Zřícenina Zbirohy

Zřícenina Zbirohy

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Nadmořská výška

415 m n. m.

Popis

Pozapomenutá zřícenina láká k důkladnému prolezení a prozkoumání.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Opět jsme se v neděli odpoledne vydaly na naše oblíbené místo - do Besedic. Nechali jsme auto na parkovišti a zatím co si manžel odpočíval při poslechu hudby při tzv. Besedickém klobouku (besednický klobouk je muzicírování každou letní neděli od 14 h. u místního občerstvení U vraždy). Já jsem se psy vydala nahoru do skal. Místní sklaní bludiště máme prochozená křížem krážem a nikdy nás nezklamala. Tentokrát byl cíl naší procházky kousek dál po hřebeni, kolem něhož se dole v údolí obtáčí řeka Jizera. Prokličkovali  jsme bludištěm a hned za „modlitebnou“ se vydali po modré turistické značce směre k rozcestníku U tůňky, odtud pak pokračovali po zelené vzhůru ke zřícenině Zbirohy.  2,5 km cesta nám mezi skalami rychle utekla, zvláště když psi, puštění na volno, museli prozkoumat každou skulinu, škvíru, puklinu a cestičku, oběhnout kdejaký kámen, šutr, skálku i balvan, přitom si hlídat mne i sebe navzájem.

  Vítejte na Zbirohách, toto je pohled na severozápadní stranu, která se dochovala do výšky druhého patra ...

  Neznámý stavitel vystavěl hrad Zbiroh vysoko nad zákrutem řeky Jizery (ze směru od Turnova zdola od řeky nad vsí Rakousi).  Zvolil vskutku velmi výhodné místo. Hrad  zde byl výborně krytý strmým terénem a mohl se snadno bránit. To sebou přineslo ale dvě nevýhody: za prvé velmi stísněný prostor na skalnatém ostrohu, kam se musel hrad vejít a tak malé místo také dává hradu protáhlý a úzký půdorys, zadruhé hrad nemá studnu. Jádro hradu a obytné hradní stavby byly položené nejvýše na obdélníkové skalní plošině a nacházely se na východní straně hradu. Na severozápadě kryla hrad mohutná bašta a od východu tvořila centrum obrany čtverhranná věž posílená hradbou a hlubokým příkopem. Hrad měl sklepy tesané do skály a většina obytných objektů byly dřevěné stavby. To co zbylo z hradu ukazuje, že se jednalo o hrad poměrně malý. Naštěstí materiálem na stěny se nešetřilo, takže si na nich čas vylámal svůj proslulý zub. Snad proto je  jedna z poměrně velkých místností (5x5x5m) v podzemí  dochována dodnes.

  Cisterna na zachycování vody na horním nádvoří ...

  Protože nikde v okolí zříceniny se mi nepodařilo objevit tradiční informační tabuli, přidám i trochu historie:

  Přená informace kdy byl hrad založen se nedá dohledat – předpokládá se, že to bylo někdy na počátku 14. století za Lemberků. Poprvé se jméno hradu objevuje v listinách za krále Václava IV, kdy je majitelem hradu znám Markvart z Vartemberka a na Kosti – ten vlastní i blízký Hrubý Rohozec. Markvart je však pánem výbojným, je nespokojený jak dopadly u krále jeho spory s Lužickými a tak je na jejich cestách začal přepadat a olupovat. To se samozřejmě nelíbilo králi a tak se zemskou hotovostí Markvartovi hrady v roce 1390 (nebo snad r. 1388) oblehl a dobyl je – jednalo se samozřejmě o Zbiroh nedaleký Hrubý Rohozec a Žleby. Markvart byl zajat a jeho panství konfiskována. Tím přechází hrad Zbiroh na Otu z Bergova a na Troskách, který hrad od krále odkupuje.

  Prosím, tudy do podzemí ...

  V dobách husických bouří stojí Ota na straně panské jednoty, ale později se prezentuje jako odpůrce husitství. Jeho syn Jan je však jiného smýšlení a plně podporoval husity. V roce 1434 stojí na straně táborských proti panské jednotě v bitvě u Lipan, ze které se mu po porážce daří uniknout (někteří historici opět píší, že byl na místě zajat – zatím se mi nepodařilo s jistotou zjistit na čí straně je pravda – možná, že unikl přímo z bitvy, ale nechal se pak některým svým příbuzným zajmout a bezpečně internovat).

