Černínský palác

Černínský palác

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Černínský palác je jednou z největších a nejrozsáhlejších barokních staveb v Praze.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Černínský palác je jednou z největších a nejrozsáhlejších barokních staveb v Praze. Nachází se nedaleko Pražského hradu na Loretánském náměstí hned naproti známé Loretě. 

  Černínský palác

  To se rozhodl výrazně na sebe upozornit rakouský diplomat hrabě Humprecht Jan Černín z Chudenic  a postavit honosný palác.  A tak vznikla jedna z největších barokních staveb v Praze.

  Černínský palác

  Plány vypracoval architekt Francesco Caratti a práce započaly v roce 1669. V jeho díle pak pokračovali další významní architekti a stavitelé (F.M.Kaňka, G.Santini,A.Lurago a další). Na výzdobě se podílel především sochař M.B.Braun a malíř V.V.Reiner. Průčelí paláce dosahovalo délky 136m a výšky 32m. Křídla paláce uzavíraly dva dvory. Na severní straně byla francouzská zahrada s oranžerií, fontánami a kašnami. Po dokončení stavby sklidil tento monumentální a rozsáhlý palác obdiv i císaře Leopolda.

  Černínský palác

  Černínové se velice nákladnou stavbou finančně hodně zadlužili a objekt museli pronajmout za nízkou cenu. Chvíli tak palác sloužil jako lazaret, chudinský útulek, dílny nebo se v něm konaly kulturní akce. V roce 1851 nakonec  celý palác prodali státu za 1 500 000 zlatých. Tehdejší panovník Josef I. z něj nechal udělat kasárna, čímž následnými stavebními úpravami pro vojsko došlo k mnoha nevratným poškozením.

  Černínský palác

  V letech 1928-1934 byl palác opětovně renkonstruován architektem Pavlem Janákem a začal sloužit jako ministerstvo zahraničí ČR, které zde sídlí dodnes.

  Černínský palác

  Pouze za II.světové války se budova stala načas sídlem říšského protektora pro Čechy a Moravu. Váže se k němu také tragická a dosud nevyjasněná  smrt tehdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka, který v roce 1948 vypadl nebo byl vystrčen z okna.

  Černínský palác

  Díky ministru Karlu Schwarzenbergovi a jeho snaze postupně otevírat ministerstvo zahraničních věcí širší veřejnosti je v současné době, v období od května do října, každou neděli zpřístupněna zahrada Černínského paláce. Vstup je volný, ale pouze bez pejsků.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Letenský zámeček

  Letenský zámeček

  Novorenesanční Letenský zámeček je velice oblíbeným a navštěvovaným místem s několika restauracemi.

  kostel sv.Cyrila a Metoděje (Karlín)

  kostel sv.Cyrila a Metoděje (Karlín)

  Hlavní dominantou a neodmyslitelnou součástí pražské čtvrti Karlín je římskokatolický kostel sv.Cyrila a Metoděje, jedna z největších církevních staveb v Čechách.

  Národní muzeum I.

  Národní muzeum I.

  Rozsáhle sbírky cenných historických předmětů, vzácných rukopisů a pravěkých zkamenělin ze všech koutů světa.

  Františkánská zahrada, Praha

  Františkánská zahrada, Praha

  Františkánská zahrada se nachází na jednom z nejrušnějších míst Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím.

  Staroměstská mostecká věž

  Staroměstská mostecká věž

  Staroměstská mostecká věž patřila k nejkrásnějším gotickým věžím v Evropě.