Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova se nachází na pražském Vítkově, kde vytváří hlavní dominantu Národního památníku. Díky své velikosti a umístnění je viditelná i z dosti vzdálených míst v Praze.
Právě na vrchu Vítkov svedl v roce 1420 husitský vojevůdce Jan Žižka vítěznou bitvu s křižáckými vojsky. Jezdeckou sochu na jeho počest ztvárnil žák Josefa Václava Myslbeka, Bohumil Kafka.
Pracoval na ni dlouhých deset let. Jako vzor koně posloužil norický ryzák These z Tlumačovského hřebčína. Aby dílo bylo co nejdokonalejší a ladilo do posledního detailu se skutečností, dost času věnoval Kafka studování pohybů koní a s historiky konzultoval výzbroj a výstroj Žižky.
K slavnostnímu odhalení jezdecké sochy Jana Žižky došlo v roce 1950, přesně v den 530. výročí bitvy na Vítkově.
Socha je odlita z bronzu a váží 16,5tun. Pomník je 9 m vysoký, 5 m široký a 9,6m dlouhý. Délka Žižkova meče jsou 4m a jeho boty 103cm. Délka ocasu koně jsou 4m a obvod kopyta 2m.
Mnohé internetové stránky o ní mylně píší jako o největší jezdecké soše Evropy a někdy i světa. Ovšem není tomu tak a nikdy nebylo. Neboť již od roku 1911, tedy 39let před vznikem sochy Jana Žižky, stála v Římě 12m vysoká jezdecká socha krále Viktora Emanuela II. Ale ani ona už v současné době není největší na světě. V roce 2006 ji překonala ještě větší jezdecká socha Dona Juana de Oňate stojící v americkém El Pasu. Její výška je 12,8m při váze 18tun. A pak je tu ještě jedna jezdecká socha, o které se tolik nepíše, ale je zřejmě vůbec největší. Nad soutokem Rýna a Mosely se tyčí obrovská jezdecká socha císaře Viléma I. vytvořená na počest sjednocení Německa, jejíž výška je 14m.
Jezdecká socha Jana Žižky prošla v roce 2011 celkovou rekonstrukcí. Jednotlivé části byly rozebrány, zrestaurovány a socha dostala nový nátěr. Nyní vypadá zase jako nová.
Pod sochou Jana Žižky se nachází hrob neznámého vojína a jsou tam uloženy i urny vojáků padlých v památné bitvě u Dukly za II.světové války. Před pomníkem na velkém prostranství se tak často konaly různé pietní a slavnostní akce.
Hrob zakrývá mohutná žulová deska s nápisem „Sláva hrdinům padlých za vlast“ a nad ním je velký státní znak.
Po zhlédnutí sochy Jana Žižky lze navštívit Národní památník s expozicí Křižovatky české a československé státnosti, Síň osvobození, Prezidentský salonek nebo podzemí památníku.