Naučná stezka Liteň - žlutá stezka

Naučná stezka Liteň - žlutá stezka

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Beroun

Nadmořská výška

322 m n. m.

Popis

Naučná stezka Liteň nabízí turistům a návštěvníkům procházku nebo projížďku na kole po pozoruhodnostech městyse Liteň v okrese Beroun. Realizovala ji Atelier Svatopluk, o.p.s. v Litni v roce 2013 s podporou mikroregionu Karlštejnsko.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Naučná stezka Liteň nabízí turistům a návštěvníkům procházku nebo projížďku na kole po pozoruhodnostech malebného městyse Liteň v okrese Beroun. Byla realizována společností Atelier Svatopluk, o.p.s. v Litni v roce 2013 s podporou mikroregionu Karlštejnsko v programu Podpory rozvoje venkova. Více informací na Městyse Liteň a na stránkách Karlštejnska:

  http://www.obecliten.cz/

  http://www.karlstejnsko.info/naucne-stezky-karlstejnska/liten/ a 

  Naučnou stezku tvoří čtyři tématické barevně odlišené stezky – modrá, zelená, červená a žlutá.  Zastavení naučné stezky jsou značena dřevěnými panely s informacemi a fotografiemi. Trasa stezky je vyznačena barevnými kovovými směrovkami.

  Každá z tematických stezek nabízí zajímavý program na jednodenní výlet.  Panely u kostela

  Panely Naučné stezky v parku u kostela sv. Petra a Pavla

  Ulice Pode Zděmi u zámeckého parku

  Ulice Pode Zděmi u zámeckého parku

  Liteň leží 5 km od Karlštejna a 15 km od Berouna, takže je ideálním cílem výletu pro obyvatele a návštěvníky Prahy. Témata zastavení Naučné stezky Liteň jistě zaujmou každého návštěvníka. Její zastavení nabízejí informace pro milovníky přírody, zájemce o geologii, botaniku i dendrologii, technické památky, historii i architekturu. Příkladem je třeba hrobka rodiny Daubků od architekta Wiehla, kde je pohřbena slavná česká pěvkyně Jarmila Novotná, pomník a muzeum básníka a spisovatele Svatopluka Čecha, úvraťová železniční stanice, židovský hřbitov, památné stromy nebo květena na vrchu Mramor.  Základní škola v Litni nese jméno Františka Josefa Řezáče, významného reformátora školství a vězeňství a u její zdi je pohřben žák Joachima Barranda, významný český geolog a paleontolog prof. Novák. 

  Rybník v Leči u Litně

  Rybník v Leči u Litně

  Pomník Svatopluka Čecha u kostela sv. Petra a Pavla

  Pomník Svatopluka Čecha u kostela sv. Petra a Pavla

  Jedním ze zastavení je i Areál Liteň, kde donedávna působilo Střední odborné učiliště a předtím Učňovská škola zemědělská, kde se učili kováři a podkováři. Areál nyní slouží jako centrum obecně prospěšných služeb pro Liteň a je místem konání kulturních, společenských a vzdělávacích programů jako je hudební festival LiteňFest, setkání kovářů, podkovářů, klempířů a dráteníků „Kováři v Litni“ nebo Zimní běh Litní. Pro podobné programy je Areál Liteň ideálním místem, protože leží na okraji Litně v klidové zóně mezi Liteňským zámkem a zahradou Mateřské školy Liteň na ploše téměř 10.000m2. Podstatná část areálu je zatravněna a stíněna vzrostlými stromy. Pro uživatele a  účastníky akcí jsou k dispozici parkovací plochy, jídelna s celotýdenním provozem. V letním období Areál Liteň nabízí turistům služby turistického ubytování – cyklopenzionu. Je též využitelný pro školy v přírodě Areál tak postupně nachází svou novou náplň.

  K zajištění provozu a marketingu Atelier Svatopluk, o.p.s. zatím vytvořil 2 chráněné pracovní místa s podporou Úřadu práce ČR, krajská pobočka v Příbrami, kontaktní pracoviště Beroun.

  Na jednom z nich již rok RNDr. Jan Maňák v pracovní pozici „Fotograf-pracovník pro tvorbu turistických tras a produktů“ pořizuje podrobnou dokumentaci Litně, jejího okolí a Naučné stezky Liteň a podkladů pro různé prostředky prezentace. Ten je též autorem publikovaného fotovýletu. 

  Nejprve se projdeme po žluté stezce. Naučná stezka Liteň – žlutá stezka – zastavení: Obora, Skuhrov, Mlýny, Leč, Obora, Babka a Židovský hřbitov.
   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Týřov

  vrcholová kniha Týřov

  Jedinečný hrad s devíti věžemi se nacházel na Křivoklátsku nedaleko obce Skryje.

  Kamenná kašna v Kutné Hoře

  Kamenná kašna v Kutné Hoře

  Jedním ze symbolů Kutné Hory je pozdně gotická bohatě zdobená kamenná kašna ve tvaru dvanáctibokého hranolu.

  poutní místo Skalka

  poutní místo Skalka

  Poutní areál Skalku tvoří komplex barokních budov s klášterem, s kaplí, s poustevnou a s křížovou cestou.

  Aksamitová brána

  Aksamitová brána

  Aksamitová brána je krasový útvar vzniklý propadnutím stropu jeskyně.

  Aldašín

  Aldašín

  Bývalé poutní místo s kostelem sv.Jiří a hřbitovem uprostřed klidné lesní samoty.