Obecní dům

Obecní dům

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Jedna z nejvýznamnějších pražských secesních staveb, kde se prolínají architektonické a výtvarné styly 19. a začátku 20.století.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Obecní dům je jedna z nejvýznamnějších pražských secesních staveb. Nachází se v centru Prahy v těsné blízkosti Prašné brány. Kdysi na jeho místě stál Králův dvůr, rezidence českých králů vybudovaná Václavem IV.

  Obecní dům

  Myšlenka postavit na tomto historickém místě reprezentativní budovu jako středisko českého národního a společenského života vznikla na počátku 20.století. V roce 1903 proběhla architektonická soutěž z níž vyšli vítězně architekti A.Balšánek a O.Polívka. V roce 1905 se zahájily práce a celý objekt byl dokončen v roce 1912. Vzniklo úžasné secesní dílo, které však bylo ve své době přijímáno starší a konzervativní generací architektů nelibě a s kritikou, kvůli nečistému slohu míšením různých stylů.

  Obecní dům

   Až s odstupem času je tato stavba doceněna jako jedinečné harmonické spojení architektonických a výtvarných stylů 19. a začátku 20.století. Mísí se zde neorenesance, neobaroko, západní a orientální vlivy s českou secesí.

  Obecní dům

  Na stavbě se výhradně podílely pouze české firmy. Výzdobu zase zajistili nejvýznamnější čeští malíři a sochaři té doby jako byl Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek, Max Švabinský, Alfons Mucha, Jan Preisler, Bohumil Kafka a mnoho dalších.

  Obecní dům

  Z venku zaujme na první pohled průčelí Obecního domu, kterému dominuje půlkruhová mozaika sestavená podle kresby Karla Špillara.

  Obecní dům

  Jeho interiér zahrnuje několik sálů, salonků a restaurací s mimořádnou uměleckou výzdobou. Největší prostor zaujímá Smetanova síň sloužící jako koncertní sál, kde koncertem filharmonie začíná Pražské jaro a koncertuje zde pravidelně Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK. Jsou zde také unikátní varhany s 4736 píšťalami. Speciální lóži tu má i prezident a primátor Prahy.

  Obecní dům

  Primátorský sál patří k nejpůsobivějším z celého objektu domu. Kruhová místnost s nástěnnými malbami Alfonse Muchy, kterého zbožňují především Francouzi, má neuvěřitelnou akustiku. Dále zaujme Riegrův sál laděný vlastenecky s nástěnnými malbami Maxe Švabinského, Orientální salonek připomínající atmosféru čajovny v Arábii, Americký bar se zrcadly na stěnách je obdobou chicagského baru ze začátku minulého století, Francouzská restaurace s neuvěřitelnou výzdobou známou z filmu Obsluhoval jsem anglického krále, Plzeňská restaurace v suterénu připomínající klasickou bavorskou pivnici nebo kavárna s křišťálovými lustry a atmosférou doby první republiky.

  Obecní dům

  Tento neobyčejný luxus s originálním řešením jednotlivých místností lze vidět na vlastní oči, pokud se zúčastníte komentované prohlídky v prostorách Obecního domu.  A věřte, že to stojí opravdu za to.

  Obecní dům

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  Poutní komplex s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází v Praze na Bílé Hoře.

  Národní muzeum I.

  Národní muzeum I.

  Rozsáhle sbírky cenných historických předmětů, vzácných rukopisů a pravěkých zkamenělin ze všech koutů světa.

  kostel Stětí sv. Jana

  kostel Stětí sv. Jana

  Téměř neviditelný kostel Stětí sv. Jan leží v naprostém utajení v hradbách Vyšehradu.

  Národní památník na Vítkově

  Národní památník na Vítkově

  Památník postavený k uctění památky českých legionářů a českého odboje za I.světové války.

  Invalidovna (Praha)

  Invalidovna (Praha)

  Invalidovna je rozsáhlý barokní objekt původně určený na dožití vysloužilých válečných invalidů.