Staré zámecké schody a Zámecké schody

Staré zámecké schody a Zámecké schody

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Staré zámecké schody a Zámecké schody nejsou jedny a ty samé, přesto nás oboje dovedou na Pražský hrad.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na Pražský hrad lze přijít z několika stran. Tou nejfrekventovanější je cesta z Malé Strany, a to buď po Starých zámeckých schodech, nebo po Zámeckých schodech. Nejsou to jedny a ty samé schody jak si někteří myslí.

  Staré zámecké schody

  Staré zámecké schody se nachází v těsné blízkosti stanice metra Malostranská na Klárově, v ulici Pod Bruskou. Stály tu již v 16. století. Jejich název Staré zámecké schody je používán od roku 1829 a je zřejmě odvozen od Staré cesty, která vedla nad hrad souběžně již v 9. století.

  Staré zámecké schody

  Schody prošly za svou dobu existence několika rekonstrukcemi. Poslední proběhla v roce 2009, kdy zde byl proveden i archeologický výzkum.

  Staré zámecké schody

  Celé schodiště je dlouhé asi 150m a má 121 schodů. Po obou stranách jsou zdi. Vyšší pravá zeď sousedí se svahem, kde se nachází Svatováclavská vinice s Richterovou vilou.

  Svatováclavská vinice  Svatováclavská vinice

  Levá nižší zeď s přilehlou Fürstenberskou zahradou.

  Staré zámecké schody

  V horní části schodů byl v roce 2009 odhalen pomník českého vlastence a písničkáře Karla Hašlera, který byl umučen německými okupanty.

  Staré zámecké schody

  Staré zámecké schody končí u východní brány Pražského hradu, kde se nachází vyhlídková terasa, odkud jsou krásné výhledy na Prahu.

  Staré zámecké schody

  Pak již zbývá projít kolem hradní stráže do Jiřské uličky a samotného areálu hradu.

  hradní stráž na konci Starých zámeckých schodů

   
  Zámecké schody nás naopak přivedou na Hradčanské náměstí a k hlavní Matyášově bráně Pražského hradu. Vedou také z Malé Strany a jsou prodloužením Thunovské ulice ležící hned vedle Malostranského náměstí. Velkou „konkurencí“ Zámeckých schodů je historicky velice známá a oblíbená Nerudova ulice, vedoucí s ní souběžně k Pražskému hradu.

  Zámecké schody

  Zámecké schody jsou velice romantickým zákoutím staré Prahy. Byly postaveny v roce 1278 poté, co Přemysl Otakar II. nechal upravit hradní opevnění. Později byly ještě rozšířeny a říkalo se jím Stupně. Poté teprve nesly název Zámecké schody, který se nakrátko změnil na Nové zámecké schody (někdo tento název používá dodnes), aby se v roce 1870 název vrátil opět na Zámecké schody.

  Zámecké schody

  Na schodech byl dříve velmi rušný provoz. I díky tomu byly často v obležení organizovaných skupin žebráků. V okolí stála středověká zástavba, která ale byla v období husitství zničena.

  Zámecké schody

   V současné době jsou v dolní části schodů kamenné obchůdky nabízející nejrozličnější suvenýry spojené s tématikou Prahy.

  Zámecké schody

  Schody pak lemuje z jedné strany vysoká zeď s výklenky, ve kterých měl kolem roku 1722 sochař Ferdinand Maxmilián Brokof plasticky znázornit křížovou cestu. Nikdy však k jeho uskutečnění nedošlo.

  Zámecké schody

  Na samém konci schodů, ještě před odbočením k hlavní vstupní bráně hradu, se naskýtá jeden z nejkrásnějších výhledů na Prahu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel sv.Fabiána a Šebestiána

  kostel sv.Fabiána a Šebestiána

  Kostel sv.Fabiána a Šebestiána patrně založil již v roce 922 kníže Boleslav II.

  Karlův most

  Karlův most

  Karlův most patří mezi nejzářivější klenoty historické Prahy.

  rotunda sv.Kříže

  rotunda sv.Kříže

  Románská rotunda sv.Kříže je jednou ze tří rotund, které se v Praze do dnešní doby dochovaly.

  Werichova vila

  Werichova vila

  Werichova vila se nachází na malebném ostrůvku Kampa na Malé straně.

  Hradčanská radnice

  Hradčanská radnice

  Dům bývalé Hradčanské radnice s č.p. 173, stojí v dolní části Loretánské ulice nedaleko Pražského hradu.