kostel sv. Petra v okovech - Kostelní Hlavno

kostel sv. Petra v okovech - Kostelní Hlavno

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Nadmořská výška

194 m n. m.

Popis

Tento půvabní kostelík se nachází v okresu Praha východ u Brandýsa n. Labem. Zaujal mě svou fotogenitou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Uprostřed návsi na vyvýšeném místě nalezneme kostel sv. Petra v okovech.

  Byl postaven v letech 1806 - 1807. Původně na jeho místě stál gotický starobylý chrám z let 1339, který na základě velmi špatného statického stavu, musel být zdemolován. 

  V jednolodní budově kostela dominuje hlavní oltář z r. 1832, rokoková kazatelna s vyobrazením evangelistů a výjevy svatopetrské. Zpovědnice je rokoková s intarziemi a sochou Dobrého pastýře. Kostel je v dobrém stavu a jeho umístění i stavební sloh doplňují významně vzhled obce.

  Zasvěcení kostela apoštolu sv. Petru v okovech ( San Pietro in Vincoli) je v ČR vyjímečné.  Vychází z legendy o sv. Petrovi.

  Za vlády judského krále Heroda se zvyšoval počet  stoupenců Krista. Panovník je začal krutě pronásledovat. Také Petr byl uvězněn a odsouzen k trestu smrti. Petrovi se však podařilo z vězení uniknout. Podle legendy se v noci před popravou v žaláři zjevil anděl, zázračně rozlomil Petrovy okovy a vyvedl ho na svobodu. Tato událost je vykládána jako symbol osvobozené církve.

   Petr potom navštívil křesťanské komunity v Asii a posléze se vrátil do Říma. V Římě však vypukl požár, který trval týden a hledal se viník a císař Nero je nalezl v křesťanech.

  Věřící prosili Petra, aby se uchýlil do bezpečí. Podle legendy se vydal na cestu, aby unikl pronásledování. Sotva však vyšel z brány, spatřil proti sobě kráčet Krista. Zeptal se ho: „Quo vadis, Domine?“ (Pane, kam kráčíš?) Ježíš mu odpověděl, že jde do města, aby byl ukřižován podruhé. Petr se zastyděl a vrátil se.

  Později byl v Římě zajat a odsouzen k smrti ukřižováním. Protože se však nepovažoval za hodna zemřít stejným způsobem jako jeho Pán, požádal, aby ho ukřižovali hlavou dolů.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Sion

  hrad Sion

  Pozůstatky gotického hradu Sion se nachází na skalnatém návrší u obce Chlístovice na Kutnohorsku.

  rozhledna Bohdanka

  rozhledna Bohdanka

  Pokud vystoupáte po 216 schodech na rozhlednu Bohdanku, můžete si říct, že jste právě stanuli na nejvyšší dřevěné rozhledně v Evropě..

  Expozice horniny Českého krasu

  Expozice horniny Českého krasu

  Expozice horniny se nachází ve volné přírodě v oblasti Solvayových lomů na Berounsku.

  Hladomorna-Jižní předsunutá bašta hradu Český Šternberk

  Hladomorna-Jižní předsunutá bašta hradu Český Šternberk

  Jižní předsunutá bašta hradu Český Šternberk, zvaná hladomorna, vznikla jako nezbytná součást opevňovacího systému.

  Naučná stezka Liteň - žlutá stezka

  Naučná stezka Liteň - žlutá stezka

  Naučná stezka Liteň nabízí turistům a návštěvníkům procházku nebo projížďku na kole po pozoruhodnostech městyse Liteň v okrese Beroun. Realizovala ji Atelier Svatopluk, o.p.s. v Litni v roce 2013 s podporou mikroregionu Karlštejnsko.