Lom na Bradinách

Lom na Bradinách

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Moravský kras a Brněnsko

Nejbližší město

Blansko

Nadmořská výška

530 m n. m.

Popis

Lom na Bradinách, Šošůvská propast, vápenka na Bradinách

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V roce 1912 postavil Jan Mikulášek na Bradinách šachtovou vápenku. Vápno se pálilo koksem tak, že vrchem, s příjezdem rovnou z lomu nad vápenkou, se pec plnila střídavě vápencem a koksem a vápno se vybíralo spodem pece za nepřetržitého provozu. Do první světové války byl dobře prosperujícím podnikem.        Za 1. světové války bylo pálení zastaveno pro nedostatek koksu a pracovníků. Po válce byla vápenka pronajata Vintrovi z Lipovce. Když se Lipovští vápenci sdružili a vytvořili další 2 větší vápenky (Malá a Velká Dohoda), byl provoz této vápenky zastaven.

  Lom na Bradinách

              Po 2. světové válce uvedl vápenku do provozu Mikulášek ml. (Šošůvka). V průběhu socializace průmyslových provozoven byla zavedena v kamenolomu při vápence národní správa Okresního sdruženého komunálního podniku a výroba vápna byla zastavena. Současně byla pozastavena štěrkovna na zpracování odpadového kamene. Provozovna pak několikrát změnila firmu – různé socialistické organizace. V r. 1969 převzaly vápenku Uhelné sklad v Blansku, zastavily pálení vápna a dodávali pouze saturační vápenec pro některé cukrovary a slévárny v Blansku.

  Lom na Bradinách

             V současné době je vápenka mimo provoz nachází se v soukromém vlastnictví s využíváním organizace Vápenka 1912, z.s. k rekreačním, sportovním, kulturním a vzdělávacím účelům.

  Lom na Bradinách

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  zámek Lysice

  zámek Lysice

  Zámek v Lysicích je nejlépe navštíviti v době, kdy kvetou růže. Zahrada u zámku je totiž osázena růžemi a v té době to je krásný zážitek.

  Boskovice - hrad, zámek a židovské město

  Boskovice - hrad, zámek a židovské město

  Když Boskovice, tak lze navštívit hned hrad i zámek, pak se projít po židovském městě, které je nádherně rekonstruované a mohu určitě doporučit návštěvu nově zrekonstruované židovské synagogy.

  V zámeckém parku Slavkov

  V zámeckém parku Slavkov

  Procházka po zámeckém parku při zámku ve Slavkově. Blíží se podzim a to je tam pak vše krásně zbarvené.

  Jeskyně v Moravském krasu

  Jeskyně v Moravském krasu

  Moravský kras nabízí prohlídku několika jeskyní a také krásnou přírodu. Najdete tu i něco nevídaného a něco pro zábavu. V létě pak koupání v rybníce. Je to tu jako stvořené pro hvězdicové výlety z jednoho campu.

  Most – věž děkanského kostela

  Most – věž děkanského kostela

  Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě se nachází na místě dřívějšího špitálu. Jeho věž, který je zpřístupněna veřejnosti, poskytuje kruhový výhled na město Most a jeho okolí.