Čechův most

Čechův most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Čechův most patří hned po Karlovu mostu k nejobdivovanějším mostům v Praze.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Čechův most patří hned po Karlovu mostu k nejobdivovanějším mostům v Praze. Jeho pozoruhodná výzdoba v secesním stylu zaujme hned na první pohled.

  Čechův most

  Mostu dominují čtyři žluté litinové sloupy vysoké 17,5m zakončené bronzovými sochami Viktorií stojícími na železné lucerně. Bohužel tato umělecká díla od sochaře Antonína Poppa byla nedávno poprvé na přechodnou dobu ze sloupů sundána a odvezena ke kompletní rekonstrukci. A postupně se začnou opravovat i další poškozené části Čechova mostu.

  Čechův most - sundavání soch Viktorií  Čechův most
  foto: zdroj Google

  Ale jsou tu další věci, které si zaslouží pozornost. Na mostních pilířích jsou umístněny z jedné strany sochy světlonošů s pochodněmi a z druhé šestihlavé hydry se znakem města Prahy.

  Čechův most - socha světlonoše  Čechův most - socha šestihlavé hydry

  Na mostě stojí dvanáct osvětlovacích stožárů zajímavě zdobených beraními hlavami, postavami vorářů, nosičů vody a dalšími motivy.

  osvětlovací stožár zdobený beraními hlavami...

  Po setmění rozzáří okraje mostních oblouků dvě stě žárovek vydávající červené a žluté světlo.

  Čechův most večer

  A toto všechno bylo postaveno před více jak 100 lety, v letech 1905 až 1908. Most spojující Pařížskou ulici s nábřežím pod Letnou měl být původně součástí velkolepé třídy vedoucí z Václavského náměstí, přes Staroměstské náměstí skrz Letenský vrch až na Pražský hrad. Tento smělý plán po vzoru francouzské Champs Elysées se však nepodařilo dotáhnout do konce. Most byl pak pojmenován po básníku Svatopluku Čechovi, který několik měsíců před jeho otevřením zemřel.

  Čechův most

  Čechův most je jediným ocelovým obloukovým mostem v Praze a zároveň i nejkratším vedoucím přes Vltavu. Jeho délka je 169m a šíře 16m. Na rozdíl od Karlova mostu je plně vytěžován silniční i tramvajovou dopravou.

  Čechův most z nábřeží

  Je známý i jako vztyčný bod lodní dopravy v Praze. Pod mostem podél nábřeží totiž kotví většina výletních lodí a vyráží odtud na okružní jízdy nejen po Praze, ale i na Slapy nebo do Mělníka.

  Čechův most

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Černínský palác

  Černínský palác

  Černínský palác je jednou z největších a nejrozsáhlejších barokních staveb v Praze.

  Letohrádek Hvězda

  Letohrádek Hvězda

  Letohrádek Hvězda je jedna z nejpozoruhodnějších renesančních staveb v Čechách.

  Obecní dům

  Obecní dům

  Jedna z nejvýznamnějších pražských secesních staveb, kde se prolínají architektonické a výtvarné styly 19. a začátku 20.století.

  kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku (Na Slupi)

  kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku (Na Slupi)

  Pozoruhodností kostela je vychýlení jeho věže od svislé osy o celých 63 cm.

  kostel sv.Voršily

  kostel sv.Voršily

  Kostel sv.Voršily je součástí klášterního komplexu nacházejícího se na Národní třídě v sousedství Nové scény Národního divadla.