Černínský palác

Černínský palác

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Černínský palác je jednou z největších a nejrozsáhlejších barokních staveb v Praze.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Černínský palác je jednou z největších a nejrozsáhlejších barokních staveb v Praze. Nachází se nedaleko Pražského hradu na Loretánském náměstí hned naproti známé Loretě. 

  Černínský palác

  To se rozhodl výrazně na sebe upozornit rakouský diplomat hrabě Humprecht Jan Černín z Chudenic  a postavit honosný palác.  A tak vznikla jedna z největších barokních staveb v Praze.

  Černínský palác

  Plány vypracoval architekt Francesco Caratti a práce započaly v roce 1669. V jeho díle pak pokračovali další významní architekti a stavitelé (F.M.Kaňka, G.Santini,A.Lurago a další). Na výzdobě se podílel především sochař M.B.Braun a malíř V.V.Reiner. Průčelí paláce dosahovalo délky 136m a výšky 32m. Křídla paláce uzavíraly dva dvory. Na severní straně byla francouzská zahrada s oranžerií, fontánami a kašnami. Po dokončení stavby sklidil tento monumentální a rozsáhlý palác obdiv i císaře Leopolda.

  Černínský palác

  Černínové se velice nákladnou stavbou finančně hodně zadlužili a objekt museli pronajmout za nízkou cenu. Chvíli tak palác sloužil jako lazaret, chudinský útulek, dílny nebo se v něm konaly kulturní akce. V roce 1851 nakonec  celý palác prodali státu za 1 500 000 zlatých. Tehdejší panovník Josef I. z něj nechal udělat kasárna, čímž následnými stavebními úpravami pro vojsko došlo k mnoha nevratným poškozením.

  Černínský palác

  V letech 1928-1934 byl palác opětovně renkonstruován architektem Pavlem Janákem a začal sloužit jako ministerstvo zahraničí ČR, které zde sídlí dodnes.

  Černínský palác

  Pouze za II.světové války se budova stala načas sídlem říšského protektora pro Čechy a Moravu. Váže se k němu také tragická a dosud nevyjasněná  smrt tehdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka, který v roce 1948 vypadl nebo byl vystrčen z okna.

  Černínský palác

  Díky ministru Karlu Schwarzenbergovi a jeho snaze postupně otevírat ministerstvo zahraničních věcí širší veřejnosti je v současné době, v období od května do října, každou neděli zpřístupněna zahrada Černínského paláce. Vstup je volný, ale pouze bez pejsků.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Naučná stezka Vinořský park – Satalická bažantnice

  Naučná stezka Vinořský park – Satalická bažantnice

  Naučná stezka se nachází na území spojující městské části Vinoř a Satalice na severovýchodě Prahy.

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  Poutní komplex s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází v Praze na Bílé Hoře.

  Faustův dům

  Faustův dům

  Záhadný a tajemný dům, ve kterém žil doktor Faust, než byl odnesen ďáblem Mefistem.

  Maiselova synagoga

  Maiselova synagoga

  Maiselovu synagogu nechal postavit jako rodinou synagogu primas Židovského města pražského Mordechaj ben Šemuel Maisel.

  hvězdárna Ďáblice

  hvězdárna Ďáblice

  3. středisko Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.