Braunovy sochy v KUKSU

Braunovy sochy v KUKSU

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Adršpašsko a Broumovsko

Nejbližší město

Jaroměř

Popis

Braunovi barokní sochy cností a neřestí u hospitalů v Kuksu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na tento výlet jsem se už hrozně dlouho těšila, vlastně už od školy, kdy nám o  nejvýznamnějším soboru barokních soch v Čechách, vyprávěla učitelka v dějinách umění. Samotné návštěvě Kuksu předcházela prohlídka Braunova Betlému v nedalekém lese, která mne hluboce zklamala. O to víc mne mile překvapila procházka po samotném Kuksu. Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř.

  Rozsáhlý barokní komplex dal postavit majitel panství František Antonín Špork (německy Sporck) v letech 1692–1724. Do roku 1694 byly postaveny lázně, ve své době jedny z nejvýstavnějších v Čechách. Roku 1702 bylo postaveno divadlo a závodiště, 1704 lázeňský dům a domy pro hosty, v letech 1707-1716 špitální kostel a hospital Milosrdných bratří se zahradou. V letech 1720-1724 přibyl nový lázeňský dům a Dům filosofů s knihovnou ... prostě to tu žilo! Sochařskou výzdobou areálu pověřil Matyáše Bernarda Brauna, který vytvořil soubor Ctností a Neřestí čitající 22 kusů a k tomu jsou přidány v parku sochy další. Ze zámku a lázní na levém břehu Labe se do dnešní doby dochovalo pouze kaskádové schodiště k Labi a hostinec s původním názvem U Zlatého slunce.

  Detail výzdoby schodiště, prý ti ldysoï při slavnostech teklo místo vody víno ...

  Na pravé straně Labe se do dneška dochoval hospital s kostelem Nejsvětější Trojice, postavený podle projektu italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. V kostele je řada vynikajících obrazů, dříve připisovaných Petru Brandlovi a celé dobové zařízení, v kryptě je hrobka Šporkovy rodiny a dřevěný krucifix od M. B. Brauna z roku 1726. Pozornost návštěvníků si jistě právem zaslouží i  Lékárna U granátového jablka (1743), jež je druhou nejstarší zachovalou barokní lékárnou ve střední Evropě.

  Interiér lékarny U granátového jablka

  Prostor před průčelím kostela nejsvětější Trojice a hospitalu zdobí unikátní sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna, zobrazující alegorie Ctností a Neřestí, které vznikaly v letech 1712 - 1731.

  Mezi ctnostmi přistavěných k zahradní zídce před levým křídlem špitálu najdete: to vpředu Anděl blažené smrti, za ním pak následují Ctnosti: Víra s křížem, Naděje s toužebným zrakem vzhůru, Láska coby matka, Trpělivost s beránkem, Moudrost hledící do poučné minulosti i nadějné budoucnosti, Statečnost s maršálskou holí, Cudnost se zastřenou tváří a párkem hrdliček, Pilnost opřená o úl, Štědrost s rohem hojnosti, Upřímnost se srdcem na dlani a slepá Spravedlnost. Dvanáctá ze Ctností - Střídmost - byla kdysi přenesena na nádvoří, kde se s ní setkáme.

  Tolik smutku , že i kámen by se ustrnul ....

   Naopak neřesti umístěné na podstavcích před západní částí severní fronty špitálu představují: V popředí stojí plačící Anděl žalostné smrti. Pak následují: Pýcha s pávem u nohou, Lakomství s měšci peněz a truhlou pokladů, Smilstvo ješitně se vzhlížející v zrcadle, Závist se vzteklým psem, mlsné Obžerství s tučným vepřem, vzteklý Hněv s medvědem, Lenost spící na oslu, Zoufalství vrážející si dýku do prsou, Pomluva s vyplazeným jazykem a Lstivost ve škrabošce s liškou u nohou. Poslední z Neřestí - křivopřísežný Podvod - se na první pohled liší od předcházejích, pochází až z 80. let 19. století od rakouského sochaře Seelinga.

