Staré zámecké schody a Zámecké schody

Staré zámecké schody a Zámecké schody

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Staré zámecké schody a Zámecké schody nejsou jedny a ty samé, přesto nás oboje dovedou na Pražský hrad.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na Pražský hrad lze přijít z několika stran. Tou nejfrekventovanější je cesta z Malé Strany, a to buď po Starých zámeckých schodech, nebo po Zámeckých schodech. Nejsou to jedny a ty samé schody jak si někteří myslí.

  Staré zámecké schody

  Staré zámecké schody se nachází v těsné blízkosti stanice metra Malostranská na Klárově, v ulici Pod Bruskou. Stály tu již v 16. století. Jejich název Staré zámecké schody je používán od roku 1829 a je zřejmě odvozen od Staré cesty, která vedla nad hrad souběžně již v 9. století.

  Staré zámecké schody

  Schody prošly za svou dobu existence několika rekonstrukcemi. Poslední proběhla v roce 2009, kdy zde byl proveden i archeologický výzkum.

  Staré zámecké schody

  Celé schodiště je dlouhé asi 150m a má 121 schodů. Po obou stranách jsou zdi. Vyšší pravá zeď sousedí se svahem, kde se nachází Svatováclavská vinice s Richterovou vilou.

  Svatováclavská vinice  Svatováclavská vinice

  Levá nižší zeď s přilehlou Fürstenberskou zahradou.

  Staré zámecké schody

  V horní části schodů byl v roce 2009 odhalen pomník českého vlastence a písničkáře Karla Hašlera, který byl umučen německými okupanty.

  Staré zámecké schody

  Staré zámecké schody končí u východní brány Pražského hradu, kde se nachází vyhlídková terasa, odkud jsou krásné výhledy na Prahu.

  Staré zámecké schody

  Pak již zbývá projít kolem hradní stráže do Jiřské uličky a samotného areálu hradu.

  hradní stráž na konci Starých zámeckých schodů

   
  Zámecké schody nás naopak přivedou na Hradčanské náměstí a k hlavní Matyášově bráně Pražského hradu. Vedou také z Malé Strany a jsou prodloužením Thunovské ulice ležící hned vedle Malostranského náměstí. Velkou „konkurencí“ Zámeckých schodů je historicky velice známá a oblíbená Nerudova ulice, vedoucí s ní souběžně k Pražskému hradu.

  Zámecké schody

  Zámecké schody jsou velice romantickým zákoutím staré Prahy. Byly postaveny v roce 1278 poté, co Přemysl Otakar II. nechal upravit hradní opevnění. Později byly ještě rozšířeny a říkalo se jím Stupně. Poté teprve nesly název Zámecké schody, který se nakrátko změnil na Nové zámecké schody (někdo tento název používá dodnes), aby se v roce 1870 název vrátil opět na Zámecké schody.

  Zámecké schody

  Na schodech byl dříve velmi rušný provoz. I díky tomu byly často v obležení organizovaných skupin žebráků. V okolí stála středověká zástavba, která ale byla v období husitství zničena.

  Zámecké schody

   V současné době jsou v dolní části schodů kamenné obchůdky nabízející nejrozličnější suvenýry spojené s tématikou Prahy.

  Zámecké schody

  Schody pak lemuje z jedné strany vysoká zeď s výklenky, ve kterých měl kolem roku 1722 sochař Ferdinand Maxmilián Brokof plasticky znázornit křížovou cestu. Nikdy však k jeho uskutečnění nedošlo.

  Zámecké schody

  Na samém konci schodů, ještě před odbočením k hlavní vstupní bráně hradu, se naskýtá jeden z nejkrásnějších výhledů na Prahu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Dětský ostrov, Praha

  Dětský ostrov, Praha

  Dětský ostrov u Janáčkova nábřeží v Praze na Smíchově vytváří sportovní zázemí pro všechny věkové skupiny dětí.

  Smíchovská synagoga

  Smíchovská synagoga

  Smíchovská synagoga je po Jeruzalémské a Španělské synagoze třetí nejmladší v Praze.

  kubistický kiosek, Praha

  kubistický kiosek, Praha

  Kubistický kiosek je kulturní památkou a dodnes opravdovou funkční raritou.

  Anežský klášter

  Anežský klášter

  O založení Anežského kláštera se zasloužila členka královské dynastie Přemyslovců sv.Anežka.

  Zpívající fontána, Pražský hrad

  Zpívající fontána, Pražský hrad

  Bohatě zdobená renesanční Zpívající fontána se nachází před Letohrádkem královny Anny.