Naučná stezka park Budoucnost - Vlkovsko

Naučná stezka park Budoucnost - Vlkovsko

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Východní Čechy a Svitavsko

Nejbližší město

Havlíčkův Brod

Nadmořská výška

422 m n. m.

Popis

Naučná stezka vede příměstskými lesy Havlíčkova Brodu. Nepřímo navazuje na park Budoucnost a představuje unikátní kaskádu rybníků a rybníčků i okolní lesy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V 19. století byl v Německém Brodě založen spolek Venetů, jehož účelem  bylo mimo jiné zřízení městského parku.  Zakladatel sadů se stal Josef Bureš.

  V roce 1886 se spolek přejmenovali na  spolek „Budoucnost“ a stejně pojmenovali i park. Spolek založil vlastní školku s 20 000 kusy různé lesní sadby.

  Rozsáhlý a upravený park však vyžadoval kromě stálé péče a údržby i stálého ochránce, který by dbal na dodržování veřejného pořádku. V roce 1905 byl ustanovený hajný a hlídač pro ochranu parku. 

  V roce 1919 byl park předán do vlastnictví obci Německý Brod, protože nebyla možná další jeho správa. Park se ve 20. letech postupně stává skutečným kulturním městským střediskem, v němž se střídají nejrůznější divadelní i hudební produkce.

  Citelný nedostatek dříví na přelomu 18. - 19. století byl podnětem k přechodu od extenzivního i intenzivnímu způsobu hospodaření. Vznikly tak stejnověké, nesmíšené smrkové a borové monokultury, které byly považovány za nejvýnosnější.

  Z jednotlivých dřevin má zcela dominantní zastoupení smrk ztepilý, který zaujímá více než 80 % plochy, druhou nejhojnější dřevinou je buk lesní, který tvoří asi 5 % porostní plochy. V menší míře je tu dub letní a olše lepkavá. 

  Ve 20. st. se proto, ve snaze ozdravit lesy a snížit nebezpečí polomů a jiných lesních kalamit, začínají uskutečňovat první přeměny na smíšené, různověké porosty.

   

  Naučná stezka vede příměstskými lesy Havlíčkova Brodu.

  Nepřímo navazuje na park Budoucnost a představuje unikátní kaskádu rybníků a rybníčků i okolní lesy.

  Procházku začínáme u Cihlářského rybníka, kde nás první informační tabule seznámí s celou kaskádou rybníků a po zelené turistické značce pokračujeme do příměstských lesů nazývaných Vlkovsko. 

  Druhá informační tabule je umístěna na začátku aleje, v těsné blízkosti malého rybníčka Dolní. Alejí projdeme k hrázi rybníka Hajdovec, kde se nachází třetí zastavení.

  Rybník není jen zásobárnou vody a zrcadlem v krajině, ale je také domovem mnoha živočichů, např. Obojživelníků či vodních ptáků. V jeho okolí lze spatřit rozmanité druhy savců, zajímavostí je i tady žijící norek americký.

  Pokračujeme-li dál po zelené kolem Pfafendorfského rybníka, procházíme jižní částí lesa Vlkovsko. Zde se nachází Okruh I., který je hojně využíván výletníky a rekreačními sportovci. Okruh je dlouhý 1450 m. Po celé trase najdeme odpočívadla s lavičkami a stolky.  

  Vydáme-li se po cestě okolo hájovny, najdeme informační tabuli č. 5. Z tohoto místa se také můžeme vydat na 2. Okruh Vlkovskem. Tento okruh měří 1650 m. Je ( stejně jako Okruh 1) využíván turisty a běžci v létě, běžkaři v zimě. Oba okruhy jsou vyznačeny na mapce, která je i součástí 5. informační tabule.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Přírodní památka Jezírko pod Táborem

  Přírodní památka Jezírko pod Táborem

  Za přírodní památkou Jezírko pod Táborem je nutné se vydat na Semilsko, do oblasti v okolí města Lomnice nad Popelkou.

  rozhledna Bára na Čertově skalce

  rozhledna Bára na Čertově skalce

  Originální rozhledna neobyčejného vzhledu stojí nedaleko města Slatiňany na Chrudimsku.

  hrad Oheb

  hrad Oheb

  Místo se zříceninou hradu Oheb patří k nejromantičtějším v Železných horách.

  Zámek Častolovice

  Zámek Častolovice

  Renesanční zámek na soutoku Bělé a Kněžné umístěný v rozsáhlém parku.

  rozhledna na skokanském můstku, Lomnice nad Popelkou

  rozhledna na skokanském můstku, Lomnice nad Popelkou

  Originální rozhledna na skokanském můstku K70 se nachází nedaleko Lomnice nad Popelkou.