Čertův sloup na Vyšehradě

Čertův sloup na Vyšehradě

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Jedno z nejzáhadnějších míst v Praze se nachází na Vyšehradě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Po celé České republice je mnoho záhadných a mystických míst. I Praha jich má několik. Jedno z nejzáhadnějších se nachází na Vyšehradě, místě bývalého sídla českých knížat a králů. To záhadné místo se nazývá Čertův sloup. Jde o tři navzájem o sebe opřené sloupy stojící v Karlachových sadech jen pár metrů od vyšehradského hřbitova.

  Čertův sloup na Vyšehradě

  Jak se tam dostaly, odkud pocházejí, proč jsou umístěné právě takto, na to je spousta otázek, ale také spousta odpovědí. Ty jsou ale spíše ve formě pověstí. A tak si nějakou připomeneme.

  Čertův sloup na Vyšehradě

  Ta nejznámější hovoří o čertovi, který sloup přinesl na Vyšehrad až z dalekého Říma. Dlouho usiloval o duši jednoho vyšehradského kněze, až s ním byl kněz nucen uzavřít smlouvu. Pokud čert přinese z římského kostela ležícího za řekou Tiberou sloup dřív, než on odslouží mši v kostele sv.Petra a Pavla na Vyšehradě, vezme si jeho duši. Čert tak letěl do Říma, vytrhl z kostela sloup a letěl nazpět. Asi byl vyhrál. Knězi však pomohl sv.Petr, který čertovi sloup na zpáteční cestě několikrát shodil do moře. Čert tak přiletěl pozdě a ve vzteku prohodil sloup střechou kostela sv.Petra a Pavla. Po dopadu na dlažbu se rozbil na tři kusy.

  Čertův sloup na Vyšehradě

  Podle další pověsti byly kusy sloupů vystřeleny katapultem při obléhání Vyšehradu husity. Velitel střelců se prý jmenoval Čert…

  Podobných pověstí pouze s malými obměnami je několik. Proto jak se dostaly na své nynější místo před hřbitov, je také několik verzí. Umístění Čertova sloupu na své nynější místo v Karlachových sadech má na svědomí pravděpodobně probošt vyšehradské kapituly Mikuláš Karlach. Důkazem je k tomu doklad na speciální kamenické práce z roku 1894. To nechal probošt na objednávku vyzdít v nově založeném sadu (dnešní Karlachovy sady) základy v místě bývalé strážnice, poté převést na toto místo staré sloupy povalující se na hřbitově u hřbitovní zdi a opřít je o sebe v takovém trojúhlu.

  Čertův sloup na Vyšehradě

  Sloupy nemají stejnou délku, což se dá vysvětlit rozlomením na nestejně dlouhé kusy. Musely sem však být přivezeny odjinud, neboť taková hornina se na Vyšehradě nevyskytuje. Druh žuly, ze které jsou, pochází nejspíše z dolního Posázaví. Ale pozor, jeden sloup se svým složením nepatrně liší od zbývajících dvou. Ještě větší záhadou pak je, že ani jeden nemá stejný průměr. Z toho všeho lze usuzovat, že jsou to pozůstatky dvou nebo spíše tří různých sloupů.

  Čertův sloup na Vyšehradě

  Navíc žula se v pražské gotice nepoužívala pro svoji tvrdost a těžkou opracovanost. Naši předkové využívali při budování Prahy spíše měkké opuky nebo pískovce, které navíc bylo v okolí dostatek.

  Otazníků je hodně, a aby všem záhadám nebyl konec, na jednom ze sloupů zevnitř se nachází dosud nerozšifrovaný nápis. Je těžko čitelný. Vytesané slovo SMMRIEM se nejvíce podobá staré latince se znaky mající charakter řecké alfabety. Jeho význam však nelze spolehlivě přeložit a vysvětlit.

  Čertův sloup na Vyšehradě

  Čertovu sloupu se připisují i psychotronické vlastnosti. Vyzařuje prý určité energie. Na někoho zapůsobí pozitivně, někdo neucítí třeba vůbec nic. Takto vztyčené sloupy mohou třeba označovat i místo s negativní energií a oni ji mají utlumovat či nějak ovlivňovat.

  Čertův sloup na Vyšehradě

  Chcete vědět, jak bude působit na Vás? To zjistíte nejlépe, když na místo přijdete osobně a přiložíte na Čertův sloup ruce.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Strahovský klášter

  Strahovský klášter

  Strahovský klášter patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám u nás.

  NEJ v Praze

  NEJ v Praze

  Několik zajímavých informací o pražských místech a památkách, které stojí za shlédnutí.

  kostel sv.Mikuláše na Staroměstském náměstí

  kostel sv.Mikuláše na Staroměstském náměstí

  Barokní kostel sv.Mikuláše postavil známý architekt Kilián Ignác Dienzenhofer.

  Tančící dům

  Tančící dům

  Unikátní nadčasové dílo moderní architektury zasazené do staré zástavby Prahy 2.

  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna se nachází v atraktivní části Prahy na Malé Straně a je součástí jednoho z nejkrásnějších pohledů z Karlova mostu směrem k Pražskému hradu.