Krušné hory - Rýzmburk (Osek) – zřícenina hradu

Krušné hory - Rýzmburk (Osek) – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

535 m n. m.

Popis

Osek (někdy též Rýzmburk, německy Riesenburg) je zřícenina gotického hradu nad vesnicí Hrad Osek asi 2 km severozápadně od města Osek a méně ně 10 km od Litvínova v Ústeckém kraji. Stojí na vrcholu ostrožny v nadmořské výšce 525–550 m n. m.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Ke zřícenině hradu jsem se vydal po úzké silnici ze severní části města Osek od památníku obětí důlního neštěstí na nedalekém dole Nelson III (o památníku bude zmínka v popisu některého z příštích výletů). Po asfaltce se nechá dojet až na rozcestí u kapličky, dále, vzhledem k zákazu vjezdu, je třeba jít vzhůru po asfaltové silnici podél Oseckého potoka pěšky. Před vstupem do rozsáhlé zříceniny hradu si povšimneme rozcestníku a popisu hradu na informační tabuli.

  hrad Rýzmburk

  Do prostoru zříceniny vede cesta kolem obytných domků, vstoupí se sem pod rohovou věží vnitřní částí hradu. Celý prostor zříceniny je prorostlý bukovým lesem. Pohyb uvnitř prostoru je však poměrně bezpečný.

  hrad Rýzmburk

  Prohlídka, vzhledem k rozsahu areálu trvá déle, než na zříceninách v Českém středohoří (Košťálov, Oltářík, Oparno), i výhled do krajiny zde chybí, přesto návštěva zříceniny hradu Rýzmburk bude patřit k nezapomenutelným zážitkům.

   hrad Rýzmburk

   

   

   

   

   

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory - Vlčí hora

  Krušné hory - Vlčí hora

  Nachází se na náhorní planině severní části Krušných hor v blízkosti osady Dlouhá Louka nad městem Osek. Z okraje lesa od vztyčeného kříže (cca 500 m od vrcholu s rozhlednou) je báječný výhled do podhůří.

  Vrcholová kniha: Velký Špičák (Krušné hory)

  Vrcholová kniha: Velký Špičák (Krušné hory)

  Velký Špičák je nejsevernější a nejvyšší ze tří Špičáku, které lze objevit při silnici od obce Kovářská k přehradě Přísečnice. Na vrcholu holý vrch s kruhovým výhledem patří mezi dominanty této části Krušných hor.

  Krušné hory – rozhledna na Plešivci

  Krušné hory – rozhledna na Plešivci

  Horu Plešivec už jsme navštívili (výlet 28.10.2017), tak se dnes podíváme na rozhlednu. Rozhledna jako nejstarší stavba na Plešivci je součástí hotelu s restaurací. Poskytuje kruhový výhled, zejména za pěkného počasí.

  Pomníček obětem katastrofy na dole Nelson III. u Oseka

  Pomníček obětem katastrofy na dole Nelson III. u Oseka

  Kromě již uvedeného pomníku obětí katastrofy na dole Nelson III u Oseka, který stojí v severní části Oseka a důlního vozíku v místě katastrofy (viz výlety 18.06.2016) existuje malý nenápadný pomník poblíž místa katastrofy.

  Karlovy Vary – Goethova rozhledna

  Karlovy Vary – Goethova rozhledna

  Východně od centra Karlových Varů a severovýchodně od jeho lázeňské čtvrti na návrší Hůrky stojí zajímavý objekt – Goethova rozhledna. V současné době objekt chátrá a je veřejnosti nepřístupný.