hrad Kostomlaty (Sukoslav)

hrad Kostomlaty (Sukoslav)

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Bílina

Nadmořská výška

459 m n. m.

Popis

Jedna z nejkrásnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Je jednou z nejkrásnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás. Nachází se v bezprostřední blízkosti stejnojmenné obce asi 10km od Teplic. Někdy se též užívá název Sukoslav.

  hrad Kostomlaty

  První zmínky o existenci tohoto gotického hradu jsou z doby kolem roku 1333. Byl postaven v místě bývalého slovanského hradiště. V roce 1334 se ho pokoušel dobýt známý husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Hrad změnil během své existence několikrát majitele a od konce 16.století se uvádí již jako pustý.

  hrad Kostomlaty

  Na hrad se lze dostat buď z vesnice Kostomlaty pod Milešovkou nebo od začátku NS Bučina, kde je malé parkoviště. My jsme zvolili první variantu, která je o něco delší. Projdeme vesničkou a napojíme se na zelenou TZ. Po chvilce jsme v lese. Mírné stoupání vystřídá v závěrečné části těsně před hradem prudký kopec. To už na nás pomalu začínají vykukovat první pozůstatky tohoto hradu.

   hrad Kostomlaty

  U brány nás vítá obligátní cedule se vstupem na vlastní nebezpečí, na kterou jsou už pravidelní návštěvníci zřícenin zvyklí a ani už nikoho nepřekvapí. Vstupujeme dovnitř poměrně zachovalou vstupní branou s okrouhlou věží a hned je patrné, že tato zřícenina je daleko zachovalejší a i větších rozměrů, než většina ostatních zřícenin Českého středohoří.

  hrad Kostomlaty

  Ty byly většinou stavěny na vyvýšených skalnatých ostruzích, a tak jejich rozměry byly dosti omezené. Hrad Kostomlaty je naopak postaven na zalesněném kopci. Kromě již zmíněné vstupní brány se zachovalo částečně obvodové zdivo bývalého paláce se dvěma válcovými věžemi. Na několika místech jsou dřevěné opory proti případnému zřícení zdiva, ale pokud nebudete vyloženě lézt po hradbách, tak by žádné nebezpečí nemělo hrozit.

  hrad Kostomlaty

  Uvnitř velkého prostoru zříceniny je příjemné posezení a v této atmosféře, obklopeni vysokými hradbami, můžete vzpomenout na pověst o zdejším bloudění ducha se znamením černého kalicha na čele. Možná ho i spatříte, když se nenápadně kouknete do okna věže u vstupní brány…

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  štola Stradonice

  štola Stradonice

  Štola Stradonice o délce asi 120 metrů je oblíbeným zimovištěm ohrožených druhů netopýrů.

  Vrchol Raná

  Vrchol Raná

  Přijeli jsme pod vrchol Raná, pěšky se vydali na vrchol, kde nás bohužel zastihl déšť, ale jinak nádhera . Ráj větroňů.

  Kamýk

  Kamýk

  Na strmé čedičové skále nad obcí Kamýk se nachází stejnojmenná zřícenina bývalého gotického hradu.

  Litoměřice-skála Kočka

  Litoměřice-skála Kočka

  Malý kousek od Litoměřic se nachází skalný útvar Kočka.Zvlášťní a hezká podívaná .

  hrad Džbán

  hrad Džbán

  Skromné pozůstatky hradu Džbán se nachází na Rakovnicku nedaleko Mutějovic.