U obce Jesenice na Příbramsku, nedaleko Sedlčan, se nachází zajímavá křížová cesta. Je nejstarší ze tří křížových cest, které se v této oblasti vyskytují.
Podle farní kroniky vznikla kolem roku 1836. Je tvořena dnes již trošku vzácnými vysokými kamennými kříži, čímž se podobá nedaleké křížové cestě v Počepicích.
Podobné mají i obrázky zhotovené podle námětů dětí základní školy v Jesenicích, umístěné ve výklencích křížů a vyobrazující poslední cestu Ježíše Krista.
Liší se ale počtem křížů, Jesenická křížová cesta má totiž trochu netradičně 17 křížů.
Poprvé byla opravována v roce 1913, kdy se narovnávaly spadlé kříže, odstraňoval mech z jejich povrchu a před každým křížem se udělal stupínek.
Druhá renovace křížové cesty proběhla v roce 2004. Kromě ošetření kamenných křížů byly zhotoveny místo dvou zničených křížů dva nové, do výklenků křížů se vsadily kreslené obrázky poslední cesty Ježíše Krista a za spolupráce místních občanů se uklidilo a vyčistilo okolí křížové cesty.
Vše se završilo 12.září 2004 slavnostním vysvěcením.
V roce 2005 pak vznikla krátká, asi 700m dlouhá naučná stezka kopírující tuto křížovou stezku. Obsahuje celkem 5 zastavení s informačními tabulemi.
První je umístěna hned na začátku křížové cesty u kostela Nejsvětější Trojice a seznamuje především s jeho historií a stavebním vývojem.
Z druhé a třetí infotabule se dozvídáme o zdejším významném faráři Antonínem Legem, jeho životní náplní a o jeho včelařské vášni.
Čtvrté zastavení vysvětluje tradici křížových cest, proč vznikaly a co symbolizovaly.
Poslední infotabule pojednává o křížové cestě v minulém století, o jejím úpadku i znovuzrození.
Křížová cesta začínající od místního kostela Nejsvětější Trojice a končící na vršku Kalvárie je turisticky nenáročná a vhodná prakticky pro každého.
Během cesty je možné posedět na lavičce nebo si vychutnávat výhled na okolní krajinu.
A na závěr mapka křížové cesty v Jesenici.