Proudy (Čůrající fontána)

Proudy (Čůrající fontána)

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Dílo známého kontroverzního umělce Davida Černého (Entropa, Růžový tank, Miminka na TV Žižkov...)

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Řekne-li se jméno David Černý, mnohým to ještě moc neřekne. Zmíníme-li Růžový tank na Smíchově, Černá miminka lezoucí na Žižkovský vysílač nebo asi nejznámější provokativní dílo Entropa, instalované v době našeho předsednictví EU v bruselské budově Rady EU, napoví to už více.

  Miminka z Žižkovského vysílače

  Autorem všech těchto výtvorů je právě David Černý, český umělec, tvůrce kontroverzních a provokativních plastik. Podobných věcí má tento umělec na svědomí více. Třeba sochu Viselec, zavěšeného muže za jednu ruku na střeše. Možné k vidění v Husově ulici na Praze 1. 

  Viselec v Husově ulici

  Žertovnou plastiku Kůň v pasáži paláce Lucerna, představující sv.Václava sedícího na břiše svého mrtvého koně.

  sv.Václav sedící na břiše svého mrtvého koně.

  Červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory v prostorách železničního depa v Praze na Smíchově nebo Hostinu obrů v Liberci, kdy na autobusové zastávce  v podobě stolu jsou liberecké párky, propíchnutá hlava, půllitr a žejdlík.

  Červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory   Červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory

  Při cestě z Klárova na Kampu lze narazit na další dílo Davida Černého. Nachází se ve dvoře Hergetovy cihelny v Cihelné ulici, kde je i restaurace a muzeum Franze Kafky.

  Proudy (Čůrající fontána)

   Uprostřed dvora je umístěno dílo Proudy nebo též zlidovělý název Čůrající fontána. Jedná se o dvě bronzové postavy mužů o výšce 210cm stojící v jezírku s vodou ve tvaru České republiky.

  Proudy (Čůrající fontána)

  Jejich střední část v oblasti hýždí je pohyblivá a ovládaná elektronicky. Umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody dopadající do jezírka píše písmena. Nastaveno je psaní citátů. Můžete si však nechat napsat i nějaké svoje slovo, pokud pošlete SMS na číslo 724 370 770, čímž přeprogramujete původní nastavení.

  Proudy (Čůrající fontána)

  I proto se u fontány neustále tísní turisté, snaží se číst písmena z hladiny jezírka a fotografují se u tohoto atraktivního uměleckého díla.

  Proudy (Čůrající fontána)

  Mnohým však vrtá hlavou, proč postavy čůrají na vlastní zemi. Obzvláště to nechápou američtí turisté, jejichž vlastenectví a oddanost vlastní zemi je pověstná.

  Proudy (Čůrající fontána)

   Sám autor David Černý to vysvětluje: „Metropole východní Evropy se poznají podle toho, že se tu dospělí muži v různých stupních opilosti nerozpakují močit na ulici. Čím více jsme na východ, tím nižší hladina alkoholu v krvi stačí. Západoevropské metropole se chlubí fontánami, na kterých čůrají roztomilí chlapečci, my máme muže, k tomu živé. Malá potřeba je i gestem agrese a značkování teritoria. Škoda, že to naše je tak malé…“

  Proudy (Čůrající fontána)

  A k tomu už není co dodávat. Snad jen to, že se již chystá jeho další kontroverzní dílo, které by mělo být vystaveno v novém multifunkčním Copa centru u stanice metra Národní třída. Počkejme si…

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  mohyla na Bílé Hoře

  mohyla na Bílé Hoře

  Jedno z nejosudovějších míst české historie, které se zapsalo černým písmem do dějin našeho národa.

  Mánesův most

  Mánesův most

  Přes Vltavu vede v Praze poměrně dost mostů. Tím devátým v pořadí po proudu řeky je Mánesův most…

  chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanech

  chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanech

  Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice představuje unikátní památku ruské architektury a malířství.

  budova Ministerstva průmyslu a obchodu

  budova Ministerstva průmyslu a obchodu

  Působivá monumentální budova ozdobená více jak 120 sochami a prosklenou večer svítící kopulí.

  Poznání staré Prahy v našich vozech Ford T -Pragueoldcar.com

  Poznání staré Prahy v našich vozech Ford T -Pragueoldcar.com

  Poznejte Prahu stylově ve starobylých vozech Ford T