Naučná stezka park Budoucnost - Vlkovsko

Naučná stezka park Budoucnost - Vlkovsko

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Východní Čechy a Svitavsko

Nejbližší město

Havlíčkův Brod

Nadmořská výška

422 m n. m.

Popis

Naučná stezka vede příměstskými lesy Havlíčkova Brodu. Nepřímo navazuje na park Budoucnost a představuje unikátní kaskádu rybníků a rybníčků i okolní lesy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V 19. století byl v Německém Brodě založen spolek Venetů, jehož účelem  bylo mimo jiné zřízení městského parku.  Zakladatel sadů se stal Josef Bureš.

  V roce 1886 se spolek přejmenovali na  spolek „Budoucnost“ a stejně pojmenovali i park. Spolek založil vlastní školku s 20 000 kusy různé lesní sadby.

  Rozsáhlý a upravený park však vyžadoval kromě stálé péče a údržby i stálého ochránce, který by dbal na dodržování veřejného pořádku. V roce 1905 byl ustanovený hajný a hlídač pro ochranu parku. 

  V roce 1919 byl park předán do vlastnictví obci Německý Brod, protože nebyla možná další jeho správa. Park se ve 20. letech postupně stává skutečným kulturním městským střediskem, v němž se střídají nejrůznější divadelní i hudební produkce.

  Citelný nedostatek dříví na přelomu 18. - 19. století byl podnětem k přechodu od extenzivního i intenzivnímu způsobu hospodaření. Vznikly tak stejnověké, nesmíšené smrkové a borové monokultury, které byly považovány za nejvýnosnější.

  Z jednotlivých dřevin má zcela dominantní zastoupení smrk ztepilý, který zaujímá více než 80 % plochy, druhou nejhojnější dřevinou je buk lesní, který tvoří asi 5 % porostní plochy. V menší míře je tu dub letní a olše lepkavá. 

  Ve 20. st. se proto, ve snaze ozdravit lesy a snížit nebezpečí polomů a jiných lesních kalamit, začínají uskutečňovat první přeměny na smíšené, různověké porosty.

   

  Naučná stezka vede příměstskými lesy Havlíčkova Brodu.

  Nepřímo navazuje na park Budoucnost a představuje unikátní kaskádu rybníků a rybníčků i okolní lesy.

  Procházku začínáme u Cihlářského rybníka, kde nás první informační tabule seznámí s celou kaskádou rybníků a po zelené turistické značce pokračujeme do příměstských lesů nazývaných Vlkovsko. 

  Druhá informační tabule je umístěna na začátku aleje, v těsné blízkosti malého rybníčka Dolní. Alejí projdeme k hrázi rybníka Hajdovec, kde se nachází třetí zastavení.

  Rybník není jen zásobárnou vody a zrcadlem v krajině, ale je také domovem mnoha živočichů, např. Obojživelníků či vodních ptáků. V jeho okolí lze spatřit rozmanité druhy savců, zajímavostí je i tady žijící norek americký.

  Pokračujeme-li dál po zelené kolem Pfafendorfského rybníka, procházíme jižní částí lesa Vlkovsko. Zde se nachází Okruh I., který je hojně využíván výletníky a rekreačními sportovci. Okruh je dlouhý 1450 m. Po celé trase najdeme odpočívadla s lavičkami a stolky.  

  Vydáme-li se po cestě okolo hájovny, najdeme informační tabuli č. 5. Z tohoto místa se také můžeme vydat na 2. Okruh Vlkovskem. Tento okruh měří 1650 m. Je ( stejně jako Okruh 1) využíván turisty a běžci v létě, běžkaři v zimě. Oba okruhy jsou vyznačeny na mapce, která je i součástí 5. informační tabule.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Bradlec

  hrad Bradlec

  Celoročně volně přístupná zřícenina hradu Bradlec se nachází na stejnojmenném zalesněném vrchu asi 7 km od Jičína.

  rozhledna Vrbice

  rozhledna Vrbice

  Rozhledna Vrbice se nachází nedaleko Kostelce nad Orlicí v okrese Rychnov nad Kněžnou.

  hrad Žumberk

  hrad Žumberk

  Pozůstatky hradu Žumberk najdeme ve stejnojmenné obci Žumberk na Chrudimsku.

  Město Litomyšl

  Město Litomyšl

  Město Litomyšl a jeho památky a krásné parky. Město které se musí prožít a tady i třeba pobýt.

  zámek Nasavrky

  zámek Nasavrky

  Renesanční zámek sloužící nyní hlavně ke kulturním účelům.