ZOO Praha

ZOO Praha

Kategorie

ZOO a zvířata

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Vysoce moderní zoologická zahrada s největším a nejnákladnějším pavilonem Indonéské džungle v dějinách českých zoologických zahrad.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • ZOO Praha byla založena v roce 1931. Velký podíl na jejím vzniku měl profesor Jiří Janda, který organizoval výstavbu prvních pavilonů a výběhů a stal se také jejím prvním ředitelem.

  ZOO Praha

  Jako jeden z prvních vznikl výběh pro vlky, dřevěný pavilon pro lvy a tygry a voliéra dravců. A hned se do nich stěhovala i první zvířata. Vlčice Lotta, lvice Šárka, koně Převalského Minka a Ali a také lachtani Hýta a Batula darované hercem Vlastou Burianem.

  ZOO Praha

  ZOO Praha se rozkládá v Praze Troji na nádherném pozemku u řeky Vltavy, se skalami, svahy i rovinami a velice připodobňuje zdejším zvířatům jejich přirozené prostředí. Za ta dlouhá léta se dosti rozrostla, takže na její projití je potřeba více času.

  ZOO Praha

  Můžeme navštívit vodní svět a opičí ostrovy, pavilon Afrika zblízka, Africký dům a savana, pavilon hrochů, tučňáků, gaviálů, kočkovitých šelem, pavilon velkých želv a savců, procházet voliéry ptáků a ještě mnoho dalších míst.

  ZOO Praha

  Nechybí ani dětská ZOO, kde mohou děti vstoupit mezi zvířata a krmit je.

  ZOO Praha

  Ovšem naprostým unikátem je Indonéská džungle postavená v letech 2002 až 2004. Tento největší a nejnákladnější pavilon pro zvířata v dějinách českých ZOO tvoří eliptický skleník s rozsáhlými vodními plochami, vodopádem, jeskynními chodbami, s terasami a vyhlídkou na orangutany, gibony nebo  varany komodské, a tak si připadáte jako byste byli opravdu v džungli. A to doslova, když tam totiž vstoupíte, okamžitě se vám zamlží foťák a pokud nosíte brýle, tak na chvilku i „oslepnete“.

  ZOO Praha

  Těžkou zkoušku proděla ZOO při povodních v roce 2002, kdy byla zaplavena téměř polovina zahrady a kromě hmotných škod ztratila i řadu zvířat. Takovým symbolem povodní se stal lachtan Gaston, kterého odnesla velká voda až k německým Drážďanům, kde byl sice zdárně odchycen, ale pro celkové vyčerpání na cestě zpět uhynul. V pražské ZOO mu byl pak vybudován pomníček.

  ZOO Praha

  Před vstupem do ZOO si mohou mnozí všimnout chodníku slávy, a to slávy zvířecí. Tvoří ho velké dlaždice, v kterých je zasazen kruh o průměru 80 cm a v něm hvězda s otiskem nohy některého ze zvířat zoologické zahrady. Nad otiskem je název zvířecí „hvězdy“ a pod ním jeho jméno a datum, kdy byl otisk pořízen.

  ZOO Praha

  ZOO Praha je členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií i několika dalších organizací a aktivně se podílí na mnoha projektech s cílem záchrany ohrožených živočišných druhů. Jedním z nich je například podpora záchrany goril v Africe nebo projekt opětovného návratu koně Převalského do přírody, kde již téměř vyhynul.

  ZOO Praha

  Při návštěvě ZOO se může každý návštěvník zúčastnit různých vzdělávacích programů, komentovaného krmení zvířat nebo se svést ve vláčku či lanovce.

  ZOO Praha

  A na závěr orientační plánek pražské ZOO

  ZOO Praha - plánek

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Letohrádek královny Anny

  Letohrádek královny Anny

  Letohrádek královny Anny nazývaný též Belvedér nebo Královský letohrádek, se nachází v Královské zahradě na Pražském hradě.

  kostel sv.Antonína

  kostel sv.Antonína

  Novogotický farní kostel sv. Antonína stojí v Praze-Holešovicích na Strossmayerově náměstí.

  kostel sv.Cyrila a Metoděje (Karlín)

  kostel sv.Cyrila a Metoděje (Karlín)

  Hlavní dominantou a neodmyslitelnou součástí pražské čtvrti Karlín je římskokatolický kostel sv.Cyrila a Metoděje, jedna z největších církevních staveb v Čechách.

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  Poutní komplex s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází v Praze na Bílé Hoře.

  Hanavský pavilon

  Hanavský pavilon

  Pozoruhodná stavba holandského stylu postavená k příležitosti Zemské jubilejní výstavy v Praze v roce 1891.