Obecní dům

Obecní dům

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Jedna z nejvýznamnějších pražských secesních staveb, kde se prolínají architektonické a výtvarné styly 19. a začátku 20.století.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Obecní dům je jedna z nejvýznamnějších pražských secesních staveb. Nachází se v centru Prahy v těsné blízkosti Prašné brány. Kdysi na jeho místě stál Králův dvůr, rezidence českých králů vybudovaná Václavem IV.

  Obecní dům

  Myšlenka postavit na tomto historickém místě reprezentativní budovu jako středisko českého národního a společenského života vznikla na počátku 20.století. V roce 1903 proběhla architektonická soutěž z níž vyšli vítězně architekti A.Balšánek a O.Polívka. V roce 1905 se zahájily práce a celý objekt byl dokončen v roce 1912. Vzniklo úžasné secesní dílo, které však bylo ve své době přijímáno starší a konzervativní generací architektů nelibě a s kritikou, kvůli nečistému slohu míšením různých stylů.

  Obecní dům

   Až s odstupem času je tato stavba doceněna jako jedinečné harmonické spojení architektonických a výtvarných stylů 19. a začátku 20.století. Mísí se zde neorenesance, neobaroko, západní a orientální vlivy s českou secesí.

  Obecní dům

  Na stavbě se výhradně podílely pouze české firmy. Výzdobu zase zajistili nejvýznamnější čeští malíři a sochaři té doby jako byl Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek, Max Švabinský, Alfons Mucha, Jan Preisler, Bohumil Kafka a mnoho dalších.

  Obecní dům

  Z venku zaujme na první pohled průčelí Obecního domu, kterému dominuje půlkruhová mozaika sestavená podle kresby Karla Špillara.

  Obecní dům

  Jeho interiér zahrnuje několik sálů, salonků a restaurací s mimořádnou uměleckou výzdobou. Největší prostor zaujímá Smetanova síň sloužící jako koncertní sál, kde koncertem filharmonie začíná Pražské jaro a koncertuje zde pravidelně Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK. Jsou zde také unikátní varhany s 4736 píšťalami. Speciální lóži tu má i prezident a primátor Prahy.

  Obecní dům

  Primátorský sál patří k nejpůsobivějším z celého objektu domu. Kruhová místnost s nástěnnými malbami Alfonse Muchy, kterého zbožňují především Francouzi, má neuvěřitelnou akustiku. Dále zaujme Riegrův sál laděný vlastenecky s nástěnnými malbami Maxe Švabinského, Orientální salonek připomínající atmosféru čajovny v Arábii, Americký bar se zrcadly na stěnách je obdobou chicagského baru ze začátku minulého století, Francouzská restaurace s neuvěřitelnou výzdobou známou z filmu Obsluhoval jsem anglického krále, Plzeňská restaurace v suterénu připomínající klasickou bavorskou pivnici nebo kavárna s křišťálovými lustry a atmosférou doby první republiky.

  Obecní dům

  Tento neobyčejný luxus s originálním řešením jednotlivých místností lze vidět na vlastní oči, pokud se zúčastníte komentované prohlídky v prostorách Obecního domu.  A věřte, že to stojí opravdu za to.

  Obecní dům

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Geologický park Přírodovědecké fakulty UK

  Geologický park Přírodovědecké fakulty UK

  Geologický park představuje ukázku 32 unikátních druhů hornin...

  hvězdárna Ďáblice

  hvězdárna Ďáblice

  3. středisko Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

  Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

  Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

  Při výletu do Prahy (vycházce) si projdeme místa spojená s životem Svatopluka Čecha a nesoucí jeho jméno. Navštívíme místa plná zeleně a klidu (Letenské sady, Stromovka) a prohlédneme si krásy secese i funkcionalismu. Začneme na Letné.

  Poštovní muzeum Praha

  Poštovní muzeum Praha

  V poštovním muzeu jsou k vidění české i československé poštovní známky, nejstarší známky evropských i mimoevropských zemí, známky OSN…

  Olšanské hřbitovy

  Olšanské hřbitovy

  Olšanské hřbitovy jsou největším pohřebištěm nejen v samotné Praze, ale i v celé České republice.