Výlet do Mladče a jeho okolí - Haná

Výlet do Mladče a jeho okolí - Haná

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Střední Morava a Haná

Nejbližší město

Litovel

Nadmořská výška

300 m n. m.

Popis

Zajímavé poznání krajiny kolem jeskyně v Mladči. Příjemný výlet na jedno odpoledne, ale jde to i prodloužit a uvidět i další zajímavosti v blízkém okolí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 •  

  Krásné počasí a proto v neděli dopoledne vyrážíme do krajiny nám tak kilometricky blízké, ale dosud neznámé. Dostali jsme typ na cíl naší cesty a nebylo možné mu odolat.

  Jeli jsme přesně podle pokynů do Litovle. Ve směru na Uničov se odbočí kousek před cukrovarem na Loštice do Loštické ulice a silnice vás dovede až do Nových zámků, což je dnes hodně starý objekt s léčebnou. Tady je po pravé straně jízdárna a do leva jen směrovka pro cyklotrasy na Mladeč. Tou jsme se dali osobním autem a nafotili most přes řeku Moravu. Kousek za mostem je pak nadjezd nad dálnicí mezi Olomoucí a Mohelnicí.

  A hned za sjezdem je parkoviště pro návštěvníky Mladečské jeskyně. tady jsme zaparkovali a dali se do obce. Hned na první odbočce do prava jsme se dali polní cestou pod les a kolem mlýnského potoka. Kousek za obcí je lávka, která se musí přejít  či přejet, když se dáte na tuto trasu s kolem. Jde o lesní cestu. Pak hned máte dvě cesty jedna stoupá, druhá jde kolem vody. Dali jsme se dle doporučení kolem vody až jsme minuly starý mlýn s vodní elektrárnou, pak spatřili první zajímavost tohoto území, zvaného Třesín, které je také národní přírodní památkou.

  Pak jsme uviděli objekt klenbového mostu a došli jsme až k volně přístupné jeskyni zvané Podkova. Tou se dá s baterkou volně projít. Nastoupili jsme do ní v horní části a půlobloukem jsme vyšli o něco níže nad hladinou vodního toku Malá voda, což je rameno řeky Moravy.

  Jsou zde okolo krásné močáliska a právě kvetly vodní žluté kosatce. Prostě krásné a romantické místo, kde nějaký klub turistů, či milovníků volné přírody postavil dva dřevěné sruby k nimž se dá přebrodit po kamenném chodníku, když je nízká hladina okolní vody.

  Cestou zpět jsme vystoupali na místo zvané Templ. Byl postaven někdy po roce 1805. nyní tu je jen jeden sloup, nějaké kamenné základy dalších sloupů a v nich vyryté nápisy s daty 1872 či 1934.

  Nápisy vyryté na okolních stromech pak ukazují jak se měníme v čase.

  Vrátili jsme se horní cestou k autu, a odjeli zpět k zámku s léčebnou. Po silnici na Loštice jsme narazili na míso zvané Nové Mlýny, kde bývala kdysi vyhlášená hospoda s rybími specialitami. Ale časy se mění a tak nám oběd musel chutnat v hospůdce naproti zvané „ Na Kodlově“. Nově tu je základna vodáků vybudovaná z prostředků EU.

  Byla tu spousta cyklistů na občerstvení. Je to tu po okolí ráj pro cykloturistiku. Na kole se dají projet i další objekty v okolí Nového zámku, které tu byly budovány podle vzoru Lednicko – Valtického areálu. Ale pozor, hodně zanedbané objekty i cesty. je potřeba mít jen horská kola, ty naše skládačky nejsou vhodné, jsou to převážně jen polní cesty. nafotili jsme okolí mlýna s vodní elektrárnou na řece Moravě a dojeli do Řimic s pěkným pravoslavným kostelíkem.

  A když už jsme zastavili tady, zajeli jsme i do Chudobína, kde mají v malé obci hned tři kostely, z nichž dva jsem nafotil. Jeden je církve pravoslavné, druhý církve husitské. Třetí je církve katolické.

   

  Všechny byly budovány za jednoho kněze, který měnil kabát podle toho jaký pán vedl hospodářství kolem. No a pak už jsme měli snahu podívat se na místa, která mohla v čase zaznamenat proměnu. takže zastavení v Nové Vsi nás přesvědčilo o tom, že krásné koupání v zatopeném lomu je minulostí, protože do tak špinavé vody už nevstoupíme.

  No a další cíl naší cesty asi odhalil zase jedno pořádné rozkrádání dříve státního majetku. Je to místo, kde bylo rekreační středisko tehdejších dopravních staveb.

  Po převratu to byla na chvíli ozdravovana pro astmatické děti a nyní to je odložená hrůza bez hospodáře. Jediný živý tvor byl osel za branami otevřeného areálu. Chudák tam neměl ani vodu a když nás viděl tak hlasitě hýkal, že jsme to nikdy nikde neslyšeli.

   

   

   

   Jako kdyby hýkal -volal, konečně někdo na tu rozkrádačku financí z krajské pokladny poukáže. Prostě budova v rozpadu, bazén zničený a bez vody, tak jak někdo odložil papír či nechal zbytky jídla, tak to tam zůstalo a jen to obrůstá zelení. No špatnou náladu z tohoto poznání nám pak vylepšilo focení místa k setkávání pravoslavných ve Vilémově.

  Takže kdo máte zájem vydejte se po našich stopách. Je tady moc krásná a kopcovitá krajina na té naší Hané. Můžete si to doplit zastavením v Javoříčské jeskyni, na zámku Bouzov, na zámku v Náměšti na Hané, ale určitě si dohledáte i jiná krásná místa jak je Usov, Čechy pod Kosířem, Konice. No prostě dá se tady prožít zajímavá a aktivní dovolená.  

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Helfštýn a jeho Hefaiston

  hrad Helfštýn a jeho Hefaiston

  Každý rok na hradě Helfštýn poblíž města Lipník nad Bečvou konají setkání uměleckých kovářů pod názvem Hefaiston. To je pak poslední týden v srpnu na hradě pěkně živo. Ale uvidět pod širým nebem galerii jejich prací by jste měli vidět.

  k soutoku řeky Bečvy a Moravy

  k soutoku řeky Bečvy a Moravy

  Zajímavé poznání přírody na polní cestě podél řeky Bečvy z Přerova až do Tovačova a pak zpět po nových cyklostezkách do Olomouce.

  Větrný mlýn Kuželov - Bílé Karpaty

  Větrný mlýn Kuželov - Bílé Karpaty

  Větrný mlýn v Kuželově, je technickou památkou na hranici se Slovenském v CHKO Bílé Kapraty. Když pojedete přes Strážnici k řece Moravě, zastavte se na Slováckém Slavíně u hrobů bratří Úprků v obci Kněždub.

  Svatý Hostýn a jeho křížová cesta

  Svatý Hostýn a jeho křížová cesta

  Na sv.Hostýně jsou tři křížové cesty. Jednu z nich navrhl a realizoval architekt Jurkovič. V každé roční době to je vždy nádherné se tudy kolem projít, pokaždé objevíte její jinou krásu a soulad s přírodou kolem.

  Výlet do Mladče a jeho okolí - Haná

  Výlet do Mladče a jeho okolí - Haná

  Zajímavé poznání krajiny kolem jeskyně v Mladči. Příjemný výlet na jedno odpoledne, ale jde to i prodloužit a uvidět i další zajímavosti v blízkém okolí.