Proudy (Čůrající fontána)

Proudy (Čůrající fontána)

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Dílo známého kontroverzního umělce Davida Černého (Entropa, Růžový tank, Miminka na TV Žižkov...)

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Řekne-li se jméno David Černý, mnohým to ještě moc neřekne. Zmíníme-li Růžový tank na Smíchově, Černá miminka lezoucí na Žižkovský vysílač nebo asi nejznámější provokativní dílo Entropa, instalované v době našeho předsednictví EU v bruselské budově Rady EU, napoví to už více.

  Miminka z Žižkovského vysílače

  Autorem všech těchto výtvorů je právě David Černý, český umělec, tvůrce kontroverzních a provokativních plastik. Podobných věcí má tento umělec na svědomí více. Třeba sochu Viselec, zavěšeného muže za jednu ruku na střeše. Možné k vidění v Husově ulici na Praze 1. 

  Viselec v Husově ulici

  Žertovnou plastiku Kůň v pasáži paláce Lucerna, představující sv.Václava sedícího na břiše svého mrtvého koně.

  sv.Václav sedící na břiše svého mrtvého koně.

  Červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory v prostorách železničního depa v Praze na Smíchově nebo Hostinu obrů v Liberci, kdy na autobusové zastávce  v podobě stolu jsou liberecké párky, propíchnutá hlava, půllitr a žejdlík.

  Červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory   Červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory

  Při cestě z Klárova na Kampu lze narazit na další dílo Davida Černého. Nachází se ve dvoře Hergetovy cihelny v Cihelné ulici, kde je i restaurace a muzeum Franze Kafky.

  Proudy (Čůrající fontána)

   Uprostřed dvora je umístěno dílo Proudy nebo též zlidovělý název Čůrající fontána. Jedná se o dvě bronzové postavy mužů o výšce 210cm stojící v jezírku s vodou ve tvaru České republiky.

  Proudy (Čůrající fontána)

  Jejich střední část v oblasti hýždí je pohyblivá a ovládaná elektronicky. Umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody dopadající do jezírka píše písmena. Nastaveno je psaní citátů. Můžete si však nechat napsat i nějaké svoje slovo, pokud pošlete SMS na číslo 724 370 770, čímž přeprogramujete původní nastavení.

  Proudy (Čůrající fontána)

  I proto se u fontány neustále tísní turisté, snaží se číst písmena z hladiny jezírka a fotografují se u tohoto atraktivního uměleckého díla.

  Proudy (Čůrající fontána)

  Mnohým však vrtá hlavou, proč postavy čůrají na vlastní zemi. Obzvláště to nechápou američtí turisté, jejichž vlastenectví a oddanost vlastní zemi je pověstná.

  Proudy (Čůrající fontána)

   Sám autor David Černý to vysvětluje: „Metropole východní Evropy se poznají podle toho, že se tu dospělí muži v různých stupních opilosti nerozpakují močit na ulici. Čím více jsme na východ, tím nižší hladina alkoholu v krvi stačí. Západoevropské metropole se chlubí fontánami, na kterých čůrají roztomilí chlapečci, my máme muže, k tomu živé. Malá potřeba je i gestem agrese a značkování teritoria. Škoda, že to naše je tak malé…“

  Proudy (Čůrající fontána)

  A k tomu už není co dodávat. Snad jen to, že se již chystá jeho další kontroverzní dílo, které by mělo být vystaveno v novém multifunkčním Copa centru u stanice metra Národní třída. Počkejme si…

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Zahájení nově otevřeného Blešího trhu v Praze 7, Holešovicích, 8:00 - 16:00 dne 13.5.2016. Vstup zdarma, toalety zdarma. Dopravní dostupnost 50m tramvaj, 200m autobus, 500m metro. Tel: 721740407, email: blesak-holesovice@seznam.cz

  kostel sv.Václava na Proseku

  kostel sv.Václava na Proseku

  Kostel je nejstarší památkou pražského Proseka, kterou založil možná již v roce 970 synovec sv.Václava, Boleslav II.

  Strahovský klášter

  Strahovský klášter

  Strahovský klášter patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám u nás.

  kostel sv.Voršily

  kostel sv.Voršily

  Kostel sv.Voršily je součástí klášterního komplexu nacházejícího se na Národní třídě v sousedství Nové scény Národního divadla.

  Nový svět

  Nový svět

  Jedna z nejmalebnějších a nejromantičtějších pražských uliček nacházející se jen kousek od Pražského hradu.