Metronom na Letné

Metronom na Letné

Kategorie

Technické památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Metronom, kyvadlo, stroj času, několik názvů pro pohyblivé umělecké dílo stojící v Praze na okraji Letenských sadů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pokud vyjdeme z Pařížské ulice a jdeme směrem k Čechovu mostu, upoutá naši pozornost na horizontu Letenských sadů obrovské pohybující se kyvadlo. Též zvané metronom a podle autora samotného díla dokonce stroj času.

  Metronom na Letné

  I když se nejvíce ujal název metronom, a to hlavně podle podoby s Mälzelovým metronomem, přeci jenom to není až tak přesné označení, neboť mechanická konstrukce je zcela jiná.

  Metronom na Letné

  Metronom byl vyroben u příležitosti Všeobecné československé výstavy společností ČKD Racionalizace podle návrhu profesora Vratislava Nováka.

  Metronom na Letné

  Základ tvoří trojúhelníková konstrukce nesoucí 25 metrů dlouhé kyvadlo s výkyvem šedesáti stupňů. Rovnováhu zajišťuje dvoutunové vahadlo. Celý metronom váží kolem 7 tun a vzhledem k této váze, musel být na podstavec dopraven pomocí helikoptéry.

  Metronom na Letné

  Poprvé se pak kyvadlo metronomu rozhýbalo 15.5. 1991.

  Metronom na Letné

   A zřejmě si Pražané oddechli, že na ně z hůry letenských sadů nekouká něco podobného jako v padesátých letech minulého století. To byl na stejném místě v roce 1955 odhalen kolosální 17 tisíc tun vážící pomník sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Největší skupinové sousoší v Evropě, lidově nazývané Fronta na maso, bylo vysoké přes 15m a dlouhé kolem 22m. V čele sousoší byl  Stalin, zprava za ním stáli zástupci československého lidu (dělník, pracující žena v zemědělství, technik a vojín), zleva zástupci Sovětského svazu (praporečník, mičurinec, kolchoznice a rudoarmějec). Okolí pomníku bylo osázeno stromy a keři z Gruzie, rodiště Stalina. Naštěstí tam pomník vydržel pouhých 6let, kdy vyšly najevo jeho zločiny proti vlastnímu národu a pomník byl odstraněn.

  Metronom na Letné
  archivní foto (zdroj Google)

  Poté na tomto místě nic nestálo. Podstavec, na kterém byl Stalinův pomník a nyní metronom, sloužil chvíli jako skladiště, později jako rockový klub nebo i sídlo soukromé rozhlasové stanice. Teď je v docela dezolátním stavu a stále není vyřešeno, co s ním bude v budoucnu.

  Metronom na Letné

  Okolí využívají skejťáci a bruslaři, kteří zde na hladkém povrchu trénují. A zřejmě i oni chtěli přispět nějakým dílem k vylepšení poněkud zanedbaného místa a vyzdobit přívodní elektrický kabel mnoha botami. V čem šli asi pak domů…    

  Metronom na Letné

  Od metronomu je pěkný pohled na Prahu, na tekoucí Vltavu a pražské mosty.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Čertovka na Kampě

  Čertovka na Kampě

  Čertovka se nachází v jedné z nejmalebnějších, ale i nejtajemnějších částí Prahy, na Malé Straně.

  Pařížská ulice

  Pařížská ulice

  Nejdražší a nejluxusnější ulice v Praze i v České republice, patřící i mezi dvacítku nejdražších ulic na světě.

  Královská cesta

  Královská cesta

  Královskou cestou se nazývá historická trasa v centru Prahy, kterou projížděli nastávající čeští králové ke své korunovaci.

  Invalidovna (Praha)

  Invalidovna (Praha)

  Invalidovna je rozsáhlý barokní objekt původně určený na dožití vysloužilých válečných invalidů.

  hřbitov Vyšehrad a Slavín

  hřbitov Vyšehrad a Slavín

  Součást národní kulturní památky Vyšehrad s hroby nejslavnějších a nejznámějších českých osobností.