  Ideální místo pro hru na schovávanou ...

  Samotnému hradu Zbiroh se za husitství válečné události vyhýbají. Po prohrané bitvě vládne kraji bezvládí a tak se hrad dostává stejně jako spousta jiných v okolí do rukou loupeživých pánů, kteří pořádají výpady do okolního kraje. Ve 40. letech 15. století jsou veškeré hrady s loupeživou posádkou obléhány a dobyty – tak se stalo i u Zbirobu a to v roce 1442, kdy byl i pobořen. V pozůstalosti Jana z Bergova, který umírá v roce 1458 je již uveden jako pustý. Dnes tu najdete: řícenina hradu se zbytky valů a zdiva, zbytky sklepení a nádrží na zadržování vody.

  V druhém patře se dochovalo i okno ...

  My jsme však hrad jako pustý neobjevili. Již při jeho dobývání moji psi zjistili, že je hrad osídlen podivnou pohyblivou tlupou. Již z jejich psího pohledu velel mladý přátelský pes. Celá ta smečka se po hradě neslyšně pohybovala, vynořovala se a mizela… oba moji psí společníci okamžitě pochopili a zanechali mne při fotografování samotnou. Hbitě se začlenili do dění probíhajícího kolem.  Ani jsme se moc nedivila, po celém prostranství hradu si asi 6 až 10 dětí a 4 dospělí hrálo na schovávanou. Lepší prostředí si pro tuto hru snad nedovedu představit :-) . V klidu jsem si fotila souznění přírody a zašlé kamenné romantiky. Představovala jsem si , jak se tu asi kdysi žilo, kochala se výhledy dolů do údolí řeky a směrem k Českému ráji. A když přišel čas návratu, nějak se nám nikomu moc nechtělo zpět do civilizace.

  Zřícenina přímo vybízí k prozkoumání ...

  Vydali jsme se na zpáteční cestu vzhůru do svahu,  po turisticky  neznačené pěšině směrem k Michovce a odtud po silnici do Besedic. Celá procházka je celkem 5 km dlouhá. Zbirohy jsou přístupny celoročně zdarma.

  Na západní straně pokračuje hrad ještě skalou s pěknou vyhlídkou ...

  Pohled do údolá na Malou skálu ...

  Pověst o Černém rytíři

  Dle pověsti velel lapkům, kteří si hrad přivlastnili v době pohusitské, jakýsi urozený šlechtic. Ten značně převyšoval silou , chytrostí i mazaností, své spolubojovníky. A navíc byl v celém okolí znám velkou krutostí. Pro jeho tmavé brnění mu říkali Černý rytíř. Okolní páni se rozhodli učinit přítrž běsnění tohoto ničemy. Hrad Zbirohy byl oblehli a dobyli, obránce pobili. Poslední se držel Černý rytíř, a když viděl, že situace je ztracena, vrhl se slaňovat z hradeb a plánoval se ztratit dobyvatelům ve skalách pod hradem. Byl však chycen a coby šlechtic sťat mečem. To však nebylo pro něj vykoupení a dodnes nemá klid, zjevuje se v ruinách hradu v podobě obláčku. Nikomu však již neubližuje.

  Při focení ve sklepení se kolem mne něco mihlo, ale jestli to byl černý rytíř to fakt nevím ...

  Přikládám ještě mapu výletu (zbirohy jsou bod 3), další fotky najdete ve fotoalbu...

  )

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Rozhledna Hlavatice a její magická louka

  Rozhledna Hlavatice a její magická louka

  Přírodní rozhledna Hlavatice a Magická louka leží nad Turnovem coby vstupní místo do Českého ráje.

  rozhledna Kopanina

  rozhledna Kopanina

  Rozhledna utajeně skrytá v lese, ale s úžasnými výhledy do okolní krajiny.

  Sobotka - Sobotecký jarmark a festival řemesel

  Sobotka - Sobotecký jarmark a festival řemesel

  Dostaveníčko tradičních řemesel a kultury každoročně na konci srpna.

  Český ráj v zimě 4 v 1

  Český ráj v zimě 4 v 1

  Rozhledna Dubecko, hrad Rotštejn, Klokočky a jeskyně Postojna

  hrad Valdštejn

  hrad Valdštejn

  Hrad Valdštejn se nachází nedaleko Turnova, v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí Čech, v Českém ráji.