naučná stezka Mníšek pod Brdy

naučná stezka Mníšek pod Brdy

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Mníšek pod Brdy

Popis

Naučná stezka seznamuje s městem Mníšek pod Brdy, s poutním areálem Skalka a s osudy Káji Maříka….

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Město Mníšek pod Brdy leží asi 25km jihozápadně od Prahy. Přijet do něj lze po silnici R4 vedoucí z Prahy do Strakonic. Zaparkovat je možné u zdejšího barokního zámku a poté se vydat na náměstí F.X.Svobody, kde naučná stezka Mníšek pod Brdy začíná.

  náměstí v Mníšku pod Brdy

  Její délka je 3,5km, má celkem 8 zastávek s informačními panely a provede nás nejvýznamnějšími částmi Mníšku pod Brdy až na kopec nad město, kde se nalézá areál známého poutního místa Skalka.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - areál poutního místa Skalka

  První panel naučné stezky je umístěný ve spodní části náměstí a popisuje historii a vývoj města Mníšku pod Brdy, o jehož existenci se prvně oficiálně zmiňuje v roce 1348 zákoník Karla IV. „Maiestas Carolina“, v němž král nařizuje, aby tvrz a městys Mníšek navždy zůstal majetkem koruny a byl propůjčován pouze na omezenou dobu královským manům.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - náměstí

  I druhý informační panel je na náměstí F.X.Svobody, pouze v jeho horní části, hned vedle kostela. Ten nás seznamuje s osudy školáka Káji Maříka, hrdinou románu Marie Wagnerové-Černé, píšící pod pseudonymem Felix Háj. Prostřednictvím života hlavní postavy autorka seznamuje čtenáře i se samotným městem Mníškem a místy nejvíce spjatými s Kájou Maříkem.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  O několik metrů dále stojí římskokatolický kostel sv.Václava s malým hřbitovem, o němž si přečteme informace z třetího panelu naučné stezky. Kostel nechal postavit v polovině 18.století tehdejší majitel míšeneckého panství Václav Ignác z Unvertu, na místě bývalého kostela z roku 1639.  

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - kostel sv.Václava

  Dalším zastavením na trase je nádherný barokní zámek Mníšek pod Brdy, jemuž vtiskl v letech 1656-167základní podobu a výtvarný charakter šlechtic Servác Engel z Engelsflussu.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - zámek

  Pokud je otevřený, určitě stojí za zhlédnutí. Návštěvník se zde seznámí se životem drobné šlechty a uvidí v jakých podmínkách žila ve dvacátých letech 20.století.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - zámek

  Naučná stezka odtud pokračuje po žluté značce, zpočátku mezi domky, než se stočí k velkému zámeckému rybníku. Z jeho břehů je vidět v dáli i před chvílí navštívený zámek.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  A tady je potřeba si dát pozor, po přejití lávky již nepokračujeme vlevo po žluté, ale dáme se naopak vpravo podél rybníka. Zde není naučná stezka příliš dobře značena, alespoň tedy v tuto chvíli. Po pár desítkách metrů přicházíme k 5.zastavení zvanému Felix Háj – autor Káji Maříka. Jak už název napovídá, přečteme si tu něco o životě a pobytu v Mníšku autorky knihy o Káji Maříkovi, Marii Wágnerové-Černé. Na informačním panelu je také fotka spisovatelky s jejím synem Viloušem.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  Odtud pokračujeme stále podél rybníku a jeho hráze až k hlavní silnici Skalecká, kde se napojíme na zeleně značenou trasu, které se již budeme držet až do konce naučné stezky. Po šestém zastavení pojednávajícím o zdejší přírodě, začne cesta stoupat vzhůru.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  Lesem po vrstevnici svahu nakonec dojdeme k poutnímu místu Skalka, kde naučná stezka Mníšek pod Brdy končí.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  Zde jsou umístěny dva poslední informační panely pojednávající o geologii Mníšku a okolí a o tomto nádherném poutním místu s barokní kaplí sv.Máří Magdalény, s klášterem, s poustevnou a s křížovou cestou.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy - poutní areál Skalka

  Kousek od areálu u vysokého dřevěného kříže je vyhlídka s krásným výhledem na město Mníšek pod Brdy.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy -vyhlídka na město Mníšek pod Brdy

  Zpět do města se pak můžeme vrátit stejnou cestou po zelené nebo delší procházkou lesem po červené a následně žluté trase.

  naučná stezka Mníšek pod Brdy -mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kouřim

  Kouřim

  Odpoledně-večerní výlet do Kouřimi

  Jelínkův most

  Jelínkův most

  Dvojitý skalní most, překlenující asi 9 metrů hlubokou skalní puklinu na vrchu Kotýz v CHKO Český kras.

  park Veltrusy

  park Veltrusy

  Kromě spousty zeleně, stromů a keřů zdobí Veltruský park i řada historických staveb …

  Naučná stezka Liteň - žlutá stezka

  Naučná stezka Liteň - žlutá stezka

  Naučná stezka Liteň nabízí turistům a návštěvníkům procházku nebo projížďku na kole po pozoruhodnostech městyse Liteň v okrese Beroun. Realizovala ji Atelier Svatopluk, o.p.s. v Litni v roce 2013 s podporou mikroregionu Karlštejnsko.

  BITVA-NIŽBOR festival otevřená historie.20.6.2015

  BITVA-NIŽBOR festival otevřená historie.20.6.2015

  Druhý ročník divácky úspěšné akce , zaměřené na vojenskou historii a historii obecně.20.6.2015 11h www.nizbor-bitva.estranky.cz