dřevěná zvonice, Vyskeř

dřevěná zvonice, Vyskeř

Kategorie

Technické památky

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Dřevěná zvonice s historií sahající až do roku 1504 stojí na hřbitově v obci Vyskeř

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Obec Vyskeř se nachází na území Českého ráje asi 3km od Hrubé Skály. Již z velké dálky je viditelná podle stejnojmenného vrchu Vyskeř s kaplí sv.Anny na jeho vrcholu.

  Vyskeř

  Na úpatí tohoto vrchu se rozprostírá vyskeřský hřbitov, na kterém stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie a hned vedle něj i dřevěná zvonice.

  zvonice

  Zvonice tu stála už v roce 1504, ale tehdy to byla drobnější a nižší stavba. V počátku zřejmě nahrazovala věž, kterou toho času sousední ještě kostelík neměl.

  V roce 1506 byl zavěšen do zvonice zvon Václav. Měl průměr 75cm a vážil 227kg. V průběhu let pak byla zvonice několikrát přestavována.

  dřevěná zvonice, Vyskeř

  Největší změna proběhla v době, kdy byl do sousedního kostela Nanebevzetí Panny Marie zakoupen zvon Maria o průměru 83cm a váze 314kg. Svoji vahou však způsoboval při pohybu poruchy zdiva kostela a tak bylo rozhodnuto, že bude zavěšen do zvonice vedle zvonu Václav. Proto byla kolem roku 1750 zvonice zvětšena a zvýšila se i její výška.

  dřevěná zvonice, Vyskeř

  Světové války však zvonici o oba zvony připravily. Nejdříve byl za 1.světové války v roce 1916 zrekvírován a rozbit zvon Maria. Za 2.světové války byl odvezen v roce 1942 i zvon Václav. Ten se ale podařilo po válce v Praze najít a v neporušeném stavu putoval zpět. Zavěšen byl na věž nového vyskeřského kostela, kde je dodnes.

  dřevěná zvonice, Vyskeř

  Dřevěná zvonice je stupňovitá stavba s osmibokým půdorysem, jejíž základem je štenýřová konstrukce. Spodní části obvodových zdí jsou roubené. Ve zvonové části je opláštěná svislými prkny.

  dřevěná zvonice, Vyskeř

  Poslední opravy na zvonici proběhly v letech 2000-2001, kdy byly vyměněny poškozené základové trámy a dřevěná konstrukce ošetřena ochranným nátěrem.

  dřevěná zvonice, Vyskeř

  Po prohlídce zvonice můžete poté pokračovat podél hřbitova na úpatí kopce. Tam začíná křížová cesta, která vás zavede až na jeho vrchol ke kapli sv. Anny a k nádherným výhledům na okolní krajinu.

  vrch Vyskeře

  A mapka pro lepší orientaci

  mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Židovský hřbitov v Turnově

  Židovský hřbitov v Turnově

  Stařičký židovský hřbitov si zachovává své tajemno i usurpovaný dálnicí

  Přírodní památka Svatá Anna

  Přírodní památka Svatá Anna

  Na zalesněném vrcholku nad obcí Ostružno a Dolní Lochov se ukrývá kaple sv.Anny z roku 1670.

  Zastavení u modrého pole

  Zastavení u modrého pole

  Pohádkově modré pole působí neskutečně v české krajině ...

  rozhledna Kopanina

  rozhledna Kopanina

  Rozhledna utajeně skrytá v lese, ale s úžasnými výhledy do okolní krajiny.

  rozhledna Dubecko

  rozhledna Dubecko

  Z rozhledny Dubecko jsou nádherné kruhové daleké výhledy na Český ráj, hrad Trosky, Bezděz, Kozákov, ale také na vzdálenější Jizerské hory a Krkonoše.