Zřícenina Děvín u Hamru na Jezeře

Zřícenina Děvín u Hamru na Jezeře

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České Švýcarsko, Lužické hory a Děčínsko

Nejbližší město

Mimoň

Nadmořská výška

435 m n. m.

Popis

Volně přístupná zřícenina hradu kousek od Hamru na Jezeře.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pro mne to byla jedna z několika zastávek na výletě do bývalého vojenského prostoru Ralsko (po stopách Dominikova výletu http://www.fototuristika.cz/tips/detail/629). Rozsáhlá zřícenina na kopci vypínající se nad Hamerským rybníkem si zaslouží být cílem i samostatného výletu. Děvín naleznete 1,5 km jihovýchodně od Hamru na Jezeře, kam jsme přijeli busem. Vrchol kopce protlačila sopečná činnost okolními pískovci, proto na něm později vzniklý hrad, nepotřeboval žádné příkopy. Uznávám, že pokud na vrchol nelezete po značené přístupové cestě, dají vám strmé srázy slušně fyzicky zabrat. Však vás také výstup o 100m výše nad okolní krajinu odmění pěkným výhledem na jezero a kraj pod Ještědem.

  Pohled z Děvína na Hamerský rybník

  výledy na jaře lemuje zelená

  Písemné zprávy dokládají existenci hradu v majetku krále Přemysla Otakara II v 13. století. Byl jedním z hradů postavených na ochranu staré obchodní cesty na sever do Lužice. Další panovník Václav II. jej postoupil roku 1283 Janovi z Michalovic a od něj jej získal vyšehradský probošt Jan. Dostavbu dříve královského hradu zajistili pozdější vlastníci z rodu Vartemberků v následujícím století (do r. 1516). Vartenberkové měli v držení velkou část zdejšího kraje, vlastnili Ralsko, Stráž, Zákupy, Mimoň nebo Tolštejn a Děvín se stal jedním ze správních center a také sídelním hradem. Hrad odolal i nájezdům husitských vojsk. V době panování Vartemberků hrad roku 1444 oblehlo žitavské vojsko, dobýt hrad se jim nepodařilo. V roce 1516 se jeho vlastníkem stali Biberštejnové, ovšem za jejich panství význam hradu klesal, ač i za nich renesanční stavební úpravy na hradu pokračovaly jeho rozšiřováním. V následujících letech se jeho majitelé střídali, během třicetileté války roku 1645 byl pobořený Švédy a pak zcela zpustnul. Zdivo si zčásti rozebrali obyvatelé obce.

  Vítejte na Děvínu ...

  Vlastní hrad tvořila hranolová věž s připojenou budovou paláce. Hradní areál neměl příkopy, dostatečnou ochranu mu poskytovaly strmé srázy. Dolní předhradí bylo dřevěné. Podél zdi vlastního hradu od něj vedla cesta k druhé bráně do horního předhradí, které bylo již kamenné. Třetí branou se procházelo do horního hradu, který chránily bašty. Přestože se z hradu dochovaly rozsáhlé zříceniny, komplikuje možnost jejich poznání fakt, že měkké pískovcové podloží i užitý stavební kámen umožňovaly velmi pronikavé změny. Kromě toho byl celý areál poškozen novověkými pokusy o těžbu železné rudy i destrukcemi skály. Dispozice byla dvojdílná. Ze zachovaného lze usuzovat na dvě stavební etapy.

  Tajemná cesta do podzemí, mříže střeží zimovičtě sedmi druhů netopýrů ...

  Při procházce po nádvořích si snadno uděláte představu o rozsáhlosti hradu. Určitě však nepřehlédnete zbytky sklepa a dvou studen. Pod zříceninou se dochovaly dvě štoly vzniklé dolováním železné rudy, v nichž každoročně přezimují netopýři. Další nepřehlédnutelné stopy tu zanechali příslušníci sovětské armády v letech 1969-1989, nápisy v azbuce „zdobí“ jak stěny tak stromy. Dnes je nikdy nedobitý hrad porostlý stromy a vládu nad ním plně převzala příroda. Uprostřed prostředního nádvoří je dokonce malé ohniště. Prostě zřícenina se vším jak má být, jen bych radila počkat s rodinným výletem, až si oblékne slušivou zelenou klenbu jarního bukového listí. Pokud si necháte výlet až na teplý letní den, můžete si ho obohatit i vykoupáním v Hamerském jezeru.

  Na nádvoří zříceniny Děvín ...

  Ačkoliv ze sedmi nejznámějších majitelů (Český král, páni z Michalovic, Vartemberkové, Biberštejnové, Milnerové, Zeidlerové a Valdštejnové) tu už těžko někoho zastihnete, jistě vám tu nějakého rytíře nebo vznešenou dámu  představivost snadno vykouzlí a možná začnete věřit i některé z místních pověstí. Nejčastěji se zmiňují o zjevení zlého rytíře, které prý opakovaně k smrti vyděsil různé hledače pokladů a noční návštěvníky zříceniny. Podle jedné z pověstí prý také vede z Děvína podzemní chodba do 6 km vzdálené obce Osečná, kde by měla ústit v místním kostele. Průzkum Děvínského podzemí v 70. letech minulého století sice tuto pověst nepotvrdil, nicméně objevil pod hradem štolu, určenou kdysi k těžbě železné rudy.

  Není divu, že tu nemuseli budovat příkopy, dolů je to pěkný sešup ... další obrázky ve fotoalbu  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jetřichovické stěny

  Jetřichovické stěny

  Klasická romantická procházka krajinou Českého Švýcarska.

  Divoká soutěska

  Divoká soutěska

  Plavba po Divoké soutěsce světem klidu, skal a zeleně.

  hora Klíč

  hora Klíč

  Jednou z nejkrásnějších dominant Lužických hor je hora Klíč.

  Vraní, Krkavčí či Havraní skály aneb 3v1

  Vraní, Krkavčí či Havraní skály aneb 3v1

  Jedno místo Lužických hor má tři názvy... Vraní, Krkavčí či Havraní skály

  jeskyně Waltro

  jeskyně Waltro

  Za druhé světové války sloužila jako úkryt pro uprchlé ruské zajatce...