i město Kynšperk nad Ohří. Lávka spojuje historické a skutečné centrum města na pravém břehu s levobřežní lokalitou, v níž se nachází nádraží a Dolní Pochlovice.

  rozhledna U Strejců

  rozhledna U Strejců

  Dřevěná rozhledna stojící na okraji golfového areálu v Lubech u Chebu.

  Lázně Kynžvart

  Lázně Kynžvart

  Lázně Kynžvart najdeme v okrese Cheb na jižních svazích Slavkovského lesa a uprostřed trojúhelníku lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. 1496 Dominantou města je lázeňská čtvrť na západním svahu.