Krušné hory - Rýzmburk (Osek) – zřícenina hradu

Krušné hory - Rýzmburk (Osek) – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

535 m n. m.

Popis

Osek (někdy též Rýzmburk, německy Riesenburg) je zřícenina gotického hradu nad vesnicí Hrad Osek asi 2 km severozápadně od města Osek a méně ně 10 km od Litvínova v Ústeckém kraji. Stojí na vrcholu ostrožny v nadmořské výšce 525–550 m n. m.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Ke zřícenině hradu jsem se vydal po úzké silnici ze severní části města Osek od památníku obětí důlního neštěstí na nedalekém dole Nelson III (o památníku bude zmínka v popisu některého z příštích výletů). Po asfaltce se nechá dojet až na rozcestí u kapličky, dále, vzhledem k zákazu vjezdu, je třeba jít vzhůru po asfaltové silnici podél Oseckého potoka pěšky. Před vstupem do rozsáhlé zříceniny hradu si povšimneme rozcestníku a popisu hradu na informační tabuli.

  hrad Rýzmburk

  Do prostoru zříceniny vede cesta kolem obytných domků, vstoupí se sem pod rohovou věží vnitřní částí hradu. Celý prostor zříceniny je prorostlý bukovým lesem. Pohyb uvnitř prostoru je však poměrně bezpečný.

  hrad Rýzmburk

  Prohlídka, vzhledem k rozsahu areálu trvá déle, než na zříceninách v Českém středohoří (Košťálov, Oltářík, Oparno), i výhled do krajiny zde chybí, přesto návštěva zříceniny hradu Rýzmburk bude patřit k nezapomenutelným zážitkům.

   hrad Rýzmburk

   

   

   

   

   

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – termální bazén hotelu Thermal

  Karlovy Vary – termální bazén hotelu Thermal

  Termální bazén je nedílnou součástí lázeňského hotelu Thermal. Nachází se ve stráni pod Bezručovou ulicí, severovýchodně od hotelu. S hotelem je propojen, jenže v současné době je mimo provoz. Z místa jsou však pěkné výhledy.

  Červený kostel v Teplicích

  Červený kostel v Teplicích

  Římskokatolický farní kostel Božského Srdce Páně se nachází v Trnovanech, městské části Teplic. Je znám spíše pod označením Červený kostel. Podle tohoto názvu kostela je pojmenovaná i přilehlá ulice – U Červeného kostela.

  Zřícenina hradu

  Zřícenina hradu

  Zřícenina se nachází v podhůří Krušných hor.

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Další smírčí kříže jsou k vidění na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Tři kříže stojí v lesíku poblíž lokality U Hájovny při cestě z Lokte do Starého Sedla.

  Sportpark v Ostrově (nad Ohří)

  Sportpark v Ostrově (nad Ohří)

  Rozlehlý park se v Ostrově nachází v bezprostřední blízkosti nemocnice společnosti NEMOS s.r.o. Areál nemocnice je s parkem dokonce propojen. Vzhledem k parkovému mobiliáři je park vyhledáván zejména rodinami s dětmi.