Pozdně gotická kamenná kašna stojí v historickém městě Kutná Hora uprostřed nevelkého Rejskova náměstí.
Náměstí bylo pojmenováno právě po pravděpodobném autoru této kašny, Matyáši Rejskovi, který se mimo jiné architektonicky podílel i na stavbě zdejšího Chrámu svaté Barbory.
Trochu záhadou je pak cedulka umístěná na kašně s textem: „Ve středoevropském kontextu ojedinělá ukázka technické stavby pozdně gotického města pravděpodobně vytvořená v roce 1495 stavitelem Brikcia z Vratislavi“…
Kutná Hora známá ve středověku dolováním stříbrných rud, bojovala v té době s nedostatkem pitné vody. Řešilo se to vytvořením až několik kilometrů dlouhým dřevěným potrubím, kterým se voda přiváděla ze vzdálených míst do nádrží umístěných ve městě.
Kolem jedné z nádrží pak byla v letech 1493-1495 postavena polygonální stavba, dvánáctiboký hranol vyzdobený bohatým dekorem kružeb a fiál.
Stála zrovna v místě, kde měli domy kutnohorští měšťané. Měla vyjadřovat úctu k vodě, které se ve městě tolik nedostávalo.
Původně snad byla nad kašnou ještě šestiboká střecha, atikové zábradlí a možná i sochami zdobené konzoly.
V letech 1887-1890 byla restaurována Ludvíkem Láblerem a zároveň tím přestala sloužit jako rezervoár pitné vody.
Co je dnes uvnitř, lze vidět malým okénkem ve vchodových dveřích.
Kamenná kašna, někdy též nazývaná jako Rejskova kašna, se stala jedním ze symbolů Kutné Hory a spolu s městskou památkovou rezervací je zařazena na český seznam památek Světového dědictví UNESCO.
Mapka, kde se kamenná kašna přesně nachází.