Z Lešné - zámku na Starý Jičín - hrad

Z Lešné - zámku na Starý Jičín - hrad

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Střední Morava a Haná

Nejbližší město

Nový Jičín

Nadmořská výška

400 m n. m.

Popis

Výlet mezi opraveným zámkem a jeho parkem v obci Lešná u Valašského Meziřičí a cílovým místem, zříceninou hradu Starý Jičín u Nového Jičína.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na zámečku Lešná a na zřícenině hradu ve Starém Jičíně

  Na podzim roku 2011 byla v televizi podána informace, že zámek Lešná na Vsetínsku byl předán k užívání a je zcela rekonstruovaný. A tak na velikonoční pondělí roku 2012 jsme našli tento cíl na automapě a vydali jsme se do obce Lešná, která leží asi 7 km od hlavní silnice Hranice – Nový Jičín a kam se odbočí ve chvíli, kde se před vámi objeví po levé straně kopec se zříceninou hradu nad Starým Jičínem.

  Cestou jsme se zastavili v Lipníku nad Bečvou, abychom se pokochali parkem u místního zámku ve kterém sídlí obecní úřad a je zde nádherná parková úprava, ale také zcela nová galerie.

   

  Pro drahotu vajec tentokrát bylo náměstí bez vajíčkového stromu, což byl také záměr tady zastavit a podívat se jak se letos vydařil.

  Zámek v obci Lešná má opraveno a zcela zrekonstruováno jedno nadzemní podlaží, kde jsou rekonstruovány podlahy, je zde dobová výzdoba obrazy se sbírkami původních majitelů. Na velikonoce to bylo nádherně upravené a jaro bylo skutečně v každé z prohlížených místností patrné.

   

  Fotit se zde v pokojích nesmělo, ale na chodbě v přízemí byla výstavka toho, jak to tady vypadalo před a po rekonstrukci a tak kdo chce může si prohlédnout snímky, které jsem dodatečně po prohlídce zámku pořídil.

  Musím doporučit návštěvě s dětmi chodícími do základní školy, protože je zde velmi zajímavá aktivní výstava o stromech a životě ve stromech. Zámek samotný je situován v anglickém parku, který bude asi krásnější ve chvíli kdy pokvetou rododendrony a bude to tu více zelené. Prohlídku zámku mohu doporučit, je to tu nové, neobvyklé a krásně upravené, jako by tu stále bývalá šlechta bydlela.

  A jeli jsme zpět, jinou cestou na obec Pernou pěkně do kopečků s mimořádnými výhledy do okolní krajiny. A pak přímo do obce Starý Jičín, kde jsme zaparkovali a dali krásnou a pohodovou vycházku na zříceniny hradu. Tady na hradě nádherná odpolední pohoda, v závětří mohutného hradu spousta výletníků u kafíčka či pivečka, či s klobáskou v ruce, se už jen po prohlídce zřícenin opalovala.

  A byl to dobrý nápad sem zavítat, protože ranní mrazík snížil opar na minimum a z vyhlídek bylo vidět celé, ještě zasněžené pohoří Beskyd od Lysé hory po Radhošt, ale také hřebeny se kopulí kostela na sv.Hostýně a na opačné straně byly vidět zasněžené hřebeny Jeseníků včetně Pradědu. Vyjímečná doba, vyjímečné rozhledy do okolí. 

  Takže pondělní velikonoční se vydařilo a tato místa k návštěvě mohu jen doporučit.

   Kdo by chtěl vidět a vědět  více stačí se kouknout na web www.cestotipy.cz kde vzpomínám na velikonoční čas roku 2012

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Lukov u Fryštáku

  Hrad Lukov u Fryštáku

  Hrad Lukov nad obcí Lukov při městě Fryšták najdete kousek od Zlína. Dostanete se k němu i po silnici od Tesáku a Trojáku v Hostýnských vrších přes obec Drškovou. Hodně zajímavé místo, pěkně schované v lesích.

  Větrný mlýn Kuželov - Bílé Karpaty

  Větrný mlýn Kuželov - Bílé Karpaty

  Větrný mlýn v Kuželově, je technickou památkou na hranici se Slovenském v CHKO Bílé Kapraty. Když pojedete přes Strážnici k řece Moravě, zastavte se na Slováckém Slavíně u hrobů bratří Úprků v obci Kněždub.

  hrad Helfštýn a jeho Hefaiston

  hrad Helfštýn a jeho Hefaiston

  Každý rok na hradě Helfštýn poblíž města Lipník nad Bečvou konají setkání uměleckých kovářů pod názvem Hefaiston. To je pak poslední týden v srpnu na hradě pěkně živo. Ale uvidět pod širým nebem galerii jejich prací by jste měli vidět.

  Skanzen lidové architektury v Řimicích - Haná

  Skanzen lidové architektury v Řimicích - Haná

  Skanzen lidové architektury a kultury v Rymicích je při silnici mezi Holešovem a Přerovem. Když slunce zapadá to je krásně osvětlené, ale není otevřené museum. Mohu doporučit k příležitostnému zastavení. Slaměné střechy jen tak neuvidíte.

  k soutoku řeky Bečvy a Moravy

  k soutoku řeky Bečvy a Moravy

  Zajímavé poznání přírody na polní cestě podél řeky Bečvy z Přerova až do Tovačova a pak zpět po nových cyklostezkách do Olomouce.