Stavovské divadlo

Stavovské divadlo

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Jedna z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě, ve které se konala světová premiéra opery Don Giovanni od W.A.Mozarta

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jedna z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě se nachází na Ovocném trhu na cestě mezi Václavským a Staroměstským náměstím.

  Stavovské divadlo

  Divadlo v klasicistním stylu nechal postavit na svém vlastním pozemku a se svolením císaře Josefa II. osvícený vlastenec hrabě František Antonín Nostic –Rieneck. Po něm se i následně pojmenovalo na Hraběcí Nosticovo divadlo. Stavba započala v roce 1781 a již v roce 1783 bylo divadlo slavnostně otevřeno Lessingovou tragédií Emilia Galotti. Původní záměr hraběte Nostice uvádět v divadle pouze německou činohru a italskou operu byl posléze rozšířen i o české představení Odběhlec z lásky synové.

  Stavovské divadlo

  V lednu roku 1787 v divadle vystoupil a osobně oddirigoval svoji Figarovu svatbu W.A.Mozart. A i když předtím ve Vídni s tímto představením neuspěl, Pražané ho naopak přijali s velkými ovacemi. Dojatý Mozart se proto rozhodl složit pro toto vděčné publikum novou operu. V říjnu stejného roku se tak stalo a v divadle se konala světová premiéra opery Don Giovanni, která divadlo celosvětově proslavila. Mozart se v českém prostředí cítil šťastně. Prohlásil, že jeho orchestr je v Praze a že mu jeho Pražané rozumějí.

  Stavovské divadlo

  Před budovou divadla je z úcty k W.A.Mozarta a jeho opeře Don Giovanni umístěna socha s názvem Pieta, od sochařky Anny Chromy.

  socha s názvem Pieta, od sochařky Anny Chromy.

  Dalším významným datem pro divadlo se stal rok 1834. To zde měla premiéru Fidlovačka od významné obrozenecké osobnosti J.K.Tyla. Při této hře zazněla poprvé píseň Františka Škroupa Kde domov můj, která se stala později naší státní hymnou.

  Stavovské divadlo

  Po smrti hraběte Nostice odprodal jeho dědic Bedřich Nostic divadlo českým stavům. Ti jej poté přejmenovali na Stavovské. Další změna jeho názvu proběhla v roce 1949, kdy dostalo jméno Tylovo divadlo a stalo se stálou scénou činohry Národního divadla.

  Stavovské divadlo

  Po sametové revoluci v roce 1991 byl divadlu navrácen název Stavovské. V té době proběhla i rozsáhlá rekonstrukce objektu, kdy byly mimo jiné změněny i základní barevné kombinace interiéru z bílo-zlato-červené na bílé-zlato-modrou. Původní kombinace s červenou lze ještě uvidět ve slavném filmu Amadeus od Miloše Formana, jehož některé scény se točily přímo ve Stavovském divadle.

   Stavovské divadlo

  Divadlo je národní kulturní památkou.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Negrelliho viadukt

  Negrelliho viadukt

  Negrelliho viadukt s délkou 1110m byl do roku 1910 nejdelším mostem v Evropě.

  kostel Panny Marie Sněžné

  kostel Panny Marie Sněžné

  Gotický kostel Panny Marie Sněžné je nejvyšší pražský kostel založený císařem Karlem IV.

  Kalvárie v Motole

  Kalvárie v Motole

  Dominantou a nejatraktivnější částí celé přírodní památky je skála s velkým kamenným křížem.

  ostrov Štvanice

  ostrov Štvanice

  Ostrov Štvanice známý svým legendárním zimním stadionem a krásným tenisovým areálem.

  ulice Nerudova

  ulice Nerudova

  Patrně nejznámější pražskou ulicí je ulice Nerudova, pojmenovaná po významném českém spisovateli a básníku Janu Nerudovi, který v ulici bydlel.