Krušné hory - Rýzmburk (Osek) – zřícenina hradu

Krušné hory - Rýzmburk (Osek) – zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

535 m n. m.

Popis

Osek (někdy též Rýzmburk, německy Riesenburg) je zřícenina gotického hradu nad vesnicí Hrad Osek asi 2 km severozápadně od města Osek a méně ně 10 km od Litvínova v Ústeckém kraji. Stojí na vrcholu ostrožny v nadmořské výšce 525–550 m n. m.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Ke zřícenině hradu jsem se vydal po úzké silnici ze severní části města Osek od památníku obětí důlního neštěstí na nedalekém dole Nelson III (o památníku bude zmínka v popisu některého z příštích výletů). Po asfaltce se nechá dojet až na rozcestí u kapličky, dále, vzhledem k zákazu vjezdu, je třeba jít vzhůru po asfaltové silnici podél Oseckého potoka pěšky. Před vstupem do rozsáhlé zříceniny hradu si povšimneme rozcestníku a popisu hradu na informační tabuli.

  hrad Rýzmburk

  Do prostoru zříceniny vede cesta kolem obytných domků, vstoupí se sem pod rohovou věží vnitřní částí hradu. Celý prostor zříceniny je prorostlý bukovým lesem. Pohyb uvnitř prostoru je však poměrně bezpečný.

  hrad Rýzmburk

  Prohlídka, vzhledem k rozsahu areálu trvá déle, než na zříceninách v Českém středohoří (Košťálov, Oltářík, Oparno), i výhled do krajiny zde chybí, přesto návštěva zříceniny hradu Rýzmburk bude patřit k nezapomenutelným zážitkům.

   hrad Rýzmburk

   

   

   

   

   

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Budova Císařských lázní (známých také jako Lázně I) se nachází v Karlových Varech na jižním konci lázeňského území naproti světoznámému Grandhotelu Pupp. V současné době není k léčebným účelům využívána.

  Liptická vyhlídka u Duchcova

  Liptická vyhlídka u Duchcova

  Zvláštní vyhlídka s panoramatickým výhledem se nachází cca 1 km jihozápadně od centra města Duchcova.

  Lahošť – historický barokní most (jižní)

  Lahošť – historický barokní most (jižní)

  Lahošť je obec v Ústeckém kraji v okrese Teplice. Obcí protéká potok Bouřlivec, který je přemostěn ve Švermově ulici (místní komunikaci, jež dále spojuje obec Lahošť s vesnicí Hudcov).

  Krušné hory – lovecký zámek Lužec

  Krušné hory – lovecký zámek Lužec

  Lovecký zámek Lužec se nachází na úpatí Krušných hor severozápadně od Karlových Varů. Stojí nad osadou Lužec, několik kilometrů od obce Děpoltovice. Po rozsáhlé rekonstrukci nyní slouží jako lázeňský hotel.

  Poutní kostel v Chlumu Svaté Maří

  Poutní kostel v Chlumu Svaté Maří

  Architektonický církevní skvost se nalézá v Podkrušnohoří v okrese Sokolov. Je jím areál poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Maří Magdalény v Chlumu Svaté Maří.