Krušné hory - Rýzmburk (Osek) – zřícenina hradu

Krušné hory - Rýzmburk (Osek) – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

535 m n. m.

Popis

Osek (někdy též Rýzmburk, německy Riesenburg) je zřícenina gotického hradu nad vesnicí Hrad Osek asi 2 km severozápadně od města Osek a méně ně 10 km od Litvínova v Ústeckém kraji. Stojí na vrcholu ostrožny v nadmořské výšce 525–550 m n. m.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Ke zřícenině hradu jsem se vydal po úzké silnici ze severní části města Osek od památníku obětí důlního neštěstí na nedalekém dole Nelson III (o památníku bude zmínka v popisu některého z příštích výletů). Po asfaltce se nechá dojet až na rozcestí u kapličky, dále, vzhledem k zákazu vjezdu, je třeba jít vzhůru po asfaltové silnici podél Oseckého potoka pěšky. Před vstupem do rozsáhlé zříceniny hradu si povšimneme rozcestníku a popisu hradu na informační tabuli.

  hrad Rýzmburk

  Do prostoru zříceniny vede cesta kolem obytných domků, vstoupí se sem pod rohovou věží vnitřní částí hradu. Celý prostor zříceniny je prorostlý bukovým lesem. Pohyb uvnitř prostoru je však poměrně bezpečný.

  hrad Rýzmburk

  Prohlídka, vzhledem k rozsahu areálu trvá déle, než na zříceninách v Českém středohoří (Košťálov, Oltářík, Oparno), i výhled do krajiny zde chybí, přesto návštěva zříceniny hradu Rýzmburk bude patřit k nezapomenutelným zážitkům.

   hrad Rýzmburk

   

   

   

   

   

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Nejvyšší bod železnice u nás (v České republice)

  Nejvyšší bod železnice u nás (v České republice)

  Nejvýše položený bod železniční trati na území České republiky se nachází v Krušných horách nedaleko horské obce Pernink.

  Krušné hory – Nakléřovská výšina

  Krušné hory – Nakléřovská výšina

  Zde již končí východní část Krušných hor a začíná Děčínská vrchovina, neboť Nakléřovský průsmyk horský masiv na Krušné hory a Děčínskou vrchovinu. Na jejím západním okraji se nalézá Nakléřovská výšina.

  Mistrovství ve svíčkové

  Mistrovství ve svíčkové

  ochutnávka svíčkové a i zábava i prohlídka zámku atd.

  Vrchol Pramenáč

  Vrchol Pramenáč

  Na vrcholu Pramenáč se nám naskytne krásný pohled na celé Teplicko a při krásném počasí až Středohoří

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Další smírčí kříže jsou k vidění na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Tři kříže stojí v lesíku poblíž lokality U Hájovny při cestě z Lokte do Starého Sedla.