Proudy (Čůrající fontána)

Proudy (Čůrající fontána)

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Dílo známého kontroverzního umělce Davida Černého (Entropa, Růžový tank, Miminka na TV Žižkov...)

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Řekne-li se jméno David Černý, mnohým to ještě moc neřekne. Zmíníme-li Růžový tank na Smíchově, Černá miminka lezoucí na Žižkovský vysílač nebo asi nejznámější provokativní dílo Entropa, instalované v době našeho předsednictví EU v bruselské budově Rady EU, napoví to už více.

  Miminka z Žižkovského vysílače

  Autorem všech těchto výtvorů je právě David Černý, český umělec, tvůrce kontroverzních a provokativních plastik. Podobných věcí má tento umělec na svědomí více. Třeba sochu Viselec, zavěšeného muže za jednu ruku na střeše. Možné k vidění v Husově ulici na Praze 1. 

  Viselec v Husově ulici

  Žertovnou plastiku Kůň v pasáži paláce Lucerna, představující sv.Václava sedícího na břiše svého mrtvého koně.

  sv.Václav sedící na břiše svého mrtvého koně.

  Červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory v prostorách železničního depa v Praze na Smíchově nebo Hostinu obrů v Liberci, kdy na autobusové zastávce  v podobě stolu jsou liberecké párky, propíchnutá hlava, půllitr a žejdlík.

  Červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory   Červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory

  Při cestě z Klárova na Kampu lze narazit na další dílo Davida Černého. Nachází se ve dvoře Hergetovy cihelny v Cihelné ulici, kde je i restaurace a muzeum Franze Kafky.

  Proudy (Čůrající fontána)

   Uprostřed dvora je umístěno dílo Proudy nebo též zlidovělý název Čůrající fontána. Jedná se o dvě bronzové postavy mužů o výšce 210cm stojící v jezírku s vodou ve tvaru České republiky.

  Proudy (Čůrající fontána)

  Jejich střední část v oblasti hýždí je pohyblivá a ovládaná elektronicky. Umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody dopadající do jezírka píše písmena. Nastaveno je psaní citátů. Můžete si však nechat napsat i nějaké svoje slovo, pokud pošlete SMS na číslo 724 370 770, čímž přeprogramujete původní nastavení.

  Proudy (Čůrající fontána)

  I proto se u fontány neustále tísní turisté, snaží se číst písmena z hladiny jezírka a fotografují se u tohoto atraktivního uměleckého díla.

  Proudy (Čůrající fontána)

  Mnohým však vrtá hlavou, proč postavy čůrají na vlastní zemi. Obzvláště to nechápou američtí turisté, jejichž vlastenectví a oddanost vlastní zemi je pověstná.

  Proudy (Čůrající fontána)

   Sám autor David Černý to vysvětluje: „Metropole východní Evropy se poznají podle toho, že se tu dospělí muži v různých stupních opilosti nerozpakují močit na ulici. Čím více jsme na východ, tím nižší hladina alkoholu v krvi stačí. Západoevropské metropole se chlubí fontánami, na kterých čůrají roztomilí chlapečci, my máme muže, k tomu živé. Malá potřeba je i gestem agrese a značkování teritoria. Škoda, že to naše je tak malé…“

  Proudy (Čůrající fontána)

  A k tomu už není co dodávat. Snad jen to, že se již chystá jeho další kontroverzní dílo, které by mělo být vystaveno v novém multifunkčním Copa centru u stanice metra Národní třída. Počkejme si…

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Národní technické muzeum

  Národní technické muzeum

  Muzeum s unikátními exponáty automobilů, motocyklů, kol, letadel, parních lokomotiv…

  kostel sv.Voršily

  kostel sv.Voršily

  Kostel sv.Voršily je součástí klášterního komplexu nacházejícího se na Národní třídě v sousedství Nové scény Národního divadla.

  Zpívající fontána, Pražský hrad

  Zpívající fontána, Pražský hrad

  Bohatě zdobená renesanční Zpívající fontána se nachází před Letohrádkem královny Anny.

  kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku (Na Slupi)

  kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku (Na Slupi)

  Pozoruhodností kostela je vychýlení jeho věže od svislé osy o celých 63 cm.

  pomník Woodrow Wilson, Praha

  pomník Woodrow Wilson, Praha

  Pomník Woodrow Wilson už zase stojí v Praze ve Vrchlického sadech před budovou Hlavního (Wilsonova) nádraží.