naučná stezka Mníšek pod Brdy

naučná stezka Mníšek pod Brdy

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Mníšek pod Brdy

Popis

Naučná stezka seznamuje s městem Mníšek pod Brdy, s poutním areálem Skalka a s osudy Káji Maříka….

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Město Mníšek pod Brdy leží asi 25km jihozápadně od Prahy. Přijet do něj lze po silnici R4 vedoucí z Prahy do Strakonic. Zaparkovat je možné u zdejšího barokního zámku a poté se vydat na náměstí F.X.Svobody, kde naučná stezka Mníšek pod Brdy začíná.

  náměstí v Mníšku pod Brdy

  Její délka je 3,5km, má celkem 8 zastávek s informačními panely a provede nás nejvýznamnějšími částmi Mníšku pod Brdy až na kopec nad město, kde se nalézá areál známého poutního místa Skalka.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - areál poutního místa Skalka

  První panel naučné stezky je umístěný ve spodní části náměstí a popisuje historii a vývoj města Mníšku pod Brdy, o jehož existenci se prvně oficiálně zmiňuje v roce 1348 zákoník Karla IV. „Maiestas Carolina“, v němž král nařizuje, aby tvrz a městys Mníšek navždy zůstal majetkem koruny a byl propůjčován pouze na omezenou dobu královským manům.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - náměstí

  I druhý informační panel je na náměstí F.X.Svobody, pouze v jeho horní části, hned vedle kostela. Ten nás seznamuje s osudy školáka Káji Maříka, hrdinou románu Marie Wagnerové-Černé, píšící pod pseudonymem Felix Háj. Prostřednictvím života hlavní postavy autorka seznamuje čtenáře i se samotným městem Mníškem a místy nejvíce spjatými s Kájou Maříkem.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  O několik metrů dále stojí římskokatolický kostel sv.Václava s malým hřbitovem, o němž si přečteme informace z třetího panelu naučné stezky. Kostel nechal postavit v polovině 18.století tehdejší majitel míšeneckého panství Václav Ignác z Unvertu, na místě bývalého kostela z roku 1639.  

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - kostel sv.Václava

  Dalším zastavením na trase je nádherný barokní zámek Mníšek pod Brdy, jemuž vtiskl v letech 1656-167základní podobu a výtvarný charakter šlechtic Servác Engel z Engelsflussu.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - zámek

  Pokud je otevřený, určitě stojí za zhlédnutí. Návštěvník se zde seznámí se životem drobné šlechty a uvidí v jakých podmínkách žila ve dvacátých letech 20.století.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - zámek

  Naučná stezka odtud pokračuje po žluté značce, zpočátku mezi domky, než se stočí k velkému zámeckému rybníku. Z jeho břehů je vidět v dáli i před chvílí navštívený zámek.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  A tady je potřeba si dát pozor, po přejití lávky již nepokračujeme vlevo po žluté, ale dáme se naopak vpravo podél rybníka. Zde není naučná stezka příliš dobře značena, alespoň tedy v tuto chvíli. Po pár desítkách metrů přicházíme k 5.zastavení zvanému Felix Háj – autor Káji Maříka. Jak už název napovídá, přečteme si tu něco o životě a pobytu v Mníšku autorky knihy o Káji Maříkovi, Marii Wágnerové-Černé. Na informačním panelu je také fotka spisovatelky s jejím synem Viloušem.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  Odtud pokračujeme stále podél rybníku a jeho hráze až k hlavní silnici Skalecká, kde se napojíme na zeleně značenou trasu, které se již budeme držet až do konce naučné stezky. Po šestém zastavení pojednávajícím o zdejší přírodě, začne cesta stoupat vzhůru.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  Lesem po vrstevnici svahu nakonec dojdeme k poutnímu místu Skalka, kde naučná stezka Mníšek pod Brdy končí.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  Zde jsou umístěny dva poslední informační panely pojednávající o geologii Mníšku a okolí a o tomto nádherném poutním místu s barokní kaplí sv.Máří Magdalény, s klášterem, s poustevnou a s křížovou cestou.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - poutní areál Skalka

  Kousek od areálu u vysokého dřevěného kříže je vyhlídka s krásným výhledem na město Mníšek pod Brdy.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy -vyhlídka na město Mníšek pod Brdy

  Zpět do města se pak můžeme vrátit stejnou cestou po zelené nebo delší procházkou lesem po červené a následně žluté trase.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy -mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kutná hora

  Kutná hora

  Významná městská památková rezervace.

  rozhledna Vysoká

  rozhledna Vysoká

  V podstatě jde o věž telekomunikačního vysílače sloužící i jako turistická rozhledna….

  hrad Jenčov (Jinčov)

  hrad Jenčov (Jinčov)

  Jeden z našich nejmenších hradů stojící v romantickém údolí Bělečského polesí.

  Výlet parníkem ze Slap do Prahy

  Výlet parníkem ze Slap do Prahy

  Výlet parníkem ze Slap do Prahy

  Svatý Jan pod Skalou

  Svatý Jan pod Skalou

  Svatý Jan pod Skalou patří mezi nejnavštěvovanější místa chráněné krajinné oblasti Český kras.