  Detail sochy až pžekvapuje svou živostí ...

  Terasu zdobí alegorie osmera Blahoslavenství (po r. 1712). Vyjdeme-li po pravé straně terasy vzhůru, stopujeme postavy od západu k východu v tomto pořádku: Blahoslavení čistého srdce se srdcem ve vyzdvižené pravici, Blahoslavení, kteří trpí pro spravedlnost nesoucí kříž na rameni, Blahoslavení, kteří lační po spravedlnosti s váhami v ruce, Blahoslavení chudí duchem s korunou a kalichem, Blahoslavení pokojní v brnění, Blahoslavení milosrdní s dítkem a Blahoslavení lkající v opoře o kříž. Středovou sochou tearasy je Náboženství před ní stojí empírová váza coby průduch chodby k hrobce pod terasou.

  Pohled do Hrobky

  Focení soch chce mít správné světelné podmínky, na které jsem bohužel neměla čas čekat, takže věřím, že při tom správném světle, by se dalo vykouzlit mnoho lepších záběrů. I tak jsem měla radost z focení něčeho co předemnou neutíkalo a nebálo se o to, jak bude na fotkách vypadat. Kamenné dámy, které dnes zdobí průčelí Hospitálu, jsou narozdíl od soch v Braunova Betlému ve velmi slušném stavu, však ony jsou také jen novodobé kopie a originál braunovi sochy jsou ukryty uvnitř budovy v Lapidáriu (v bývalém hlavním nemocničním sále). Další sochy jsou rozmístěny v barokní zahradě jižně od hospitalu: středovou cestu zahrady zaujímá třináct již silně oprchalých soch svobodných umění, živlů a ročních dob z roku 1701, zbytek souboru trpaslíků (kolem 1713), Velký a Malý křesťanský bojovník (původně z Nového lesa od Braunova betlému - měla podle pověsti zpodobnit samotného hraběte Šporka ) a z Betléma přenesený anděl Gloria (1731) a svatý Jeroným (1733) od A. Brauna. Pokud si bebudete jisti, která socha koho představuje a vaše představivost Vám sama nenapoví, najdete dobrého rádce na infocedulích.

  Originály Braunových soch jsou ukryty pod střechou

  Když si budete chtít trošku protáhnout nohy můžete se z Kuksu vydat pěšky k cca 3km vzdálenému Braunovu Betlému  třeba po žluté a zase zpět třeba po tur. červené, jinak je zde vyznačen i prohlídkový okru na kterém narazíte na krásné novodobé pískovcové plastiky, mající vztah k víře ... to si pro sebe objevíte jednotlivá zastavení Křížové cesty 21.století (mně se to nepovedlo, neb jsme o nich dopředu nevěděli a tak nam na ně nevyšel čas, tak už se na ně těším příště, jak si to s foťákem a psisky pěkně projdu).

  Že jste čekali fotky soch, ale jo, jsou tu ... jen si za nimi musíte vlést do fotogalerie - fotoalba :-)

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zastavení se Smečkou v Trutnově

  Zastavení se Smečkou v Trutnově

  Zastavení s nevšední zvířecí smečkou na Trutnovském náměstí.

  Ostaš

  Ostaš

  Výstup na stolovou horu Ostaš.

  Hrad Skály alias "Bišík"

  Hrad Skály alias "Bišík"

  Romantická procházka na zříceninu s vyhlídkou.

  Broumovské stěny a Ruprechtický Špičák

  Broumovské stěny a Ruprechtický Špičák

  Krásná a poměrně náročná cesta po Broumovských stěnách od Hvězdy po Korunu-po hřebenech.

  Stolová hora Ostaš

  Stolová hora Ostaš

  Při výletu na stolovou horu Ostaš, která se vypíná mezi Broumovskými stěnami a Adršpašsko-teplickým skalním městem lze spatřit pěkné pískovcové skalní útvary a pokochat se skvělými a za dobrého počasí i dalekými výhledy...