Jeskyně v Moravském krasu

Jeskyně v Moravském krasu

Kategorie

Ostatní

Oblast

Moravský kras a Brněnsko

Nejbližší město

Boskovice

Nadmořská výška

150 m n. m.

Popis

Moravský kras nabízí prohlídku několika jeskyní a také krásnou přírodu. Najdete tu i něco nevídaného a něco pro zábavu. V létě pak koupání v rybníce. Je to tu jako stvořené pro hvězdicové výlety z jednoho campu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Výlet do Moravského krasu.

   

   

  Nemaje letos možností vyjet za hranice, vydali jsme se do Moravského krasu. Kvůli vojenské střelbě na střelnici u Drahan jsme museli objíždět přes Protivanov, ale jinak to je z Olomouce jen kousek, akorát na denní výlet.

  Naše první zastavení bylo v obci Šošůvky u kaple sv.Václava a sv.Anežky, která tu byla vysvěcena v roce 2002 a kterou navrhla Ing.arch. Monika Sirná. Základní kámen světil papež Jan Pavel II a v kapli jsou uloženy i ostatky sv.Václava. Prostě je to taková opomíjená perla na Moravě a možná i v Čechách.

  Ze Šošůvek už to pak je kousek k několika jeskyním. Z ohledem na čas a očekávané davy lidí jsme to vzali nejdříve k propasti Macocha a Punkevní jeskyni. A udělali jsme dobře, protože tady těch lidí je tolik, že rezervace byly až na 14-tou hodinu. Ale zaparkovali jsme a protože jsme byli jen dva, vyšlo nám to na 12.00 hodin. Vlastní prohlídka pak trvala 90 minut. Od parkoviště jsme se přesunuly ke vstupu do jeskyně lanovkou, která tu stojí a provozuje od roku 1995. Jízdné tam i zpět za 90 Kč/osobu. Dole jsme se jen prošli po modré značce, kterou se sem dostanete i po svých, ale je to převýšení 131 m. Lanovkou se jede jen 2 minuty. Cena přiměřená pro jízdu tam i zpět. Jízdné tam i zpět za 90 Kč/osobu. Ale měli jsme času na přesun tak akorát, pěšky by jsme to už ani nestihly.

  Jeskyně parádní, v tom horku to bylo při 7 st.C parádní osvěžení. Nejdříve se jde jeskynními chodbami pěšky, nahoru a dolů a je tam taky 140 schodů, pozor na to.

  Pak se objevíte na dně Macochy, kam se jen díváte z povrchu, jako do propasti. Když jsem se vrátili, tak zrovna jsme slyšeli dunivý výklad ze dna, je to takové zajímavé zjištění, zkuste to taky.

  Z Macochy jsme jeli směrem na Sloup, ale odbočili jsme podle šipky do lesa. Po polní cestě jsme se dostali k Velké Dohodě. Už ten název místa nás přitahoval a nakonec místo samotné překvapilo.

  Je to stará, renovovaná vápenka a za ní velký lom na vápenec. Když jsem došli k hraně lomu, pod námi to výrazně svištělo. To se nad velkým lomem hnali po laně dva odvážlivci mezi třemi úvazy na stromech. Pod nimi občerstvení, dětské lanové centrum. No prostě místo, kde si i „puberťáci“ určitě najdou něco pro sebe. Místo fakt dobré k návštěvě.

  No pak už jsme jeli k cíli kolem jeskyně Balcárka do městečka Sloup. Ale museli jsme přes Ostrov u Macochy a tady jsme objevili klidnou hospůdku Staré časy, kde dobře a za rozumnou cenu navařili i pro nás obědové menu. A pak už jsem dojeli konečně do Sloupu.

  Tady jsme se koukli do krásného a nezvykle velkého kostela na tak malé městečko. Prošli se ke vstupu do Sloupsko-Šošůvské jeskyně a pak podle směrovek už byl čas si jen poležet u vody. A bylo to koupaliště s osvěžující a čistou vodou s koupáním v nemonitorované vodě na bazénu, který je i s restaurací součástí malého stanového campu za městečkem Sloup.

  Cestou zpět a v podvečer jsme neodolali nám už známému místu u rybníka v obci Suchý. Je tu camp a v něm spousta občerstvovacích zastavení, krásné okolí a dá se říci, že i centrála pro hvězdicové výlety do tohoto zajímavého kraje, kde se cítíte jako v zahraničí, protože cestou jsme potkávali spousty aut a autobusů se zahraniční značkou. Byl to pěkný den a krásný výlet přímo na míru do horkých dnů tohoto léta. Byl to 16.července roku 2015.   

  A kdo by rád věděl více, pak tady jsou odkazy na webové stránky, které jsem si vyhledal, ale taky je více na mém webu www.cestotipy.cz  :

  www.sosuvka.com/index.php?pg=fotogalerie&sub=kaple

  www.cavemk.cz/punkevni-jeskyne

  www.velkadohoda-moravskykras.cz

  www.mestyssloup.cz

  www.camp.cz/cs/kempy-cr/suchy/detail/491-camping

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Most – věž děkanského kostela

  Most – věž děkanského kostela

  Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě se nachází na místě dřívějšího špitálu. Jeho věž, který je zpřístupněna veřejnosti, poskytuje kruhový výhled na město Most a jeho okolí.

  Lom na Bradinách

  Lom na Bradinách

  Lom na Bradinách, Šošůvská propast, vápenka na Bradinách

  přes Nemojany do Křtin a Adamova

  přes Nemojany do Křtin a Adamova

  Výlet za poznáním neznámých Nemojan, už poznaných Křtin a toho nového v Adamově. Dá se to projet i na kole. Vřele doporučuji a můžete po cestě poznat a prožít i mnohem více, pokud budete v tomto kraji trávit více času.

  zámek Lysice

  zámek Lysice

  Zámek v Lysicích je nejlépe navštíviti v době, kdy kvetou růže. Zahrada u zámku je totiž osázena růžemi a v té době to je krásný zážitek.

  Jeskyně v Moravském krasu

  Jeskyně v Moravském krasu

  Moravský kras nabízí prohlídku několika jeskyní a také krásnou přírodu. Najdete tu i něco nevídaného a něco pro zábavu. V létě pak koupání v rybníce. Je to tu jako stvořené pro hvězdicové výlety z jednoho campu.