Náprstkovo muzeum

Náprstkovo muzeum

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Muzeum seznamuje s životem a vývojem primitivních etnických skupin asijských, afrických a amerických kultur, s jejich tradicemi a zvyky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kdo má rád exotiku a zajímá ho poznávání cizích kultur, nemůže si nechat ujít návštěvu Náprstkova muzea. Muzeum se nachází na Betlémském náměstí v areálu pivovaru a vinopalny U Halámků na Praze 1.

  Náprstkovo muzeum

  O existenci muzea se zasloužil Vojtěch Náprstek (1826-1894). Byl znám hlavně jako vlastenec a bojovník za rozvoj vědy a techniky. Vystudoval gymnázium a práva ve Vídni. Hodně se zajímal o kulturu, umění i politiku. Po porážce revoluce roku 1848 raději z obav před perzekucí emigroval na 10 let do Spojených států amerických. Zúčastnil se významné expedice s cílem prozkoumat indiánský kmen Dakota, což byl impuls k jeho národopisectví.

  Náprstkovo muzeum

  Po návratu do Prahy začal budovat soukromé muzeum. Do muzea postupně přispívali i další věhlasní cestovatelé a etnografové jako byl Emil Holub, Josef Kořenský, Antonín Frič nebo Bedřich Hrozný. Exponátů bylo již tolik, že se Vojtěch Náprstek rozhodl přistavět novou budovu, dnešní sídlo Náprstkova muzea.

  Náprstkovo muzeum

  Muzeum seznamuje s životem a vývojem primitivních etnických skupin asijských, afrických a amerických kultur, s jejich tradicemi a zvyky.

  Náprstkovo muzeum

  Stálá expozice Amerika ukazuje vývoj domorodé Ameriky od pravěku až po současnost a seznamuje s životem a kulturou indiánských etnik.

  Náprstkovo muzeum

  Další stálou expozicí je Kultura Austrálie a Oceánie se sbírkou více než 6000 originálních sbírkových předmětů ze života a kultury etnik těchto oblastí.

  Náprstkovo muzeum

  Expozice Nias-ostrov předků a mýtů zase přibližuje díky exponátům cestovatele Pavla Durdíka svébytnou kulturu indonéského ostrova Nias, jak ji na konci 19. století poznal. Tato sbírka Niaského megalitické kultury je jednou z největších a nejucelenějších na světě.

  Náprstkovo muzeum

  V domě U Halánků lze rovněž navštívit veřejnou knihovnu s knihami a historickými fotografiemi od Vojtěcha Náprstka jako i další sbírky, které bude muzeum postupně zpřístupňovat. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  letohrádek Kinských - Musaion

  letohrádek Kinských - Musaion

  Empírová stavba s národopisnou expozicí Národního muzea zaměřenou na lidovou kulturu ČR.

  Lennonova zeď v Praze

  Lennonova zeď v Praze

  Mezi nejnavštěvovanější místa na Malé Straně patří známá Lennonova zeď.

  Rudolfinum

  Rudolfinum

  Rudolfinum je reprezentativní novorenesanční budova s koncertními sály a sídlem České filharmonie.

  Stromovka (Královská obora)

  Stromovka (Královská obora)

  Park Stromovka je ideálním místem k odpočinkovým, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům.

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  Poutní komplex s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází v Praze na Bílé Hoře.