Letohrádek Hvězda

Letohrádek Hvězda

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Letohrádek Hvězda je jedna z nejpozoruhodnějších renesančních staveb v Čechách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Letohrádek Hvězda se nachází ve čtvrti Liboc na Praze 6, uvnitř obory Hvězda.

  Letohrádek Hvězda

  Přijít k němu lze tedy pouze skrz tuto oboru. Ta má několik volně přístupných vchodů. K nejpoužívanějším patří hlavní vchod z břevnovské strany od Vypichu.

  Letohrádek Hvězda - vchod do obory Hvězdy

   Dost návštěvníků a také sportovců, kteří si chodí do obory zaběhat, využívá další vchod z Libocké strany.

  Letohrádek Hvězda - vchod do obory Hvězdy

  Obora tu už existuje od roku 1530, kdy ji zřídil v místě Malejova lesa král Ferdinand I. Později byla celá obora ještě obestavěna kamennou zdí.

  Letohrádek Hvězda - obora Hvězda

  Uvnitř obory pak nechal postavit jeho syn Ferdinand Tyrolský podle vlastního návrhu letohrádek, jednu z nejpozoruhodnějších renesančních staveb v Čechách.

  Letohrádek Hvězda

  Ferdinand Tyrolský byl velice osvícený a vzdělaný člověk, jehož velkým zájmem byla právě architektura a je možné, že se touto stavbou chtěl vyrovnat svému otci, který nechal postavit pro svoji choť Letohrádek královny Anny.

  Letohrádek královny Anny
  Letohrádek královny Anny

  Půdorys letohrádku Hvězda tvoří magická šesticípá hvězda. Tímto tvarem se řadí letohrádek mezi tkz.filosofické stavby, ztělesňující matematické vztahy, názory na podobu vesmíru apod.

  Letohrádek Hvězda

  Tento tvar hexagramu symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie. Velkou úlohu stavby sehrává také tématika přírodních živlů. Živel země představuje podzemí letohrádku, voda jeho přízemí, první patro patří vzduchu a druhé ohni.

  Letohrádek Hvězda

  Od charakteru jednotlivých živlů se pak odvíjí i štuková výzdoba. Klenbu zdobí 334 polí s ornamenty a figurami na motivy řecké mytologie a řeckých a římských dějin. Ve druhém patře se nachází velký Hodovní sál s mozaikovou podlahou.

  Letohrádek Hvězda

  Poklidné místo letohrádku Hvězda zažilo i rušnější chvilky. V roce 1620 bylo svědkem památné bitvy na Bílé Hoře, kdy u zdi obory padlo na 6000 Moravanů. Během třicetileté války (1618-1648) zpustošily letohrádek švédská vojska. Opět ho obnovil v roce 1652 Ferdinand III.

  Letohrádek Hvězda

  Dnešní podobu získal letohrádek Hvězda po roce 1918 při rekonstrukci pod vedením architekta P.Janáka. V roce 1962 byl zařazen na seznam národních kulturních památek.

  Letohrádek Hvězda

  Letohrádek je otevřen pro veřejnost v turistické sezóně od dubna do října. Uvnitř je k vidění stálá expozice o stavebním vývoji letohrádku nebo model bitvy na Bílé Hoře, ztělesněný malými cínovými vojáčky. Konají se zde také pravidelné sezónní výstavy a ve druhém patře i hudební koncerty a společenské akce.

  Letohrádek Hvězda

  Samotná obora Hvězda je volně přístupná po celý rok, čehož využívá mnoho Pražanů i turistů k procházkám a ke sportovním aktivitám.

  Letohrádek Hvězda

  Každoročně se také koná na travnaté pláni před oborou již tradiční rekonstrukce bitvy na Bílé Hoře za účasti vojáků z celé Evropy. Tato velkolepá podívaná určitě stojí za zhlédnutí a lze ji jen doporučit. Malá ochutnávka z 8.ročníku je ke shlédnutí zde:

  Bitva na Bílé Hoře – 1.část 
  Bitva na Bílé Hoře – 2.část
  Bitva na Bílé Hoře – 3.část
  Bitva na Bílé Hoře – 4.část
  Bitva na Bílé Hoře – 5.část
  Bitva na Bílé Hoře – závěrečné představení účastníků

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hřbitov Vyšehrad a Slavín

  hřbitov Vyšehrad a Slavín

  Součást národní kulturní památky Vyšehrad s hroby nejslavnějších a nejznámějších českých osobností.

  Invalidovna (Praha)

  Invalidovna (Praha)

  Invalidovna je rozsáhlý barokní objekt původně určený na dožití vysloužilých válečných invalidů.

  Krannerova fontána (kašna)

  Krannerova fontána (kašna)

  Novogotický pomník císaře Františka I. kombinovaný s kašnou a fontánou.

  Staroměstský orloj

  Staroměstský orloj

  Staroměstský orloj patří mezi nejvýznamnější české a současně i evropské technické památky.

  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Zahájení nově otevřeného Blešího trhu v Praze 7, Holešovicích, 8:00 - 16:00 dne 13.5.2016. Vstup zdarma, toalety zdarma. Dopravní dostupnost 50m tramvaj, 200m autobus, 500m metro. Tel: 721740407, email: blesak-holesovice@seznam.cz