Karlův most

Karlův most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Karlův most patří mezi nejzářivější klenoty historické Prahy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Karlův most patří mezi  nejzářivější klenoty historické Prahy. Spolu s Pražským hradem vytváří panorama známé po celém světě. Neexistuje snad žádný turista, který navštíví Prahu, aby nezavítal na Karlův most.

  panorama Pražského hradu s Karlovým mostem

  Původně na jeho místě stál Juditin most, který nechal postavit Vladislav II. Ten v roce 1342 strhla povodeň při jarním tání ledů. Proto se začal budovat v roce 1357 již pod záštitou Karla IV. most nový. Za stavitele byl dlouho považován Petr Parléř, ale stejně tak to mohl být pražský kameník Oto (Otlin). Most byl dokončen v roce 1402. Jeho délka byla 516 metrů, šířka 9,5metru a tvořilo ho 16 oblouků.

  Karlův most

  Dokonalý vzhled získal až v letech 1707-1714, kdy bylo jeho kamenné zábradlí ozdobeno 31 sochami a sousoším. Zásluhou K.H.Borovského byl po roce 1870 přejmenován z Kamenného mostu na Karlův most.

  Karlův most

  Začátek i konec mostu zdobí věže. Na Malé Straně jsou věže dvě, větší a menší Malostranská mostecká věž.

  Karlův most

  Na straně od Starého města stojí Staroměstská mostecká věž. Z věží jsou nádherné výhledy na Karlův most, Pražský hrad a Malou Stranu.

  Karlův most

  Nyní si to lze jen stěží představit, při pohledech na davy turistů neustále korzujícími po Karlově mostě, ale dřív sloužil most i pro dopravu. Nejdřív to byla koňka, tu vystřídala elektrická tramvaj a poté dokonce i autobusy. Veřejná doprava tu fungovala až do II.světové války, automobilový provoz skončil v roce 1965 a od té doby slouží Karlův most pouze pro pěší.

  Karlův most

  Po celý den je na něm rušno. Prodejci zde nabízejí obrázky Prahy, malují se na počkání portréty, vyhrávají tu různí muzikanti a nejstarší most stojící přes řeku Vltavu si žije svým životem.

  Karlův most

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna se nachází v atraktivní části Prahy na Malé Straně a je součástí jednoho z nejkrásnějších pohledů z Karlova mostu směrem k Pražskému hradu.

  Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

  Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

  Při výletu do Prahy (vycházce) si projdeme místa spojená s životem Svatopluka Čecha a nesoucí jeho jméno. Navštívíme místa plná zeleně a klidu (Letenské sady, Stromovka) a prohlédneme si krásy secese i funkcionalismu. Začneme na Letné.

  Invalidovna (Praha)

  Invalidovna (Praha)

  Invalidovna je rozsáhlý barokní objekt původně určený na dožití vysloužilých válečných invalidů.

  Staroměstský orloj

  Staroměstský orloj

  Staroměstský orloj patří mezi nejvýznamnější české a současně i evropské technické památky.

  Staré zámecké schody a Zámecké schody

  Staré zámecké schody a Zámecké schody

  Staré zámecké schody a Zámecké schody nejsou jedny a ty samé, přesto nás oboje dovedou na Pražský hrad.