Rudolfinum

Rudolfinum

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Rudolfinum je reprezentativní novorenesanční budova s koncertními sály a sídlem České filharmonie.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rudolfinum je reprezentativní novorenesanční budova nacházející se v těsné blízkosti Mánesova mostu na dnešním Palachově náměstí.

  Rudolfinum

  Pozemek, na kterém stojí, byl dříve využíván k hospodářským účelům a dokonce zde byla i zapáchající skládka. Ku příležitosti 50.výročí založení České spořitelny (dříve Böhmische Sparkasse), odkoupilo její německé vedení tento pozemek  s cílem vybudovat na jeho místě reprezentativní kulturní stánek s podílem německého umění jako protiváhu českého Národního divadla. I proto zůstaly dodnes některé stěny prázdné, neboť se na malířské výzdobě nechtěl podílet žádný z významných českých umělců.

  Rudolfinum

  V roce 1874 byla vypsána soutěž na budovu s koncertní síní a několika výstavními sály. Odborná porota sestavená z renomovaných evropských architektů vybírala z osmi projektů. Nakonec vyhrály návrhy již známých architektů Josefa Zítka (architekt Národní ho divadla) a Josefa Schulze (architekt Národního muzea) i přesto, že nesplnili všechny podmínky soutěže, ale jejich řešení bylo zcela mimořádné jak po provozní, tak i po výtvarné stránce.

  Rudolfinum

  Slavnostního otevření  7. února 1885 se zúčastnil rakouský korunní princ Rudolf, na jehož počest byla budova pojmenována Rudolfinem.

  Rudolfinum

  Budova sloužila od počátku i jako obrazárna, kde měla vystavena svá díla Společnost vlasteneckých přátel umění a později zde vystavovali i další významní umělci jako Gustav Klimt nebo Egon Schiele.

  Rudolfinum

  Od roku 1896 se stává Rudolfinum sídlem České filharmonie. Svoji činnost zahajuje koncertem  skladbami Antonína Dvořáka III.Slovanská rapsodie a symfonie Z nového světa pod taktovkou samotného autora těchto skladeb. Koncertní sál byl pak na jeho počest pojmenován Dvořákovou síní.

  Rudolfinum

  V roce 1945 se zde konal první koncert mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a tradice tohoto velice prestižního festivalu přetrvává dodnes.    

  Rudolfinum

  Za dob první republiky se budova stala na čas i sídlem poslanecké sněmovny Národního shromáždění ČSR. Posledními výraznými změnami prošel objekt při generální rekonstrukci v letech 1990-1992 podle návrhů architekta Karla Pragera, kdy byla Rudolfinu navrácena jeho původní podoba i funkčnost a opět slouží pro koncertní a výstavní účely.

  Rudolfinum

  A tak dnes v rozsáhlé budově Rudolfina najdeme na 80 místností. Nejvýznamnějšími je Dvořákova síň, Sukova síň, Kubelíkova síň, Sloupový sál, Dvorana nebo Prezidentský salonek. Prostory je možné pronajmout na firemní prezentace, recepce a různé společenské akce.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Geologický park Přírodovědecké fakulty UK

  Geologický park Přírodovědecké fakulty UK

  Geologický park představuje ukázku 32 unikátních druhů hornin...

  rotunda sv.Longina

  rotunda sv.Longina

  Rotunda sv.Longina je nejmenší a zároveň druhou nejstarší rotundou v Praze.

  Státní opera Praha

  Státní opera Praha

  Státní opera Praha patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě.

  Písecká brána

  Písecká brána

  Písecká brána je jednou z mála dochovaných bran pražského barokního opevnění.

  morový sloup Nejsvětější Trojice, Praha

  morový sloup Nejsvětější Trojice, Praha

  Morový sloup Nejsvětější Trojice navrhl významný barokní architekt Giovanni Battista Alliprandi.