Vandr mezi Velehradem, Buchlovem a Buchlovicemi

Vandr mezi Velehradem, Buchlovem a Buchlovicemi

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Střední Morava a Haná

Nejbližší město

Uherské Hradiště

Nadmořská výška

350 m n. m.

Popis

Výlet, který ve svátky Cyrila a Metoděje by byl na místě, ale raději jindy mimo svátky, kdy je zde krásně a klid a pohoda. Doporučuji za krásného počasí. Objevíte Velehrad, pak hrad Buchlov a na závěr zámek Buchlovice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Buchlov a zámek Buchlovice – červen 2014.

   

   

  Tak nám předpověděli na neděli ta největší vedra a jasnou oblohu. Proto jsem zrealizovali plán a zavítali do končin, kde jsme hodně dlouho nebyli. Naposledy to bylo s kočárkem asi tak před 37 lety. A je samozřejmé, že za tu dobu se toho může hodně změnit.

  Cestou z Olomouce jsme odbočili před Starým městem u Uherského Hradiště na Velehrad. A než jsme tam dojeli, tak jsem zastavili v Modré, kde je krásný archeoskanzen a taky expozice Živá voda.

  Bylo ale před devátou hodinou a tak do expozic jsme se nedostali, ale kdo chce pak najde na webu www.archeoskanzen.cz  a na  www.zivavodamodra.cz  vše co je potřeba. Klid a příjemné svěží ráno, to byl náš první krásný prožitek při obchůzce okolí těchto areálů.

  pak jen kousek popojet a byli jsme na Velehradě. Areál kolem hlavního chrámu je po loňských oslavách kulatého výročí věrozvěstů Cyrila a Metoděje tak krásný, že nám jej ve světě mohou jen závidět. Pokud se hodláte do těchto míst pak také vydat, najdete vše o historii na webu wikipedie po zadání hesla Velehrad.

  No a protože naším prvním cílem dne je hrad Buchlov, jedeme přes Tupesy do Buchlovic a odtud po nájezdu na hlavní silnici na Brno se dostaneme velmi rychle na parkoviště pod hradem. Směrovky Vás tam spolehlivě dovedou.

  Po zakoupení vstupenek jsme si počkali do 10.45 hodin a měli tak čas na prohlídku všeho co je v prostorách pod hradem k vidění. Pak už jen výstup po strmých schodech na první hradní nádvoří a k tomu dalších 70 minut k tomu abychom viděli vše co je na hradě k vidění. Hrozinkou na dortu pak byl výstup na vyhlídku, která je až na střeše hradu, a v tom nádherném počasí  následovalo kochání po kopečkovitém okolí Chřibů s krásnými výhledy.

  Po vychutnání všech zážitků v hospůdce u parkoviště pod hradem jsme se přesunuli do zámeckého parku v Buchlovicích. No a abych nezapomněl, tak focení na hradě je zakázáno, ale na webu www.hrad-buchlov.cz si můžete zavzpomínat na to co vše jste viděli a můžete si počíst o historii hradu.

  Jsem v Buchlovicích a zjišťujeme, že za vstup i do parku se platí, ale když si ho pak procházíte, zjistíte, že bez toho by to nemuselo už být tady tak krásné, jak krásné to tady skutečně je.

  Pokud se tam taky vydáte, tak určitě si naplánujte i tuto procházku. O všem si pak můžete podrobněji dovědět na webu www.zámek-buchlovice.cz. tady jsem byli vícekrát, ale že má tak rozsáhlé plochy a úžasné staré a mohutné solitery, to jsme zjistili až nyní.

  Výlet se blížil ke konci, cílové destinace máme projité a tak si jedeme  relaxovat do Smraďavky.

  Je to znovuvzkříšené místo s lázeňskými procedurami v absolutní odlehlosti od civilizace a přitom tak blízko od těch krásných míst co jsme tentokrát navštívili. Jde o místo, kde vyvěrají sirné prameny a kdysi dávno tu vznikly Leopoldovi lázně. na webu www.lazneleopoldov.cz se dovíte vše potřebné. po koupání na menší přehradě kousek od lázní samotných jedem zpět do Olomouce. ještě nás cestou zpět napadlo zastavit se ve Spytihněvi u Baťova kanálu.

  No a byli jsme šokováni změnou k lepšímu. A proto také máme zase cosi dalšího v plánu.  Plán si určitě připravíme podle webu www.pujcovnalodi.cz/batuv-kanal  

  No více určitě uvidíte na mém webu www.cestotipy.cz .

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna na sv.Hostýně a na Marušce

  rozhledna na sv.Hostýně a na Marušce

  Podzimní výlet na rozhledny na sv.Hostýně a na Marušce je výletem za barvami přírody a tentokrát i za krásou, kterou vytváří světlo zapadajícího slunce na hostýnské magistrále. Výborná a nová cyklostezka i zimní trasa na běžky.

  Sady a parkové úpravy v Olomouci

  Sady a parkové úpravy v Olomouci

  Krajské město Olomouc má svůj poklad také v sadech a parkových úpravách, které obklopují jeho historické jádro. V současné době parky ožívají, stále se v nich něco děje a sady žijí studentským životem, už to není jen o poklidném posezení.

  Čechy pod Kosířem a museum kočárů

  Čechy pod Kosířem a museum kočárů

  Museum kočárů je skoro nová záležitost v tomto regionu a každým rokem se tu i pořádá slavnost řemesel spojených s kočáry. Je zde v Čechách pod Kosířem i krásný zámecký park. Mohu jen doporučit k návštěvě.

  Větrný mlýn Kuželov - Bílé Karpaty

  Větrný mlýn Kuželov - Bílé Karpaty

  Větrný mlýn v Kuželově, je technickou památkou na hranici se Slovenském v CHKO Bílé Kapraty. Když pojedete přes Strážnici k řece Moravě, zastavte se na Slováckém Slavíně u hrobů bratří Úprků v obci Kněždub.

  Olomouc

  Olomouc

  Olomouc ležící v samotném srdci Hané patří k nejvýznamnějším moravským městům.